Znajdź najlepsze konto osobiste z Comperia.pl. Skorzystaj z darmowej porównywarki, by w prosty i wygodny sposób wyszukać rachunek z najniższymi opłatami, największymi bonusami lub pełnym pakietem dodatkowych usług, z których chcesz korzystać.

Konta osobiste

Porównaj wszystkie konta osobiste w jednym miejscu

Konta osobisteKonta walutoweKonta dla dzieciKonta dla studentówKonta z moneyback
Santander Bank Polska
KONTO JAKIE CHCĘ

Odkryj MOC korzyści!

400 zł premii za otwarcie i aktywność na koncie

dodatkowo 100 zł premii z kontem dla nastolatka

6,25% na lokacie mobilnej

Oferta sponsorowana

Sprawdź
Bank Pekao S.A.
Konto Przekorzystne

Zgarnij do 200 zł i 8% na Koncie Oszczędnościowym

0 zł za otwarcie i prowadzenie konta

Do 200 zł premii za otwarcie i spełnienie prostych warunków

8% na Koncie Oszczędnościowym na 6 mies. Do 200 tys. zł

Oferta sponsorowana

Sprawdź
Porównaj produkty
Znaleźliśmy dla Ciebie 30 ofert
Sortowanie:
Citi Handlowy
CitiKonto
Konto: 0 zł Karta: 0 zł Bankomaty: 0-8 zł
Zyskaj 400 PLN na ferie z CitiKontem:
- Otwórz konto osobiste CitiKonto
- Odbierz 120 PLN więcej» za transakcje BLIKIEM.
Dokonaj tym sposobem płatności min. 3 transakcji, aby odebrać 120 PLN cashback - masz czas do ostatniego dnia pierwszego miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym otwarto Konto.
- Odbierz 120 PLN za przelanie wynagrodzenia lub transakcje walutowe.
Przelej na konto min. 2000 PLN z tytułu wynagrodzenia lub wykonaj w Citi Kantor zlecenie walutowe na min. 2000 PLN, aby odebrać 120 PLN cashback - masz czas do ostatniego dnia drugiego miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym otwarto Konto.
- Dodatkowe 140 PLN za spełnienie wszystkich ww. warunków.
Każdy uczestnik, który spełni powyższe warunki otrzyma dodatkowo nagrodę o wartości 140 PLN.
- Odbierz 20 zł za wyrażenie zgody na kontakt marketingowy
Oferta konta osobistego dla nowych klientów ważna do 10.03.2023r.

Koszt miesięczny: 0 zł

Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce
Konto e-direct
Konto: 0 zł Karta: 0 zł Bankomaty: 0-1 zł

Koszt miesięczny: 0 zł

Nest Bank
Nest Konto
Konto: 0 zł Karta: 0 zł Bankomaty: 0-6 zł
Do porównaniaSzczegóły

Koszt miesięczny: 0 zł

Toyota Bank
Moto Konto
Konto: 2,49/0 zł Karta: 0 zł Bankomaty: 0 zł

Koszt miesięczny: 2,49 zł

Toyota Bank
Konto Osobiste
Konto: 2,50 zł Karta: 0 zł Bankomaty: 0 zł

Koszt miesięczny: 2,50 zł

Bank Pekao S.A.
Konto Przekorzystne
Konto: 0 zł Karta: 4/0 zł Bankomaty: 0-5 zł

Koszt miesięczny: 4 zł

Bank BPS
iKonto
Konto: 0 zł Karta: 4 zł Bankomaty: 0-7 zł

Koszt miesięczny: 4 zł

BNP Paribas
Konto Otwarte na Ciebie
Konto: 0 zł Karta: 5/0 zł Bankomaty: 0-5 zł

Koszt miesięczny: 5 zł

Alior Bank
Konto Internetowe
Konto: 0 zł Karta: 6/0 zł Bankomaty: 0-5 zł

Koszt miesięczny: 6 zł

VeloBank
VeloKonto w promocji
Konto: 0 zł Karta: 7/0 zł Bankomaty: 0-5 zł
Promocja: do 600 zł zwrotu za zakupy kartą, telefonem lub BLIKIEM
Zyskujesz:
10% więcej» zwrotu za zakupy kartą, telefonem lub BLIKIEM, aż do 600 zł przez 180 dni promocji
8% w skali roku do 3 tys. zł na Koncie Oszczędnościowym VeloSkarbonka
0 zł za prowadzenie VeloKonta, bez warunków
Promocja dostępna do do 31.03.2023

Koszt miesięczny: 7 zł

Pokaż więcej ofert

Legenda:Ocena danego banku na podstawie średniej ocen zebranej od naszych klientów

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów

Ponad 10 lat doświadczenia naszego zespołu w analizie rynku finansów

Wszystkie wpisy

Konta osobiste

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) jest rodzajem konta bankowego, dedykowanego konsumentom. Konto osobiste to podstawowy produkt bankowy, który służy do przechowywania środków pieniężnych i dokonywania rozliczeń.

