Swobodny dostęp do pieniędzy, bez utraty odsetek, a do tego wysokie oprocentowanie – na najlepszych kontach oszczędnościowych możesz zyskać więcej niż na lokacie! Porównaj dostępne oferty i sprawdź bieżące promocje z porównywarką Comperia.pl.

Konta oszczędnościowe

Porównaj wszystkie konta oszczędnościowe w jednym miejscu

Konta osobisteLokaty bankoweKonta promocyjneKonta oszczędnościowe
Bank Pekao S.A.
Konto Przekorzystne

Zgarnij do 200 zł i 3,5% na Koncie Oszczędnościowym

0 zł za otwarcie i prowadzenie konta

Do 200 zł premii za otwarcie i spełnienie prostych warunków

3,5% na Koncie Oszczędnościowym na 6 mies. Do 100 tys. zł

Oferta sponsorowana

Sprawdź
Getin Noble Bank
Elastyczne Konto Oszczędnościowe


Oprocentowanie 5%

Do 400 000 zł

Na 3 miesiące

Advertisement

Oferta sponsorowana

Sprawdź
Porównaj produkty
Znaleźliśmy dla Ciebie 40 ofert
Sortowanie:
Toyota Bank
Indeksowane Konto Oszczędnościowe
Wymagane konto ROR: nie Bezpłatne przelewy internetowe: nielimitowane

Oprocentowanie: 6,31%

Getin Noble Bank
Elastyczne Konto Oszczędnościowe (promocja na nowe środki)
Wymagane konto ROR: tak Bezpłatne przelewy internetowe: nielimitowane
Podwyższone oprocentowanie obowiązuje przez 3 miesiące dla nowych środków do kwoty 400 tys. więcej»
Data badania salda dla wyliczenia stanu nowych środków: na koniec 28.03.2022 r.
Oferta dla osób z kontem osobistym, którzy wyrażą zgody marketingowe dla banku

Oprocentowanie: 5%

Bank Millennium
Konto Oszczędnościowe Profit - promocja na Nowe Środki
Wymagane konto ROR: tak Bezpłatne przelewy internetowe: 1
Okres obowiązywania promocyjnego oprocentowania wynosi 62 dni od dnia, w którym nastąpi pierwsze więcej» przekazanie nowych środków na Konto Oszczędnościowe Profit w okresie promocji

Oprocentowanie: 4,5%

Alior Bank
Konto Mega Oszczędnościowe (z premią)
Wymagane konto ROR: nie Bezpłatne przelewy internetowe: nielimitowane
Wyższe oprocentowanie dla nowych środków (do 200 tys. zł), jeżeli zapewnisz na konto osobiste w więcej» Alior Banku wpływ min. 2000 zł/mies.

Oprocentowanie: 4%

ING Bank Śląski
Otwarte Konto Oszczędnościowe (OKO) w ramach oferty „Bonus na Start”
Wymagane konto ROR: nie Bezpłatne przelewy internetowe: nielimitowane

Oprocentowanie: 4%

Crédit Agricole
Rachunek Oszczędzam - Lojalni Zyskują
Wymagane konto ROR: tak Bezpłatne przelewy internetowe: 1
Oferta z kontem osobistym i koniecznością zasilania go regularnymi wpływami (min. 1000 zł lub min. więcej» 1500 zł - zależnie od rodzaju posiadanego ROR-u);
Kwartalna kapitalizacja odsetek

Oprocentowanie: 3,79%

Nest Bank
Nest Skarbonka
Wymagane konto ROR: tak Bezpłatne przelewy internetowe: 1
Wskazane oprocentowanie obowiązuje dla salda do 5 000 zł od dnia otwarcia konta do końca miesiąca więcej» kalendarzowego, w którym otwarto rachunek oraz przez następne 6 pełnych miesięcy kalendarzowych;
Z tym kontem w prosty sposób tworzysz indywidualne plany oszczędzania na wybrane przez Ciebie cele; Oprocentowanie stałe w okresie promocji

Oprocentowanie: 3,5%

Bank Pekao S.A.
Konto Oszczędnościowe Premium
Wymagane konto ROR: tak Bezpłatne przelewy internetowe: 0

Oprocentowanie: 3,5%

Nest Bank
Nest Oszczędności
Wymagane konto ROR: tak Bezpłatne przelewy internetowe: 1
Do porównaniaSzczegóły
Oprocentowanie promocyjne jest stałe w okresie promocji i jest naliczane dla salda do 100 tys. więcej» zł;
Promocyjne warunki obowiązują do 3 miesięcy (do końca miesiąca kalendarzowego od dnia otwarcia konta i przez dwa kolejne - pełne - miesiące kalendarzowe)

Oprocentowanie: 3,5%

Citi Handlowy
Konto SuperOszczędnościowe
Wymagane konto ROR: nie Bezpłatne przelewy internetowe: 1

Oprocentowanie: 3,5%

Pokaż więcej ofert

Legenda:Ocena danego banku na podstawie średniej ocen zebranej od naszych klientów

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów

Ponad 10 lat doświadczenia naszego zespołu w analizie rynku finansów

Wszystkie wpisy

Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe to oprocentowany rachunek bankowy, łączący cechy konta osobistego i lokaty.

