Co to jest karta kredytowa

Karta kredytowa

Karta kredytowa to instrument płatniczy (w postaci karty płatniczej), który umożliwia dokonywanie transakcji do wysokości limitu przyznanego przez bank. Karta kredytowa nie jest zatem powiązana z rachunkiem osobistym jej posiadacza. Jest formą kredytowania przez bank - użytkownik karty kredytowej korzysta z pieniędzy banku, a nie swoich.

Charakterystyka działania karty kredytowej

Karta kredytowa służy przede wszystkim do dokonywania transakcji bezgotówkowych, tzn. płatności w sklepach i punktach usługowych, czy do płatności w Internecie. Teoretycznie możliwe jest także dokonanie wypłaty gotówki z bankomatu kartą kredytową, ale jest to usługa droga, i przy takiej transakcji nie należy się posiadaczowi karty okres bezodsetkowy.

Transakcje kartą kredytową można dokonywać do wysokości limitu przyznanego przez bank. Każda transakcja kartą kredytową zmniejsza dostępny limit, i dopiero zwrot tego długu, czyli przelanie odpowiedniej kwoty na rachunek karty kredytowej, z powrotem pozwala posiadaczowi karty korzystać z całego limitu kredytowego.

Posiadanie kart kredytowych jest płatne, chociaż aktywne korzystanie z niej pozwala obniżyć wysokość opłaty.

Czym jest okres bezodsetkowy?

W przypadku transakcji bezgotówkowych, czyli m.in. przy płatnościach w sklepach, punktach usługowych czy w Internecie, obowiązuje tzw. okres bezodsetkowy. Jeśli w jego trakcie klient w całości spłaci daną transakcję, to nie zapłaci od niej żadnych odsetek. Dopiero jeśli nie dokona spłaty, odsetki są naliczane, i to także wstecz, tj. od momentu dokonania transakcji. Oprocentowanie kart kredytowych w skali roku zazwyczaj sięga czterokrotności stopy lombardowej NBP. Zwykle banki co miesiąc wymagają zwrotu przynajmniej 5 proc. wysokości długu. Dług na karcie kredytowej można także zamienić na kredyt ratalny.

Okres bezodsetkowy trwa średnio ok. 54 dni. Jego początkiem nie jest jednak data dokonania danej transakcji, ale dzień rozpoczęcia comiesięcznego okresu rozliczeniowego. W praktyce zatem, jeśli posiadacz karty dokona transakcji pod koniec okresu rozliczeniowego, okres bezodsetkowy wyniesie dla tej płatności tylko np. 25 dni.

Okres bezodsetkowy nie przysługuje m.in. przy wypłacie pieniędzy z bankomatu. Odsetki są pobierane w tym przypadku już od dnia dokonania transakcji.


ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Co to jest GAP i czy warto je wykupić? O ubezpieczeniach w leasingu
GAP to dodatkowe ubezpieczenie do autocasco, które zabezpieczy twoje finanse na wypadek kradzieży leasingowanego samochodu lub jego zniszczenia (szkody całkowitej). Czy się opłaca? Wszystko zależy od tego, na ile wycenisz swój spokojny sen.
Co to jest i jak wygląda księga wieczysta?
Polski ustrój ksiąg wieczystych funkcjonuje na zasadzie systemu realnego. Księga wieczysta to dokument sporządzany oddzielnie dla każdej wyodrębnionej nieruchomości. Dana nieruchomość może posiadać przy tym tylko jedną księgę wieczystą. Dokument pozwala nie tylko na sprawdzenie aktualnego stanu właścicielskiego nieruchomości, ale i prześledzenie jej historii od początku założenia dla niej księgi wieczystej.
Bank obiecuje bezpłatne bankomaty za granicą? I tak możesz się nadziać na prowizję
Choć na rynku nie brakuje kont z obietnicą bezprowizyjnych wypłat gotówki ze wszystkich bankomatów na świecie, to jest jeden haczyk. Reklamowe obietnice gwarantują jedynie brak prowizji banku. Korzystając z zagranicznego bankomatu, turysta może jednak się natknąć na dodatkową opłatę - nakładaną przez operatora bankomatu.
Jak sprawdzić, czy samochód ma ubezpieczenie OC?
Zostałeś poszkodowany w kolizji drogowej? Upewnij się, że sprawca zdarzenia ma ważną polisę OC. Zrobisz to za darmo w kilka chwil – na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Leasing a szkoda całkowita: kto na tym zyska, a kto straci?
Szkoda powypadkowa przekroczyła 70% wartości auta? Ubezpieczyciel uzna rozbity pojazd za wrak, a twoja umowa leasingu wygaśnie. Dla ciebie oznacza to albo zysk, albo stratę. Sprawdź, kiedy odszkodowanie z autocasco może nie wystarczyć na spłatę pozostałych rat leasingowych.