03.12.2014, 14:03

Raty nadal niskie - stopy procentowe pozostały bez zmian

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9.8     / 10 (oddano 5 głosów)

Raty nadal niskie - stopy procentowe pozostały bez zmian
Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stosowane przez siebie stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Tym samym od jutra stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego nadal będzie wynosiła 2 proc.

Dokładnie 2 proc. – tyle od października br. wynosi podstawowa stopa procentowa (stopa referencyjna) ogłaszana przez polski bank centralny. Jest to wartość niespotykana w całej historii naszego rynku finansowego. Tak niski poziom tej zmiennej powoduje, że oprocentowanie kredytów i pożyczek przyjmuje rekordowo niskie wartości.

Wpływ zmian stóp procentowych na produkty bankowe najlepiej jest widoczny w kredytach hipotecznych. Oprocentowanie tych produktów jest uzależnione od wysokości rynkowych stóp procentowych WIBOR, które z wyprzedzeniem reagują na wszelkie decyzje podejmowane przez NBP.

Przykładowo, rata kredytu hipotecznego w kwocie 300 tys. złotych z 30-sto letnim okresem spłaty, zaciągniętego w styczniu 2009 roku, na miesiąc przed ostatnią obniżką stóp przez RPP (wrzesień 2014) wynosiła 1622,47 zł, a w październiku br. przyjmowała już wartość 1565,82 zł, czyli prawie o 57 złotych niższą. Aktualnie osoby zadłużone w złotych co miesiąc płacą do banku 1539,49 zł.

Zmiany te pokazują, że niskie stopy procentowe są dobrą informacją dla wszystkich zadłużonych w polskiej walucie. Niestety, po drugiej stronie barykady stoją posiadacze nadwyżek finansowych. W ich przypadku obniżka stóp spowoduje spadek oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych. Już teraz średnie oprocentowanie tych pierwszych wynosi 1,98 proc. (roczny depozyt na kwotę 5 tys. złotych), co jest wartością bardzo niską. Dla porównania - jeszcze przed rokiem zmienna ta przyjmowała wartość 2,40 proc., a przed dwoma laty nawet 4,40 proc.

Decyzje Narodowego Banku Polskiego wzbudzają wielkie zainteresowanie wśród wszystkich uczestników polskiego rynku finansowego. Organ ten wpływa nie tylko na poziom oprocentowania produktów kredytowych i oszczędnościowych oferowanych przez banki, ale także na „cenę” pieniądza na rynku międzybankowym (stopy WIBID/WIBOR).

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (03.12.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora