25.05.2012, 09:47

Okres bezodsetkowy na karcie kredytowej - policz żeby się nie przeliczyć

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9.1     / 10 (oddano 10 głosów)

Od transakcji wykonanej kartą kredytową nawet przez pierwszych 55-60 dni nie płaci się żadnych odsetek. Wszystko dzięki tzw. okresowi bezodsetkowemu. Ale uwaga - czas ten równie dobrze może potrwać nawet tylko np. 3 tygodnie. Warto więc dokładnie wiedzieć, jak działa okres bezodsetkowy.

W zależności od banku okres bezodsetkowy od transakcji kartą kredytową może wynieść od 51 do 61 dni (najczęściej 54-56 dni). Trzeba jednak pamiętać, że jest to MAKSYMALNY czas bez odsetek, na jaki można liczyć.

Kluczem w zrozumieniu, nieskomplikowanego swoją drogą, mechanizmu liczenia długości czasu bez odsetek jest pojęcie okresu rozliczeniowego. To okres długości miesiąca, na którego koniec generowany jest wyciąg, czyli podsumowanie wszystkich transakcji. I właśnie pierwszy dzień okresu rozliczeniowego jest początkiem okresu bezodsetkowego dla wszystkich transakcji wykonanych w całym okresie rozliczeniowym.

Posłużmy się przykładem. Przyjmijmy, że okres rozliczeniowy rozpoczyna się pierwszego dnia każdego miesiąca, a maksymalny okres bezodsetkowy na karcie wynosi 55 dni. Odsetki od transakcji wykonanej 1 czerwca nie będą więc naliczane aż do 25 lipca. Ale uwaga! - do 25 lipca trwać będzie okres bezodsetkowy także wobec transakcji wykonanych w każdym innym dniu czerwca, nawet 30 czerwca. Zatem w przypadku transakcji wykonanej ostatniego dnia czerwca okres bezodsetkowy trwa tylko 25 dni.

W naszym przykładzie kolejny 55-dniowy okres bezodsetkowy rozpoczyna się 1 lipca. Każda transakcja taką kartą kredytową, obojętne czy dokonana 1, 15 czy 31 lipca, jest nieoprocentowanym kredytem tylko do 24 sierpnia.

Co po okresie bezodsetkowym? Bank nalicza oprocentowanie, i to nie od dnia końca okresu bezodsetkowego, ale także wstecz, czyli od momentu dokonania transakcji. Oprocentowanie kart kredytowych sięga przeważnie przynajmniej 20 proc. w skali roku. Jego maksymalny dozwolony poziom to czterokrotność aktualnej stopy lombardowej NBP. Każdego miesiąca posiadacz karty musi spłacić zazwyczaj (to zależne od banku) 5 proc. zadłużenia.

Nie można zatem okresu bezodsetkowego cały czas utożsamiać tylko z okresem aż ponad 50 dni darmowego kredytu. Im później w miesiącu (w okresie rozliczeniowym) dokona się transakcji, tym krótszy jest okres bezodsetkowy.

Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (25.05.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Mikołaj Fidziński
, ekspert Comperia.pl
640 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Karta kredytowa z minimalnymi kosztami 15.2.2016 17:56 przez:
xavier
KK z BPH - czy najlepsza? 22.1.2016 7:59 przez:
Adam-krom
Jaka karta kredytowa z długim okresem bezodsetkowym? 28.12.2015 8:01 przez:
lydia
Najlepsza karta kredytowa 17.11.2015 13:14 przez:
mikolaj-ko
Jaka karta kredytowa z dłuższym okresem bezodsetkowym? 13.7.2015 9:07 przez:
Anita
Jaka karta kredytowa na wyjazdy za granicę? 10.7.2015 8:54 przez:
Danuta

forum o kredytach

Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Ubezpieczenie OC i AC
Taniej nawet o 400 zł. Oblicz składkę!
  • porównaj nawet 55 ubezpieczeń
  • kup online lub przez telefon
Porównaj ubezpieczenia OC i AC