Jest samodzielnym produktem depozytowym, co oznacza, że do jego funkcjonowania nie jest niezbędne powiązanie go z innym produktem finansowym. Banki mogą jednak oferować wybrane rachunki oszczędnościowe pod dodatkowymi warunkami, np. uzależniając ich otwarcie od posiadania lub założenia przez klienta konta osobistego.

Odsetki naliczane codziennie, kapitalizacja co miesiąc

Podobnie jak na lokacie od pieniędzy zdeponowanych na rachunku oszczędnościowym bank, zgodnie z obowiązującym aktualnie oprocentowaniem, codziennie nalicza odsetki.

Te dopisywane są do kapitału trzymanego na koncie w stałych okresach, wnikających z umowy – najczęściej co miesiąc. Mniej popularne są konta z kapitalizacją odsetek o innej częstotliwości (dziennej, kwartalnej).

Bez utraty odsetek i bez zamrażania pieniędzy

Podobnie jak w przypadku konta osobistego (rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, w skrócie: ROR) na konto oszczędnościowe możemy w dowolnej chwili wpłacać lub wypłacać z niego pieniądze, w dowolnej ilości. Nie zawsze będzie to jednak darmowe.

Najczęściej banki umożliwiają podjęcie z konta oszczędności bez opłat tylko raz w miesiącu. Kolejne wypłaty bywają obciążone kilkuzłotową prowizją.

Choć nic nie stoi na przeszkodzie, by banki mogły pobierać prowizję również od wpłat na rachunek oszczędnościowy, te są zwolnione z prowizji – bez limitu.

Wpłaty gotówką lub przelewem, ale nie zawsze z obcego konta

Zależnie od banku klient może zetknąć się z różnymi ograniczeniami dotyczącymi metod powiększania lub zmniejszania salda rachunku oszczędnościowego. Wpłat i wypłat można dokonywać gotówką, wpłacając ją bezpośrednio w oddziale banku czy wpłatomacie, lub bezgotówkowo. W przypadku przelewów nie wszystkie okażą się jednak skuteczne. Zasilać lub pomniejszać rachunek tym sposobem można np.:

  • tylko z rachunku osobistego w tym samym banku (żeby zasilić konto oszczędnościowe, można przelać na nie tylko te środki, które mamy lub wpłacimy najpierw na ROR w tym banku),
  • tylko za pośrednictwem powiązanego rachunku osobistego z innego banku, niezależnie od tego, przez który bank jest on prowadzony (ale nie może to być dowolne konto – jedynie to, które zostało wskazane przez klienta w umowie rachunku oszczędnościowego; konto powiązane można zmieniać w trakcie trwania umowy w sposób i na zasadach obowiązujących w danym banku),
  • przelewając pieniądze z róznych kont w dowolnych bankach (akceptowane będą przelewy z naszych ROR-ów lub wysyłane przez inne osoby; z takiego rachunku będziemy mogli wykonać przelew na dowolne konto i w dowolnym celu, np. opłacić rachunek za prąd, zakup na aukcji internetowej, wysłać pieniądze rodzinie).

Konto oszczędnościowe czy lokata?

Oprocentowanie standardowych kont oszczędnościowych jest niższe niż w przypadku lokat, ale to nie znaczy, że lokata będzie w każdym przypadku lepszym wyborem dla osoby, która chce bezpiecznie pomnażać swoje oszczędności.

Mniej atrakcyjne oprocentowanie to cena wygody i elastyczności w zarządzaniu pieniędzmi, jakie zapewnia rachunek oszczędnościowy. Podczas gdy wpłacając środki na lokatę, zamrażamy je na określony czas, oprocentowane konto daje nieustanny dostęp do gotówki.

Choć w każdej chwili możemy zerwać lokatę, to często będzie to okupione utratą części bądź całości zysku. Wypłacając pieniądze z konta oszczędnościowego, bank zawsze wypłaci nam wszystkie odsetki naliczone za każdy dzień, w którym środki przebywały na rachunku. Nasz zysk zostanie jednak udostępniony dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego.

Kapitalizacja odsetek w przypadku standardowej lokaty następuje jednorazowo, z końcem trwania umowy. Jeśli wybierzemy konto oszczędnościowe z kapitalizacją miesięczną, wypracowane dotychczas odsetki będą regularnie powiększać zdeponowany wcześniej kapitał. W kolejnym miesiącu oprocentowana będzie więc wyższa kwota niż ta, którą pierwotnie wpłaciliśmy, a my zyskamy więcej – dzięki mechanizmowi procentu składanego (odsetki od odsetek).

Każda lokata to dodatkowy obowiązek. Zawierając ją, musimy poświęcić czas na formalności, a te wiążą się z obszerną dokumentacją – nawet w przypadku lokat internetowych. Nowa lokata to nowy rachunek do wpłaty pieniędzy i konieczność pamiętania o terminach zakończenia poszczególnych umów. Warto jednak podkreślić, że wiele banków umożliwia korzystanie z opcji automatycznego odnawiania lokaty na ten sam okres, choć niekoniecznie na tych samych warunkach. Konto oszczędnościowe to z kolei jedna umowa. Po jej podpisaniu można korzystać lub nie korzystać z rachunku przez dowolny czas. Będzie otwarty do momentu zamknięcia go na nasze życzenie.

