Słownik finansowy: B
Dostępne hasła

Buy to let - słownik finansowy

Buy to let

Buy to let (pol. kupić aby wynająć) to typ kredytu hipotecznego przeznaczony na zakup nieruchomości, która następnie będzie przez właścicieli komuś wynajmowana.

Kredyty buy to let w Polsce

Banki w Polsce nie oferują specjalnych kredytów hipotecznych dla inwestorów, którzy nabyte przy wsparciu finansowym banku chcą następnie komuś wynajmować. Takie osoby muszą korzystać ze standardowych ofert banków, tych samych co osoby, które potrzebują kredyt na zakup mieszkania dla siebie (ewentualnie indywidualnie negocjować z bankiem).

Cechy kredytu buy to let

Specjalne kredyty buy to let są natomiast dostępne m.in. w Wielkiej Brytanii. Cechują się one przede wszystkim tym, iż banki w kalkulacji zdolności kredytowej klienta biorą pod uwagę jego przewidywane przychody z tytułu wynajmu. Dzięki temu uzyskanie kredytu jest łatwiejsze, lub można wynegocjować atrakcyjniejsze warunki kredytu.

Kredyt buy to let jest postrzegany jako dość zaawansowana i ryzykowna forma finansowania. Przede wszystkim - rynkowe kwoty wynajmu mogą fluktuować, a także przez dany czas mieszkanie w ogóle może nie być wynajmowano (bo nie udaje się znaleźć najemcy). Dlatego też inwestorzy powinni dysponować także określonymi rezerwami finansowymi, z których będą w stanie w razie problemów z najemcami regulować raty kredytu. Kredyty buy to let przyznawane są na zakup nieruchomości niekomercyjnych.

Inwestorzy, szczególnie posiadający większą ilość nieruchomości, nie muszą wynajmem zajmować się samemu - funkcjonują firmy (także w Polsce), które za odpowiednim wynagrodzeniem przejmują od właściciela jego obowiązki (poszukiwanie najemców, kontakt z najemcami, naprawy itp.).

Oprocentowanie kredytów buy to let, z racji nieco wyższego oprocentowania, jest zwykle nieco wyższe aniżeli kredytów na zakup mieszkania, w którym będzie się mieszkało samemu.