Wypukła, czy płaska - czym jeszcze różni się karta kredytowa od debetowej?

2012-07-06 14:01:46

Każdy o nich słyszał, wielu je posiada, a i tak zdarzają się osoby, które nie potrafią wskazać różnic pomiędzy nimi. O czym mowa? Chodzi, oczywiście, o karty płatnicze, a dokładniej o dwa ich rodzaje - kartę debetową oraz kartę kredytową. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, czym różnią się te produkty.

Rozliczenia bezgotówkowe zdobywają coraz więcej zwolenników. Modne stało się nie tylko wykonywanie przelewów drogą internetową, ale także dokonywanie wszelkich płatności przy użyciu kart płatniczych. W portfelach Polaków jest coraz więcej kart debetowych oraz kredytowych.

Zakupy za środki własne…

Większość z nas jest przyzwyczajona do płacenia za zakupy własnymi pieniędzmi. Do tego celu najlepiej służy karta debetowa. Klient dokonując płatności za towary bądź usługi przy użyciu tego typu karty, automatycznie wyraża zgodę na obciążenie swojego konta osobistego. Robiąc zakupy korzysta więc ze środków, które wcześniej zgromadził na rachunku.

Karty debetowe należą do najbardziej popularnych w naszym kraju. Wynika to z faktu, że praktycznie do każdego konta osobistego bank w pakiecie oferuje kartę debetową. Ma to na celu zwiększenie dostępności pieniędzy – nie ma konieczności odwiedzania oddziału za każdym razem, gdy potrzebujemy gotówki czy chcemy iść na zakupy. Rolę placówki banku spełni bankomat lub terminal.

… i za pożyczone

Innym rozwiązaniem jest płacenie za zakupy przy wykorzystaniu karty kredytowej. Jak sama nazwa wskazuje, klient dokonując takiej operacji zaciąga „kredyt”. Oczywiście, nie może tego robić w nieskończoność. Przed wydaniem karty kredytowej bank ustala maksymalną kwotę, do której klient może się zadłużać. Jest ona wyliczana na podstawie jego zdolności kredytowej.

Warto wiedzieć, że karta kredytowa zdecydowanie lepiej się sprawdza w transakcjach bezgotówkowych (czyli płacenie w sklepach). Tylko wtedy nie jest naliczana żadna prowizja od transakcji, ale dodatkowo klient może skorzystać z tzw. okresu bezodsetkowego.

Czym jest okres bezodsetkowy dowiesz się tutaj.

Zdecydowanie gorzej sprawa wygląda w przypadku transakcji gotówkowych. W tym przypadku klient musi się liczyć z pobraniem prowizji, a także z naliczaniem odsetek już od momentu wykonania danej operacji.

Coś je łączy

Karty debetowe oraz karty kredytowe należą do wspólnej rodziny kart płatniczych. Zasady użytkowania obydwu wyglądają podobnie. Zarówno w przypadku jednej, jak i drugiej, do zaakceptowania danej transakcji (płatność w sklepie, wypłata z bankomatu) konieczne jest wprowadzenie numeru PIN.

Inna wspólna cecha to możliwość skorzystania z programów lojalnościowych. Banki premiują aktywnych klientów i z zamian za dokonywanie transakcji kartami można liczyć na różnego typu nagrody, rabaty, czy nawet częściowy zwrot poniesionych wydatków.

Karty debetowe oraz karty kredytowe stały się nieodłącznymi narzędziami wspierającymi finanse osobiste każdego z nas. Nie bójmy się z nich korzystać, bo mają na celu ułatwienie nam życia.
Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam