mDdowód już akceptowany w banku. Ale na razie tylko w jednym

2023-08-29 12:09:23

PKO Bank Polski jako pierwszy bank w Polsce wprowadził możliwość potwierdzania tożsamości przez klientów poprzez okazanie mDowodu osobistego w aplikacji mObywatel 2.0. Wkrótce e-dowód ma być respektowany również przez pozostałe banki.

Mimo że – zgodnie z ustawą – wszystkie banki działające w Polsce mają obowiązek akceptowania e-dowodów już od 1 września, to dopiero na kilka dni przed tym terminem pierwszy z nich wprowadził możliwość legitymowania się dowodem elektronicznym.

Od wczoraj (poniedziałku, 28 sierpnia), by załatwić sprawę w dowolnym oddziale PKO Banku Polskiego, nie trzeba okazywać już plastikowego dokumentu tożsamości czy paszportu – wystarczy telefon z aplikacją mObywatel 2.0, w której będziemy przechowywać mDowód.

Wylegitymowanie się mDowodem w PKO BP będzie polegało na zalogowaniu się do aplikacji mObywatel 2.0, a następnie zeskanowanie kodu QR otrzymanego od pracownika banku. Po dokonaniu tej czynności pracownik banku uzyska systemowe potwierdzenie danych klienta, co umożliwi jego dalszą obsługę.

PAMIĘTAJ! mDowód nie jest cyfrową wersją posiadanego już dowodu osobistego – równoważny mu dokument tożsamości, opatrzony własnym numerem seryjnym, datą wydania i terminem ważności.

WAŻNE! mDowód stanowi pełnoprawny dokument tożsamości tylko na terytorium Polski.


 

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam