Karta debetowa

Karta debetowa

Karta debetowa to instrument płatniczy (w postaci karty płatniczej) wydawana do rachunku osobistego w banku. Służy do płatności bezgotówkowych w sklepach i punktach usługowych, wypłat w bankomatach, a także (czasem) do płatności w Internecie. Użytkownik może dokonywać nią transakcji bezgotówkowych i gotówkowych maksymalnie do kwoty środków na rachunku (plus ewentualnie do kwoty przyznanego limitu kredytowego).

Niektóre banki jednak nie otwierają kont osobistych bez wydania doń karty debetowej.

Obecnie coraz popularniejsze w Polsce są karty zbliżeniowe, umożliwiające dokonanie transakcji bezgotówkowej do określonej kwoty (zwykle 50 zł) bezstykowo, bez wkładania karty do terminala i potwierdzania transakcji kodem PIN. Inne rodzaje kart to m.in. karty z paskiem magnetycznym (coraz rzadsze) oraz karty z czipem (choć tak naprawdę zawierają także pasek magnetyczny, są więc hybrydami).

Cena karty debetowej

Zwykle banki nie pobierają opłat za wydanie karty debetowej do konta osobistego. Częste są natomiast opłaty za użytkowanie karty. Wiele banków zwalnia jednak z niej (lub ją obniża), jeśli klient wykaże odpowiednią aktywność w posługiwaniu się kartą debetową w danym miesiącu. Chodzi o odpowiednią ilość transakcji bezgotówkowych, lub odpowiednią kwotę wydaną łącznie w ten sposób.

Płatne są czasem także niektóre operacje kartą płatniczą, np. wypłata gotówki z bankomatu. Zwykle ewentualna opłata zależy od sieci bankomatów, z jakiej się skorzysta.

Korzyści z karty debetowej

Z drugiej strony, korzystanie z karty debetowej niesie za sobą korzyści. Po pierwsze - to wygoda płatności bezgotówkowych, i większe bezpieczeństwo niż posiadanie w portfelu dużych kwot w gotówce. Z drugiej, banki do kart debetowych dołączają niekiedy programy premiowe (zwrot określonego procentu wartości transakcji bezgotówkowych), programy lojalnościowe (zniżki u partnerów banku przy transakcjach kartą) czy dodatkowe ubezpieczenia (np. od nieuprawnionych transakcji skradzioną kartą).


ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Najlepsze konta osobiste: listopad 2018 r.
Karta multiwalutowa za 0 zł, bezpłatne konto, darmowe przelewy i wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, a do tego moneyback – na m.in. takie korzyści mogą liczyć osoby, które przeniosą konto do Alior Banku. Więcej o Koncie Jakże Osobistym i pozostałych ofertach najlepszych rachunków bankowych w listopadowym rankingu ROR-ów, przygotowanym przez Comperia.pl.
PKO BP udostępnił karty debetowe dla dzieci poniżej 13 lat
W miejsce niespersonalizowanych kart przedpłaconych PKO BP wprowadza imienne karty debetowe dla dzieci poniżej 13 roku życia.
Wybieramy najlepsze konto dla studenta
Studenci stanowią uprzywilejowaną grupę klientów bankowych. Osoby młode mogą nie tylko przebierać w tanich, zwykle wręcz całkowicie darmowych kontach osobistych, ale i często nie muszą spełniać żadnych dodatkowych wymogów, żeby móc korzystać z preferencyjnego cennika. By za 0 zł korzystać z konta z funkcjonalną kartą, a przy tym za darmo wypłacać gotówkę ze wszystkich bankomatów nie tylko w kraju, ale i za granicą, wystarczy mieć poniżej 26 lat i wybrać dobrą ofertę. Tę najlepszą znaleźć można aktualnie w Banku Pekao S.A. – wynika z rankingu kont dla studentów, przygotowanego przez Comperia.pl.
EnveloBank: wystartowała nowa marka Banku Pocztowego
Wczoraj (w środę, 27 września 2017 r.) na rynku zadebiutował EnveloBank. To nowa marka Banku Pocztowego, który chce przyciągnąć w swoje progi młodszych klientów, zainteresowanych przede wszystkim elektronicznymi kanałami obsługi.
Ranking kredytów hipotecznych - maj 2017
Szukasz taniego kredytu hipotecznego, dzięki któremu zamieszkasz na swoim, ale bez nadmiernego obciążania portfela? Porównywarka finansowa Comperia.pl przygotowała dla Ciebie podpowiedź. Z naszego najnowszego rankingu dowiesz się, które banki oferowały w maju najkorzystniejsze kredyty na kwotę 150 tys. zł przy okresie spłaty 15 lat.