Swobodny dostęp do pieniędzy, bez utraty odsetek, a do tego wysokie oprocentowanie – na najlepszych kontach oszczędnościowych możesz zyskać więcej niż na lokacie! Porównaj dostępne oferty i sprawdź bieżące promocje z porównywarką Comperia.pl.

Konta oszczędnościowe

Porównaj wszystkie konta oszczędnościowe w jednym miejscu

Konta osobisteLokaty bankoweKonta promocyjneKonta oszczędnościowe
Bank Pekao S.A.
Konto Przekorzystne

Zgarnij do 200 zł i 7% na Koncie Oszczędnościowym

0 zł za otwarcie i prowadzenie konta

Do 200 zł premii za otwarcie i spełnienie prostych warunków

7% na Koncie Oszczędnościowym na 6 mies. Do 100 tys. zł

Oferta sponsorowana

Sprawdź
Porównaj produkty
Znaleźliśmy dla Ciebie 35 ofert
Sortowanie:
VeloBank
Elastyczne Konto Oszczędnościowe (promocja na nowe środki)
Wymagane konto ROR: nie Bezpłatne przelewy internetowe: nielimitowane
Podwyższone oprocentowanie dla nowych środków:
- 8% do 200 tys. zł przez 3 miesiące
- 6% więcej» dla nadwyżki 200 000 zł - 400 000 zł
Data badania środków – 4.04.2023 r.
Oferta bez konieczności posiadania konta osobistego
Wystarczy,że wyrazisz zgody marketingowe dla banku

Oprocentowanie: 8%

mBank
Moje Cele - oferta promocyjna
Wymagane konto ROR: tak Bezpłatne przelewy internetowe: 1
Promocyjne oprocentowanie dla środków do 50 000 zł
Jeśli jesteś klientem mBanku oraz w dniu więcej» 1.09.2022 r. posiadałeś na swoich rachunkach oszczędnościowych, Moich celach oraz lokatach mniej niż 1 000 zł, możesz założyć online Cel z promocyjnym oprocentowaniem 8%. Jeśli złożysz wniosek w placówce lub mLinii, Twoje oprocentowanie wyniesie 7,3%
Podwyższone oprocentowanie będzie przysługiwało, gdy suma wpływów na konto w bieżącym miesiącu będzie wyższa co najmniej o 100 zł od sumy wydatków.

Oprocentowanie: 8%

Alior Bank
Konto Mega Oszczędnościowe (z premią)
Wymagane konto ROR: nie Bezpłatne przelewy internetowe: nielimitowane
Wyższe oprocentowanie dla nowych środków (do 200 tys. zł), jeżeli zapewnisz na konto osobiste w więcej» Alior Banku wpływ min. 2000 zł/mies.

Oprocentowanie: 8%

Bank Pekao S.A.
Konto Oszczędnościowe w promocji
Wymagane konto ROR: tak Bezpłatne przelewy internetowe: 0
Podwyższone oprocentowanie do 200.000 zł przez 6 miesięcy od otwarcia konta. Promocja jest dostępna więcej» dla osób, które do tego czasu założą konto osobiste (Konto Przekorzystne lub Konto Świat Premium) oraz otworzą pierwsze Konto Oszczędnościowe

Oprocentowanie: 8%

Bank Pekao S.A.
Konto Oszczędnościowe Premium
Wymagane konto ROR: tak Bezpłatne przelewy internetowe: 0
Podwyższone oprocentowanie na Koncie Oszczędnościowym Premium do wysokości kwoty 400.000 zł przez 6 więcej» miesięcy od otwarcia konta

Oprocentowanie: 8%

Toyota Bank
Indeksowane Konto Oszczędnościowe
Wymagane konto ROR: nie Bezpłatne przelewy internetowe: nielimitowane
Oprocentowanie skonstruowane na bazie stawki WIBOR 3M powiększonej lub pomniejszonej o marżę w więcej» zależności od progu kwotowego.
W danym kwartale obowiązuje stawka WIBOR 3M z przedostatniego dnia roboczego poprzedniego kwartału.
Miesięczna kapitalizacja odsetek

