Światowy Dzień Oszczędzania. Czy Polacy zmienili przyzwyczajenia?

Postępujący kryzys gospodarczy i perspektywa kolejnego lockdownu stały się dla Polaków mocnym sygnałem ostrzegawczym - czas oszczędzać i inwestować.

Z okazji przypadającego 31. października Światowego Dnia Oszczędzania zespoły ekspertów z całej Polski postanowiły przyjrzeć się aktualnym postawom rodaków. Choć przez ostatnie lata Polska znajdowała się w ogonie państw europejskich gromadzących oszczędności, dziś sytuacja wygląda nieco lepiej.

Jeszcze dwa lata temu o oszczędzaniu w perspektywie dłuższej niż rok myślała jedynie połowa Polaków. Dziś - według badań przeprowadzonych na zlecenie Santandera oszczędza aż 63 proc. z nas  – z tego 53 proc. regularnie, co miesiąc. Polacy stopniowo budują swój majątek i zaczynają poszukiwać sposobów na jego pomnażanie. Choć nadal odkładamy stosunkowo niewielką część dochodu, w porównaniu z krajami Europy Zachodniej, coraz więcej z nas deklaruje, że oszczędza. – zauważa Monika Szlosek, odpowiedzialna za ofertę inwestycyjno-oszczędnościową w Santander Bank Polska.

Z kolei analiza SW Search wskazuje, że Polacy nie tylko zaczynają gromadzić oszczędności, ale i część z nich inwestują. Poza praktykowaną od lat inwestycją w lokaty (ponad 50 proc. ankietowanych), dużą popularnością cieszą się inwestycje w nieruchomości (20 proc.), a następnie złoto (16 proc.) i obligacje Skarbu Państwa (13 proc.). Eksperci Millennium Bank ostrzegają jednak: Należy przy tym pamiętać, że inwestycje w akcje, surowce lub inne aktywa niefinansowe, w przeciwieństwie do lokat, nie zawsze muszą oznaczać wyższy zysk czy zwrot kapitału. To rynki o dużej zmienności, a przez to i ryzyku. W czasach dekoniunktury inwestowanie na tych rynkach może przynieść ujemne stopy zwrotu w krótkim terminie, natomiast w długim okresie, kilkuletnim, szanse na dodatnią stopę zwrotu rosną (choć nie jest to gwarantowane). Dlatego też warto mieć na uwadze dłuższy horyzont inwestycyjny.

Banki w całej Polsce, chcąc zachęcić swoich klientów do kontynuowania dobrych nawyków oszczędzania, ogłaszają liczne promocje i publikują materiały edukacyjne. Zachęcamy do korzystania z naszych porównywarek kont oszczędnościowych oraz lokat, by być na bieżąco z aktualnymi ofertami na rynku.

 

Joanna Piwko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam