30.05.2008

Jeden kredyt na działkę i dom

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Uzyskanie kredytu na zakup działki i budowę domu wymaga dwukrotnego przejścia procedury analizy kredytowej. Jeden kredyt działkę i domu oferują tylko DomBank i Citi Handlowy.

W obu instytucjach możliwe jest uzyskanie jednego kredytu na zakup działki i budowę domu, bez konieczności dwukrotnego przechodzenia czasochłonnych analiz kredytowych. Jak wygląda uproszczona procedura udzielania takiego kredytu w praktyce? W momencie składania wniosku kredytowego przedkładamy bankowi jedynie dokumenty dotyczące zakupu działki budowlanej oraz oświadczenie o przewidywanym koszcie budowy domu. Oświadczenie takie przygotowywane jest na formularzu bankowym. Zawiera ono informacje o przewidywanych kosztach budowy domu, a także dane o technologii budowy, powierzchni użytkowej i całkowitej, liczby kondygnacji itd. W wypełnieniu takiego formularza często bardzo pomocny okazuje się katalog typowych projektów domów jednorodzinnych.
W oparciu o ceny domów w danej lokalizacji oraz oświadczenie klienta o kosztach budowy analityk techniczny w banku ustala przyszłą wartość naszej nieruchomości, która jest zabezpieczeniem kredytu.

Kredyt w transzach
Umowa takiego kredytu opiewa na pełną wartość przyszłej nieruchomości, czyli wartość działki budowlanej oraz szacunkowy koszt budowy domu. Zgodnie z umową kredyt jest wypłacany w transzach. Pierwsza transza przeznaczona jest na zakup działki. Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży działki, część kredytu, równa kwocie transakcji, przelewana jest na rachunek sprzedającego. Kolejne transze przeznaczone są już na roboty budowlane. Pierwsza transza kredytu na cele budowlane wypłacana jest po dostarczeniu kompletu dokumentów dotyczących budowy, w tym m.in. projektu domu, prawomocnego pozwolenia na budowę, a także specyfikacji materiałów, robót i cen.
Realizację prac budowlanych, finansowanych poszczególnymi transzami, musimy na bieżąco dokumentować w banku. Dział analiz technicznych dokonuje oceny na podstawie zdjęć oraz wpisów w dzienniku budowy. Kiedy bank potwierdzi postęp budowy zgodny z harmonogramem prac i robót, zostanie nam uruchomiona do dyspozycji kolejna transza. W ten sposób krok po kroku zbliżamy się do realizacji naszego marzenia o własnym domu.

Łatwiej w innych bankach
Coraz bardziej wymagający klienci zmuszają banki do ciągłego uatrakcyjniania swoich ofert kredytowych. Walka konkurencyjna pomiędzy bankami toczy się już nie tylko na polu cenowym. Coraz częściej największym atutem oferty staje się jej elastyczność i dostępność. Najlepszym tego przykładem są wspomniane już Citi Handlowy i DomBank, posiadające najelastyczniejsze procedury udzielania kredytów na zakup działki i budowę domu.
Pozostałe banki również dostrzegają potrzebę zmian i dostosowują swoje procedury do wymagań klientów i zmieniającego się rynku. Jednym z elementów podejścia pro klienckiego, w przypadku kredytów budowlano-hipotecznych, jest zmiana sposobu rozliczania kosztów budowy. Coraz więcej banków nie wymaga już dostarczania faktur potwierdzających pełne wykorzystanie środków finansowych z poszczególnych transz kredytu. Dokumentowanie postępu prowadzonych prac budowlanych fakturami jest bardzo uciążliwe, szczególnie w przypadku osób prowadzących budowę tzw. systemem gospodarczym. Większość banków złagodziła swoje procedury w tym zakresie i zadowala się jedynie dokumentacją fotograficzną.

Nie tylko cena
Klienci poszukujący banku, w którym można skredytować zakup działki i budowę domu, mają szeroki wybór. Wszystkie banki udzielające kredytów hipotecznych umożliwiają tego typu finansowanie.
Na razie tylko dwa banki stosują procedury uproszczone, przeprowadzając jedną analizę kredytową i podpisując z klientem jedną umowę kredytową. Klienci tych banków zainteresowani jedynie zakupem działki i odkładający budowę domu w czasie mogą oczywiście skorzystać z tradycyjnej procedury dwóch analiz kredytowych. W pozostałych bankach kredytobiorcy nie mają już takiego wyboru. Po sfinansowaniu zakupu działki, konieczne jest złożenie kolejnego wniosku o podniesienie kwoty kredytu na budowę domu i aneksowanie umowy kredytowej.
Przy wyborze banku należy pamiętać o złożoności tego produktu. Na pewno warto dokonać głębszej analizy i zwrócić uwagę nie tylko na cenę produktu, ale również na poziom obsługi oraz elastyczność procedur w naszym banku.

Bartłomiej Samsonowicz
Comperia.pl

Procedury udzielania kredytów na zakup działki i budowę domu

Bank

Kredyt na zakup działki i budowę domu
(jedna analiza kredytowa)

Oddzielnie kredyt na zakup działki
i na budowę domu
(dwie analizy kredytowe)

Citi Handlowy

TAK

TAK

DomBank

TAK

TAK

Bank BPH

NIE

TAK

Millennium

NIE

TAK

Pekao

NIE

TAK

BOŚ

NIE

TAK

Deutsche Bank PBC

NIE

TAK

Dominet Bank

NIE

TAK

Fortis Bank Polska

NIE

TAK

GE Money Bank

NIE

TAK

Invest-Bank

NIE

TAK

Lukas Bank

NIE

TAK

Kredyt Bank

NIE

TAK

mBank

NIE

TAK

MultiBank

NIE

TAK

Nordea Bank

NIE

TAK

PKO BP

NIE

TAK

Polbank EFG

NIE

TAK

Santander Consumer

NIE

TAK

Bank BGŻ

NIE

TAK

ING Bank Śląski

NIE

TAK

Bank BPS

NIE

TAK

Bank Zachodni WBK

NIE

TAK

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.05.2008).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2791 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Jaki kredyt na używany samochód? 21.12.2015 8:10 przez:
maria
Czy dostanę kredyt? 10.8.2015 8:06 przez:
dominika
Jestem zadłużony. Szukam ostatniej deski ratunku 10.7.2015 13:59 przez:
strzelec
Konsolidacja kredytu firmowego 1.5.2015 10:23 przez:
panek
Zalety kredytów konsolidacyjnych? 23.2.2015 10:25 przez:
Renata Grochowska, Ekspert Comperia.pl
Kredyt konsolidacyjny 24.5.2014 16:54 przez:
GrochaGocha

forum o kredytach