Oprocentowanie: 7,59%

Bank Millennium
Konto Oszczędnościowe Profit - promocja na nowe środki
Wymagane konto ROR: tak Bezpłatne przelewy internetowe: 1
Oprocentowanie promocyjne obowiązuje przez 91 dni od pierwszej wpłaty nowych środków. (data badania więcej» sald: 12 maja 2023):
- 6,00%,
- oprocentowanie premiowe 1,5% (oprocentowanie powiększa stawkę oprocentowania promocyjnego w danym miesiącu kalendarzowym w okresie obowiązywania oprocentowania promocyjnego, w przypadku spełnienia przez Klienta warunku min. 5 transakcji kartą debetową lub/i BLIK)

Oprocentowanie: 7,5%

PKO Bank Polski
Konto Oszczędnościowe PLUS
Wymagane konto ROR: nie Bezpłatne przelewy internetowe: 1
Promocja dla nowych środków na Koncie Oszczędnościowym Plus dotyczy osób pełnoletnich. Przez 60 dni więcej» (od daty pierwszej wpłaty nowych środków) masz niezmienne, dodatkowe oprocentowanie 5,5% w skali roku.
Do 28.09.2023 r. na Koncie Oszczędnościowym Plus obowiązuje dla wszystkich klientów oprocentowanie promocyjne w wysokości 2% w skali roku. Szczegóły sprawdzisz w regulaminie promocji
Od 29.09.2023 obowiązuje oprocentowanie standardowe (zmienna stopa procentowa)

Oprocentowanie: 7,5%

Santander Consumer Bank
Rachunek Oszczędnościowy
Wymagane konto ROR: nie Bezpłatne przelewy internetowe: nielimitowane
Do porównaniaSzczegóły
Oprocentowanie promocyjne 7,50% na nowe środki do 200 000 zł
Aż do 7% dla wszystkich środków

Oprocentowanie: 7,5%

ING Bank Śląski
Otwarte Konto Oszczędnościowe (OKO) w ramach oferty „Bonus na Start”
Wymagane konto ROR: nie Bezpłatne przelewy internetowe: nielimitowane
Oprocentowanie zmienne, obliczane w skali roku, dla kwot do 200 tys. zł, przez 3 miesiące od dnia więcej» założenia konta w promocji "Bonus na start" w ING Banku Śląskim

Oprocentowanie: 7%

Pokaż więcej ofert

Legenda:Ocena danego banku na podstawie średniej ocen zebranej od naszych klientów

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów

Ponad 10 lat doświadczenia naszego zespołu w analizie rynku finansów

Wszystkie wpisy

Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe to oprocentowany rachunek bankowy, łączący cechy konta osobistego i lokaty.

Jest samodzielnym produktem depozytowym, co oznacza, że do jego funkcjonowania nie jest niezbędne powiązanie go z innym produktem finansowym. Banki mogą jednak oferować wybrane rachunki oszczędnościowe pod dodatkowymi warunkami, np. uzależniając ich otwarcie od posiadania lub założenia przez klienta konta osobistego.

Odsetki naliczane codziennie, kapitalizacja co miesiąc

Podobnie jak na lokacie od pieniędzy zdeponowanych na rachunku oszczędnościowym bank, zgodnie z obowiązującym aktualnie oprocentowaniem, codziennie nalicza odsetki.

Te dopisywane są do kapitału trzymanego na koncie w stałych okresach, wnikających z umowy – najczęściej co miesiąc. Mniej popularne są konta z kapitalizacją odsetek o innej częstotliwości (dziennej, kwartalnej).

Bez utraty odsetek i bez zamrażania pieniędzy

Podobnie jak w przypadku konta osobistego (rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, w skrócie: ROR) na konto oszczędnościowe możemy w dowolnej chwili wpłacać lub wypłacać z niego pieniądze, w dowolnej ilości. Nie zawsze będzie to jednak darmowe.

Najczęściej banki umożliwiają podjęcie z konta oszczędności bez opłat tylko raz w miesiącu. Kolejne wypłaty bywają obciążone kilkuzłotową prowizją.

Choć nic nie stoi na przeszkodzie, by banki mogły pobierać prowizję również od wpłat na rachunek oszczędnościowy, te są zwolnione z prowizji – bez limitu.

