Kredyty, pożyczki, lokaty... czy te słowa przyprawiają nas o zawrót głowy? Czy zarządzamy finansami po omacku? Z okazji zbliżającego się Ogólnopolskiego Dnia bez Długów sprawdzamy, jak radzą sobie z pieniędzmi Polacy.
Postępujący kryzys gospodarczy i perspektywa kolejnego lockdownu stały się dla Polaków mocnym sygnałem ostrzegawczym - czas oszczędzać i inwestować.
10 miliardów złotych - tyle zniknęło w sierpniu z lokat przeznaczonych na gospodarstwa domowe. Ostatni taki zły wynik był w 2009 roku.
Choć dzięki stosunkowo atrakcyjnym promocjom rynek kont oszczędnościowych długo bronił się przed falami obniżek oprocentowania, które przetoczyły się przez rynek depozytów po cięciach stóp procentowych NBP, to i na niego przyszedł czas. Na oprocentowanym rachunku oszczędzać można już tylko na maksymalnie 2,5% (w skali roku).
W miarę kolejnych etapów odmrażania gospodarki, pojawia się coraz więcej pytań o nasze postawy konsumenckie. Czy Polacy będą zmuszeni więcej odkładać? Polski Instytut Ekonomiczny dzieli się swoimi przewidywaniami.
28 maja, po dwudniowym posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej podjęła zaskakującą decyzję, obniżając główną stopę procentową (referencyjną) o 40 punktów bazowych, do poziomu 0,1%. To najniższy wynik w historii polskiej gospodarki i jeden z najniższych na świecie.
Już wkrótce oprocentowanie twojego konta oszczędnościowego może spaść do 0%! Większość banków zapowiedziała gwałtowne obniżki stawek na rachunkach oszczędnościowych. Przeceny nie ominą nawet ofert promocyjnych.
Miniony miesiąc przyniósł kolejne obniżki oprocentowania kont oszczędnościowych i ograniczenia w zasięgach promocji. Stawki ścięły Idea Bank, Nest Bank i Millennium. Okresy trwania promocyjnych warunków skróciły z kolei Credit Agricole i Getin Bank. Do zmian nie doszło jednak na pozycjach liderów rankingu. Najwyższe dostępne oprocentowanie wciąż sięga 3,5% w skali roku.
Moje ING mobile, aplikacja mobilna od ING Banku Śląskiego, jest już dostępna dla użytkowników Apple Watch.
Z ciekawą ofertą, promującą załatwianie formalności online, wystartował bank Pekao. Za otwarcie konta oferuje 200 zł.
Z nowym rokiem maksymalne oprocentowanie dostępne na koncie oszczędnościowym spadło z 4% do 3,5% w skali roku. Z pierwszego miejsca rankingu ustąpił Citi Handlowy, który zakończył promocję dla nowych klientów z kontem Citi Priority. Jego miejsce zajął Getin Bank, niestety z dużo niższą stawką.
Revolut rozszerza swoje usługi i już niebawem klienci w Wielkiej Brytanii będą mogli założyć za jego pomocą konto oszczędnościowe z oprocentowaniem na poziomie 1,35%.
W środę GUS potwierdził wcześniejsze szacunki, zgodnie z którymi inflacja CPI w grudniu 2019 r. osiągnęła pułap 3,4% rok do roku. Najbardziej podrożała żywność, ale - zdaniem RPP - to wcale nie powód do podwyżek stóp procentowych.
Banki na różne sposoby kuszą klientów do skorzystania z usług. Tym razem Pekao SA płaci za założenie konta. A jeśli zostanie ono założone "na selfie", to można uzyskać jeszcze więcej.
Polska wprowadza PPK, tymczasem Unia Europejska jest na ostatniej prostej do wydania własnego, ogólnoeuropejskiego produktu emerytalnego: PEPP. Jeśli tempo prac zostanie utrzymane, pierwsze PEPP mogą się pojawić na rynku europejskim już pod koniec 2021 roku.
Liczba uczestników pracowniczych planów kapitałowych przekroczyła milion – chwali się na Twiterze PFR. Ilu się wypisało, na razie nie wiadomo.
Aż 8 banków daje na koncie oszczędnościowym min. 3%. Najwięcej zyskać można 4%, ale pamiętajmy, że to zysk obliczony w skali roku. Maksymalna stawka będzie obowiązywać tylko przez 4 miesiące, a żeby z niej korzystać, należy założyć konto osobiste.
Pierwsze dane o partycypacji w Pracowniczych Planach Kapitałowych prezentują się poniżej oczekiwań PFR. Średnio ok 60% pracowników największych firm korzysta z przysługującego im prawa do wypisania się z PPK. To ponad dwukrotnie więcej niż zakładał PFR przed uruchomieniem programu.
Oprocentowanie kont oszczędnościowych sięga obecnie nawet 4% w skali roku. Tak wysoka – jak na aktualne realia rynkowe – stawka dostępna jest jednak tylko w promocji i po spełnieniu restrykcyjnych warunków.
Getin Bank poszerzył swoją ofertę depozytową o nowy produkt: Elastyczne Konto Oszczędnościowe. Ofertę wyróżniać ma nie tylko wysokie oprocentowanie (do 2,8% w skali roku w promocji na nowe środki), ale i swoboda wypłat pieniędzy - do końca 2020 roku posiadacze konta będą mogli korzystać z nielimitowanych przelewów wychodzących, zlecanych przez bankowość elektroniczną.