Jeśli decydującą rolę w procesie wyboru między lokatą a kontem oszczędnościowym będzie pełnił zysk, zazwyczaj to lokata okaże się korzystniejszym produktem. Odwrotnie, jeżeli bardziej niż na wysokości oprocentowania zależy nam na stałym dostępie do pieniędzy, bez utraty odsetek i do tego z możliwością częstego dopłacania nawet niższych kwot, by nie leżały na nieoprocentowanym rachunku osobistym.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by korzystać z lokat i kont oszczędnościowych jednocześnie: oba produkty się uzupełniają. Najlepiej, gdy posiadany kapitał podzielimy i tę część, której na pewno nie będziemy potrzebować w najbliższym czasie, złożymy na lokatę, a resztę zdeponujemy na oprocentowanym rachunku, mając pieniądze pod rękę.

Promocje kont oszczędnościowych

Choć, jak zostało stwierdzone wcześniej, przeciętne konto oszczędnościowe przynosi zysk niższy niż lokata, to banki oferują wiele promocji, w ramach których oprocentowanie promocyjnego rachunku oszczędnościowego może przewyższać najlepsze lokaty.

By skorzystać z preferencyjnych warunków, trzeba jednak spełnić odpowiednie wymagania. Najwięcej promocyjnych ofert dostępnych jest dla nowych klientów lub umożliwia uzyskanie wyższych odsetek przez osoby, które wpłacą do banku nowe środki.

Promocje dla nowych klientów

Mało kiedy wystarczy uzyskać sam status nowego klienta, żeby zakwalifikować się do udziału w promocji konta oszczędnościowego. Zazwyczaj należy do tego założyć konto osobiste w tym banku, a niekiedy nawet zasilać je regularnie wpływami dochodów. W zamian świeżo pozyskany klient może liczyć na przywilej korzystania z wyższego oprocentowania przez określony czas, zwykle 3-6 miesięcy.

Nowym klientem niekoniecznie musi być osoba, która nigdy wcześniej nie korzystała z produktów lub usług danego banku. Status ten wiele instytucji przyznaje również osobom, którym wcześniej świadczyły usługi finansowe, ale ich współpraca została zakończona pewien czas temu. W ten sposób, nie posiadając w wybranym banku żadnych produktów od roku czy dwóch, możemy zyskać prawo do udziału w promocji.

Uwaga! Jeśli masz otwarty rachunek osobisty w danym banku, to nawet jeżeli nie korzystasz z niego od wielu lat, ciągle pozostajesz klientem tego banku.

Okres przerwy uprawniającej do uzyskania statusu nowego klienta jest liczony od chwili zamknięcia wszystkich umów lub umów typu określonego w regulaminie promocji (np. o rachunki depozytowe) z danym bankiem.

Promocje na nowe środki

Dzięki promocji na nowe środki, część naszego kapitału może być oprocentowana wyżej. W regulaminie promocji bank określa, jak należy rozumieć definicję nowych środków, a jest nimi nadwyżka ponad saldo oszczędności depozytowych klienta, odczytane na zakończenie wskazanego przez bank dnia.

Podkreślić należy, że w przypadku salda odniesienia zawsze chodzi o łączne saldo rachunków depozytowych klienta: kont oszczędnościowych, rachunków osobistych, lokat, czyli nie wliczają się salda rachunków kredytowych (z tym wykorzystanych limitów w kontach, kredytów odnawialnych i sald debetowych).

Przykład: W dniu 25 czerwca Jan posiadał 5 000 zł na koncie osobistym, 0 zł na koncie oszczędnościowym i 10 000 zł na lokacie. Łącznie na jego rachunkach depozytowych w Banku X w tym dniu leżało 15 000 zł. Rano 26 czerwca na jego ROR wpłynęło 3 000 zł (łączne saldo rachunków depozytowych wzrosło do 18 000 zł), ale jeszcze tego samego dnia Jan przelał wszystkie środki z ROR-u na rachunek w innym banku. Na koniec dnia łączne saldo jego rachunków w Banku X wyniosło 10 000 zł. 27 czerwca Jan przystąpił do promocji na nowe środki, przelewając na konto oszczędnościowe Banku X 10 000 zł. Łączne saldo depozytowe jego zaangażowania w Banku X wzrosło do 20 000 zł (konto oszczędnościowe + lokata).

Jeśli dniem odniesienia przy wyliczaniu nowych środków dla danego klienta uznamy 26 czerwca danego roku, to jako nowe środki bank potraktuje różnicę między saldem z zakończenia tego dnia (10 000 zł) a saldem z dnia, w którym klient skorzystał z promocji (20 000 zł). Różnica, czyli 10 000 zł, będzie podlegać podwyższonemu oprocentowaniu.