Wpłaty gotówką lub przelewem, ale nie zawsze z obcego konta

Zależnie od banku klient może zetknąć się z różnymi ograniczeniami dotyczącymi metod powiększania lub zmniejszania salda rachunku oszczędnościowego. Wpłat i wypłat można dokonywać gotówką, wpłacając ją bezpośrednio w oddziale banku czy wpłatomacie, lub bezgotówkowo. W przypadku przelewów nie wszystkie okażą się jednak skuteczne. Zasilać lub pomniejszać rachunek tym sposobem można np.:

  • tylko z rachunku osobistego w tym samym banku (żeby zasilić konto oszczędnościowe, można przelać na nie tylko te środki, które mamy lub wpłacimy najpierw na ROR w tym banku),
  • tylko za pośrednictwem powiązanego rachunku osobistego z innego banku, niezależnie od tego, przez który bank jest on prowadzony (ale nie może to być dowolne konto – jedynie to, które zostało wskazane przez klienta w umowie rachunku oszczędnościowego; konto powiązane można zmieniać w trakcie trwania umowy w sposób i na zasadach obowiązujących w danym banku),
  • przelewając pieniądze z róznych kont w dowolnych bankach (akceptowane będą przelewy z naszych ROR-ów lub wysyłane przez inne osoby; z takiego rachunku będziemy mogli wykonać przelew na dowolne konto i w dowolnym celu, np. opłacić rachunek za prąd, zakup na aukcji internetowej, wysłać pieniądze rodzinie).

Konto oszczędnościowe czy lokata?

Oprocentowanie standardowych kont oszczędnościowych jest niższe niż w przypadku lokat, ale to nie znaczy, że lokata będzie w każdym przypadku lepszym wyborem dla osoby, która chce bezpiecznie pomnażać swoje oszczędności.

Mniej atrakcyjne oprocentowanie to cena wygody i elastyczności w zarządzaniu pieniędzmi, jakie zapewnia rachunek oszczędnościowy. Podczas gdy wpłacając środki na lokatę, zamrażamy je na określony czas, oprocentowane konto daje nieustanny dostęp do gotówki.

Choć w każdej chwili możemy zerwać lokatę, to często będzie to okupione utratą części bądź całości zysku. Wypłacając pieniądze z konta oszczędnościowego, bank zawsze wypłaci nam wszystkie odsetki naliczone za każdy dzień, w którym środki przebywały na rachunku. Nasz zysk zostanie jednak udostępniony dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego.

Kapitalizacja odsetek w przypadku standardowej lokaty następuje jednorazowo, z końcem trwania umowy. Jeśli wybierzemy konto oszczędnościowe z kapitalizacją miesięczną, wypracowane dotychczas odsetki będą regularnie powiększać zdeponowany wcześniej kapitał. W kolejnym miesiącu oprocentowana będzie więc wyższa kwota niż ta, którą pierwotnie wpłaciliśmy, a my zyskamy więcej – dzięki mechanizmowi procentu składanego (odsetki od odsetek).

Każda lokata to dodatkowy obowiązek. Zawierając ją, musimy poświęcić czas na formalności, a te wiążą się z obszerną dokumentacją – nawet w przypadku lokat internetowych. Nowa lokata to nowy rachunek do wpłaty pieniędzy i konieczność pamiętania o terminach zakończenia poszczególnych umów. Warto jednak podkreślić, że wiele banków umożliwia korzystanie z opcji automatycznego odnawiania lokaty na ten sam okres, choć niekoniecznie na tych samych warunkach. Konto oszczędnościowe to z kolei jedna umowa. Po jej podpisaniu można korzystać lub nie korzystać z rachunku przez dowolny czas. Będzie otwarty do momentu zamknięcia go na nasze życzenie.

Jeśli decydującą rolę w procesie wyboru między lokatą a kontem oszczędnościowym będzie pełnił zysk, zazwyczaj to lokata okaże się korzystniejszym produktem. Odwrotnie, jeżeli bardziej niż na wysokości oprocentowania zależy nam na stałym dostępie do pieniędzy, bez utraty odsetek i do tego z możliwością częstego dopłacania nawet niższych kwot, by nie leżały na nieoprocentowanym rachunku osobistym.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by korzystać z lokat i kont oszczędnościowych jednocześnie: oba produkty się uzupełniają. Najlepiej, gdy posiadany kapitał podzielimy i tę część, której na pewno nie będziemy potrzebować w najbliższym czasie, złożymy na lokatę, a resztę zdeponujemy na oprocentowanym rachunku, mając pieniądze pod rękę.

Promocje kont oszczędnościowych

Choć, jak zostało stwierdzone wcześniej, przeciętne konto oszczędnościowe przynosi zysk niższy niż lokata, to banki oferują wiele promocji, w ramach których oprocentowanie promocyjnego rachunku oszczędnościowego może przewyższać najlepsze lokaty.

By skorzystać z preferencyjnych warunków, trzeba jednak spełnić odpowiednie wymagania. Najwięcej promocyjnych ofert dostępnych jest dla nowych klientów lub umożliwia uzyskanie wyższych odsetek przez osoby, które wpłacą do banku nowe środki.

Promocje dla nowych klientów

Mało kiedy wystarczy uzyskać sam status nowego klienta, żeby zakwalifikować się do udziału w promocji konta oszczędnościowego. Zazwyczaj należy do tego założyć konto osobiste w tym banku, a niekiedy nawet zasilać je regularnie wpływami dochodów. W zamian świeżo pozyskany klient może liczyć na przywilej korzystania z wyższego oprocentowania przez określony czas, zwykle 3-6 miesięcy.

Nowym klientem niekoniecznie musi być osoba, która nigdy wcześniej nie korzystała z produktów lub usług danego banku. Status ten wiele instytucji przyznaje również osobom, którym wcześniej świadczyły usługi finansowe, ale ich współpraca została zakończona pewien czas temu. W ten sposób, nie posiadając w wybranym banku żadnych produktów od roku czy dwóch, możemy zyskać prawo do udziału w promocji.

Uwaga! Jeśli masz otwarty rachunek osobisty w danym banku, to nawet jeżeli nie korzystasz z niego od wielu lat, ciągle pozostajesz klientem tego banku.

Okres przerwy uprawniającej do uzyskania statusu nowego klienta jest liczony od chwili zamknięcia wszystkich umów lub umów typu określonego w regulaminie promocji (np. o rachunki depozytowe) z danym bankiem.

Promocje na nowe środki

Dzięki promocji na nowe środki, część naszego kapitału może być oprocentowana wyżej. W regulaminie promocji bank określa, jak należy rozumieć definicję nowych środków, a jest nimi nadwyżka ponad saldo oszczędności depozytowych klienta, odczytane na zakończenie wskazanego przez bank dnia.

Podkreślić należy, że w przypadku salda odniesienia zawsze chodzi o łączne saldo rachunków depozytowych klienta: kont oszczędnościowych, rachunków osobistych, lokat, czyli nie wliczają się salda rachunków kredytowych (z tym wykorzystanych limitów w kontach, kredytów odnawialnych i sald debetowych).

Przykład: W dniu 25 czerwca Jan posiadał 5 000 zł na koncie osobistym, 0 zł na koncie oszczędnościowym i 10 000 zł na lokacie. Łącznie na jego rachunkach depozytowych w Banku X w tym dniu leżało 15 000 zł. Rano 26 czerwca na jego ROR wpłynęło 3 000 zł (łączne saldo rachunków depozytowych wzrosło do 18 000 zł), ale jeszcze tego samego dnia Jan przelał wszystkie środki z ROR-u na rachunek w innym banku. Na koniec dnia łączne saldo jego rachunków w Banku X wyniosło 10 000 zł. 27 czerwca Jan przystąpił do promocji na nowe środki, przelewając na konto oszczędnościowe Banku X 10 000 zł. Łączne saldo depozytowe jego zaangażowania w Banku X wzrosło do 20 000 zł (konto oszczędnościowe + lokata).

Jeśli dniem odniesienia przy wyliczaniu nowych środków dla danego klienta uznamy 26 czerwca danego roku, to jako nowe środki bank potraktuje różnicę między saldem z zakończenia tego dnia (10 000 zł) a saldem z dnia, w którym klient skorzystał z promocji (20 000 zł). Różnica, czyli 10 000 zł, będzie podlegać podwyższonemu oprocentowaniu.