Porównanie kont osobistych: jak wybrać najlepsze konto?

Uniwersalne, najlepsze konto bankowe nie istnieje. Zakres usług świadczonych przez banki posiadaczom rachunków osobistych jest w obecnych czasach na tyle szeroki, a potrzeby klientów tak bardzo się różnią, że dostosowanie jednego konta do gustów i preferencji wszystkich osób jest zgoła niemożliwe. Inne będą oczekiwania względem ROR-u seniora przywiązanego do gotówki, inne rodzica poszukującego konta dla dzieci, jeszcze inne młodych osób, które jeszcze nie podjęły pierwszej pracy (konta dla studentów), czy wymagających klientów, poszukujących dodatkowych bonusów (konta z moneyback).

Konto bankowe każdy powinien dopasować do jego indywidualnych potrzeb, zależnie od tego, które kryteria są dla niego najistotniejsze.

Dla wielu osób czynnikiem przesądzającym o jakości danego rachunku bankowego jest jego cena. Wśród podstawowych kosztów związanych z posianiem ROR-u znajdują się dwie opłaty miesięczne: za prowadzenie konta i użytkowanie karty debetowej. To jedyny rodzaj opłat obowiązujący niezależnie od tego, jak często użytkownik rachunku z niego korzysta. Nie oznacza to mimo wszystko, że każdy posiadacz ROR-u będzie obciążony wskazanymi kosztami. W nielicznych bankach stawka za konto i kartę została zmniejszona do 0 zł dla wszystkich, w innych ze standardowej opłaty, wynoszącej zwykle kilka złotych, zwolnieni są klienci, którzy spełnią określone wymogi.

Nie mniejszą niż cena rolę w wyborze rachunku powinna pełnić wygoda obsługi danego ROR-u i zakres oferowanych usług dodatkowych (np. płatności Google Pay, Apple Pay, BLIK).

Konta internetowe

ROR pozwala wygodnie zarządzać własnymi finansami, bez konieczności posiadania przy sobie gotówki. Dyspozycje związane z obsługą rachunku (np. przelewy) można wydawać w oddziałach banków, na udostępnianych przez nie infoliniach, w bankowościach internetowych lub w aplikacjach mobilnych.

Nie wszystkie instytucje oferują jednak dostęp do konta za pośrednictwem każdego z wymienionych kanałów. Z obsługi twarzą w twarz w oddziale banku nie skorzystają posiadacze kont banków internetowych.

Z ograniczonym dostępem do placówek będą się musieli liczyć klienci małych instytucji, które posiadają kilka-kilkadziesiąt oddziałów w całej Polsce. Nawet klienci większych banków mogą się zetknąć z problemem dotarcia do placówki w godzinach jego pracy – wiele banków zamyka drzwi już po 16:00-17:00 i nie otwiera ich w soboty.

Osoby, które mają trudności w dotarciu do oddziału banku w godzinach jego pracy, nie zawsze mogą liczyć na wsparcie ze strony infolinii. Mimo że w każdym banku zastrzeżemy skradzioną lub zgubioną kartę o dowolnej porze, pełny zakres obsługi w centrum telefonicznym może być ograniczony wyłącznie do określonych godzin w dni robocze.

Godziny pracy oddziałów i infolinii to często aspekt, na który mało zważamy, zakładając nowe konto, jednak godny chwili uwagi. Pozwoli uniknąć problemów wówczas, gdy będziemy musieli uzyskać natychmiastową pomoc pracownika banku w sprawie pilnej lub wymagającej wielorazowych konsultacji.

Konta za 0 zł

Mimo że obecnie na rynku bankowym prawdziwych kont za 0 zł jest niewiele, to wiele instytucji umożliwia klientom uzyskanie zwolnienia z opłaty miesięcznej za konto lub kartę po spełnieniu warunków. Najczęstszymi z nich są: regularne zasilenie ROR-u wpływami dochodu (wynagrodzenia, stypendium, emerytury lub renty) oraz aktywne korzystanie z karty płatniczej (wykonywanie nią w każdym okresie rozliczeniowym określonej wartości lub liczby transakcji bezgotówkowych).

Coraz częściej zwolnienie z opłaty za kartę jest osiągalne nie tylko dzięki płaceniu plastikową kartą, ale i BLIK-iem.

