Beneficjent

Beneficjent

Beneficjent to osoba fizyczna lub prawna korzystająca z czegoś (np. rozwiązania bankowego), czerpiąca z czegoś zyski, uprawniona do czegoś. W nomenklaturze bankowej z pojęciem beneficjenta można spotkać się bardzo często.

Beneficjent a kredyt

Beneficjentem może być osoba korzystająca z kredytu albo pożyczki. Kredytobiorca korzysta z finansowania banku, jest więc beneficjentem kredytu.

Pojęcie beneficjenta wiąże się także z rządowymi programami wsparcia kredytobiorców. Osoby korzystające z programu Rodzina na Swoim (czyli 8-letnich dopłat ze Skarbu Państwa do rat kredytu) czy Mieszkanie dla Młodych (jednorazowe dofinansowanie ze Skarbu Państwa wkładu własnego do kredytu hipotecznego) są beneficjentami tych programów.

Beneficjent i inne rozwiązania bankowe i niebankowe

Beneficjentem przelewu bankowego lub innego transferu pieniężnego jest odbiorca środków. Beneficjentem nazywa się także osobę, na rzecz której udzielono poręczenia albo gwarancji, albo została otwarta akredytywa. Beneficjentem tych rozwiązań nie muszą być tylko klienci banków komercyjnych, np. poręczeń udzielają także fundusze poręczeniowe czy Bank Gospodarstwa Krajowego (bank państwowy). Także m.in. BGK może udzielić akredytywy albo gwarancji.

W przypadku produktów oszczędnościowo-inwestycyjnych beneficjentami są osoby uprawnione do otrzymania środków po śmierci oszczędzającego, np. na Otwartym Funduszu Emerytalnym. Podobnie, w przypadku polis ubezpieczeniowych, beneficjentem (uposażonym) jest wskazana w polisie osoba, której przysługuje prawo do odbioru świadczenia bądź odszkodowania.

Beneficjentem może być również osoba korzystająca z rozmaitych programów dofinansowania, np. w ramach programów unijnych. W tym przypadku beneficjentem jest osoba składająca wniosek, odpowiedzialna za realizację danego projektu i jego rozliczenie.


ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Premia od Nest Banku za konto 500 plus
Bezpłatne konto i "kieszonkowe" w postaci premii w łącznej wysokości 200 zł - tak Nest Bank zachęca beneficjentów programu Rodzina 500 Plus do założenia konta właśnie w tym banku. Osobom, które rozważają skorzystanie z oferty i chcą poznać szczegóły akcji, przedstawiamy warunki uczestnictwa w promocji.
Mieszkanie Plus: dopłaty do czynszu będą zależeć od dochodu. Rząd przyjął ustawę
Osobom, które skorzystają z programu Mieszkanie Plus, państwo będzie dopłacać do czynszu aż przez 9 lat. O ile co roku będą spełniać kryteria dochodowe. Na dofinansowanie nie mają co liczyć single zarabiający powyżej 60% średniej krajowej.
Ranking kont oszczędnościowych - czerwiec 2018
Jeśli chcesz z korzyścią przechować 10 000 zł przez miesiąc, statystycznie bardziej będzie ci się opłacało wrzucić gotówkę na konto oszczędnościowe niż na krótkoterminową lokatę. Przeciętne konto oszczędnościowe zapewnia zysk 1,55% w skali roku. Te najlepsze: nawet 3,5%!
Państwo nie będzie regulować czynszu w Mieszkaniu Plus. Ale będą dopłaty
Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń potwierdził, że rząd nie zamierza regulować wysokości czynszów na osiedlach wybudowanych w ramach programu Mieszkanie Plus - donosi PAP. Stawki najmu nadal mają być jednak niższe od rynkowych. Wszystko dzięki zapowiadanej nowej ustawie mieszkaniowej.
Ranking kont oszczędnościowych - maj 2018
Majowy ranking kont oszczędnościowych pęka w szwach od promocji deklasujących pod względem oprocentowania nawet najlepsze lokaty. Odsetki na poziomie min. 3% na rachunku proponuje aż 6 banków, a jeden z nich: aż 3,5% – i to przez pełny rok.