22.01.2009

Czy bank może zmusić mnie do zmiany umowy?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Kilka lat temu wziąłem kredyt hipoteczny w mBanku. Teraz bank proponuje mi zmianę sposobu naliczania oprocentowania, co będzie dla mnie niekorzystne, bo marża wzrośnie automatycznie z ok. 1 do 3 pkt. proc. Czy z punktu widzenia prawa bank ma prawo wymusić zmianę warunków? W końcu wiążę mnie z bankiem umowa. Wiem, że można ją zmienić podpisując aneks, ale wygląda mi to trochę na wymuszenie podpisania aneksu. Odpowiada Tomasz Waszczyński, adwokat z Kancelarii Prawnej Grabiński i Wspólnicy.

Kilka lat temu wziąłem kredyt hipoteczny w mBanku. Teraz bank proponuje mi zmianę sposobu naliczania oprocentowania, co będzie dla mnie niekorzystne, bo marża wzrośnie automatycznie z ok. 1 do 3 pkt. proc. Czy z punktu widzenia prawa bank ma prawo wymusić zmianę warunków? W końcu wiążę mnie z bankiem umowa. Wiem, że można ją zmienić podpisując aneks, ale wygląda mi to trochę na wymuszenie podpisania aneksu.

 

Bank oczywiście nie może nikogo zmusić do podpisania aneksu, a tym bardziej aneksu niekorzystnego, aczkolwiek zawsze należy sobie zadać pytanie, co dla klienta banku będzie lepsze w perspektywie czasu i czy proponowane rozwiązanie nie jest bezpieczniejsze wobec zmieniającej się sytuacji makroekonomicznej.

Tak, czy inaczej, zawarta przez Pana umowa obowiązuje i dopóki nie podejmie Pan decyzji o przychyleniu się do propozycji banku, tak długo będzie Pan spłacać kredyt na starych zasadach.

Tomasz Waszczyński

 

Więcej o sytuacji klientów mBanku: Nabici w mBank?

 

Masz pytanie do prawnika, pisz na adres: prawnik@comperia.pl

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (22.01.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2765 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie pomocnicze do kredytu 25.5.2015 9:33 przez:
anastazja

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Czy bankomaty nie będą już wypłacały za darmo? 19.2.2015 17:04 przez:
k_korocz
Gdzie po leasing na komputery? 8.12.2015 13:57 przez:
BartStec

forum finansowe dla firm