Wybierając konto dla siebie, nie można kierować się jedynie wysokością podstawowych opłat za konto i kartę. Przez podjęciem decyzji, koniecznie należy zapoznać się z tabelą opłat i prowizji banku. Największą uwagę warto zwrócić na opłaty pobierane za usługi, z których usług będziemy najczęściej korzystać, takie jak np. opłaty za przelewy czy transakcje gotówkowe.

Konta z darmowymi przelewami

W przypadku przelewów banki zazwyczaj różnicują koszty transakcji zależnie od tego, którym kanałem obsługi została złożona dyspozycja. Przelewy internetowe są niemal zawsze darmowe, choć nieliczne banki wciąż pobierają opłaty za każdą autoryzację takiej transakcji (np. SMS wysłany na telefon posiadacza konta, służący do potwierdzenia operacji). Przelewy zlecane w oddziałach to już przeważnie koszt rzędu kilku-kilkunastu złotych. Podobne ceny obowiązują w przypadku zlecenia takiego przekazu za pośrednictwem infolinii.

Osoby, które chcą korzystać z wygodnych zleceń stałych lub poleceń zapłaty powinny mieć na uwadze, że ten typ przelewów stanowi odrębną pozycję w cennikach banków. Nawet jeśli ten oferuje darmowe przelewy on-line, to niekoniecznie bezpłatne będzie również ustanowienie, realizacja czy edycja zlecenia stałego. A usługi tego typu są coraz popularniejsze. Dzięki nim nie trzeba pamiętać o cyklicznych rachunkach za telefon, prąd czy gaz – wystarczy jednokrotne ustanowienie dyspozycji, a zgodnie z jej treścią bank będzie automatycznie dokonywał za nas płatności na rzecz wskazanej firmy, bez konieczności stałego pamiętania o nadchodzących płatnościach.

Konta z bezpłatnymi bankomatami

Choć karty czy płatności mobilne zdobywają coraz więcej zwolenników, Polacy są wciąż przywiązani do gotówki. Tymczasem od kilku lat obserwujemy tendencję do ograniczania swobody darmowego podejmowania gotówki z bankomatów.

Większość banków nie pobiera prowizji od wypłaty pieniędzy tylko z bankomatów własnych lub wskazanej sieci (np. Euronetu, Planet Cash), a nawet w tym przypadku nalicza prowizję od wypłat drobnych kwot, rządu kilkudziesięciu złotych. Za wypłaty z pozostałych maszyn często trzeba płacić po kilka złotych każdorazowo.

Opłaty mogą się pojawić również w przypadku chęci wypłaty lub wpłaty gotówki w kasie oddziału banku.

Osoby często podróżujące za granicę lub dokonujące zakupów internetowych w zagranicznych sklepach powinny zwrócić uwagę również na koszt wypłaty obcej waluty z bankomatów poza Polską oraz na wysokość prowizji pobieranej za przewalutowanie transakcji bankomatowych, kartowych oraz płatnościach internetowych (obowiązującą podczas dokonywania płatności w walucie innej niż złotówki).

Konta z wysokim oprocentowaniem

Na przekór temu, co mogłaby sugerować nazwa produktu, rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe rzadko umożliwiają pomnażanie zgromadzonych na koncie funduszy. W przypadku tych, których oprocentowanie przewyższa zero, naliczane odsetki są bardzo niskie. Nie takie jest bowiem przeznaczenie ROR-ów. Ich fundamentalną rolą ma być ułatwienie zarządzania domowym budżetem. Funkcja oszczędnościowa ograniczona została przy tym do minimum.

Do efektywniejszego zarabiania na oszczędnościach służą inne typy rachunków depozytowych, oferowanych przez banki, takie jak lokaty, konta oszczędnościowe, IKE i IKZE.

Konta z premią

Mimo zerowego bądź symbolicznego oprocentowania ROR-y umożliwiają czynienie pewnych oszczędności na inne sposoby. Najpopularniejszymi z nich są możliwość uzyskania zniżek w wybranych sklepach za płatności kartą debetową, wydaną do konta, oraz możliwość uczestniczenia w programach lojalnościowych, w których zbierane podczas zakupów punkty można później wymieniać na nagrody.

Zachętą do otwarcia rachunku osobistego w danym banku bywają często rozmaite premie pieniężne za założenie konta oraz moneybacki.

Moneyback to usługa, która umożliwia uzyskiwanie częściowego zwrotu wydatków ponoszonych na zakupy, opłacanych z konta kartą lub BLIK-iem. Wartość zwrotu zwykle sięga do 5%, ale nie więcej niż kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Wiele banków prowadzi również własne programy rekomendacyjne, dzięki którym za polecenie konta innej osobie obecny klient banku może zyskać premię pieniężną. Podstawowym warunkiem przyznania nagrody jest założenie rachunku przez osobę, której polecono ofertę i posiadanie już konta w danym banku przez osobę polecającą.