Karta debetowa

Karta debetowa

Karta debetowa to instrument płatniczy (w postaci karty płatniczej) wydawana do rachunku osobistego w banku. Służy do płatności bezgotówkowych w sklepach i punktach usługowych, wypłat w bankomatach, a także (czasem) do płatności w Internecie. Użytkownik może dokonywać nią transakcji bezgotówkowych i gotówkowych maksymalnie do kwoty środków na rachunku (plus ewentualnie do kwoty przyznanego limitu kredytowego).

Niektóre banki jednak nie otwierają kont osobistych bez wydania doń karty debetowej.

Obecnie coraz popularniejsze w Polsce są karty zbliżeniowe, umożliwiające dokonanie transakcji bezgotówkowej do określonej kwoty (zwykle 50 zł) bezstykowo, bez wkładania karty do terminala i potwierdzania transakcji kodem PIN. Inne rodzaje kart to m.in. karty z paskiem magnetycznym (coraz rzadsze) oraz karty z czipem (choć tak naprawdę zawierają także pasek magnetyczny, są więc hybrydami).

Cena karty debetowej

Zwykle banki nie pobierają opłat za wydanie karty debetowej do konta osobistego. Częste są natomiast opłaty za użytkowanie karty. Wiele banków zwalnia jednak z niej (lub ją obniża), jeśli klient wykaże odpowiednią aktywność w posługiwaniu się kartą debetową w danym miesiącu. Chodzi o odpowiednią ilość transakcji bezgotówkowych, lub odpowiednią kwotę wydaną łącznie w ten sposób.

Płatne są czasem także niektóre operacje kartą płatniczą, np. wypłata gotówki z bankomatu. Zwykle ewentualna opłata zależy od sieci bankomatów, z jakiej się skorzysta.

Korzyści z karty debetowej

Z drugiej strony, korzystanie z karty debetowej niesie za sobą korzyści. Po pierwsze - to wygoda płatności bezgotówkowych, i większe bezpieczeństwo niż posiadanie w portfelu dużych kwot w gotówce. Z drugiej, banki do kart debetowych dołączają niekiedy programy premiowe (zwrot określonego procentu wartości transakcji bezgotówkowych), programy lojalnościowe (zniżki u partnerów banku przy transakcjach kartą) czy dodatkowe ubezpieczenia (np. od nieuprawnionych transakcji skradzioną kartą).


ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Konto + karta wielowalutowa. Lista banków, które oferują je w pakiecie
Konto z kartą wielowalutową to idealny zestaw dla każdego podróżnika. Dzięki funkcji multiwalutowości można łatwo ograniczyć zagraniczne wydatki, omijając koszty przewalutowania, na jakie narażamy się, płacąc w euro, dolarach czy innej walucie zwykłą kartą. Sprawdziliśmy, które banki i za ile oferują swoim klientom usługę wielowalutowości do standardowych kart debetowych.
Ranking kredytów hipotecznych - sierpień 2019
Potrzebujesz pożyczyć 300 000 zł na zakup mieszkania? Najmniej za kredyt hipoteczny zapłacisz w Banku BPS – ale pod kilkoma warunkami.
Nowość w Getin Banku: konto dla dziecka za 0 zł
Getin Bank poszerza swoją ofertę o bezpłatny rachunek dla młodzieży: Konto Proste Zasady Junior. Z oferty mogą skorzystać osoby w wieku od 13 do 18 lat.
Najlepsze konta osobiste: listopad 2018 r.
Karta multiwalutowa za 0 zł, bezpłatne konto, darmowe przelewy i wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, a do tego moneyback – na m.in. takie korzyści mogą liczyć osoby, które przeniosą konto do Alior Banku. Więcej o Koncie Jakże Osobistym i pozostałych ofertach najlepszych rachunków bankowych w listopadowym rankingu ROR-ów, przygotowanym przez Comperia.pl.
PKO BP udostępnił karty debetowe dla dzieci poniżej 13 lat
W miejsce niespersonalizowanych kart przedpłaconych PKO BP wprowadza imienne karty debetowe dla dzieci poniżej 13 roku życia.