29.06.2015, 08:32

Jak działa Bankowy Rejestr?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Jak działa Bankowy Rejestr?

Na jakich zasadach działa System Bankowy Rejestr i co powinniśmy o nim wiedzieć? Sprawdź informacje mające istotne znaczenie dla każdego kredytobiorcy.

Na terenie naszego kraju funkcjonuje kilka systemów zbierających informacje na temat kredytobiorców. Najważniejsze to oczywiście Biuro Informacji Kredytowej (BIK) i biura informacji gospodarczej (BIG). Bazy te służą bankom, SKOK-om i części podmiotów pożyczkowych (BIK), a oprócz nich także konsumentom oraz przedsiębiorcom (BIG-i), zapewniając dostęp do sprawdzonych informacji na temat historii kredytowej firm i osób prywatnych. Dzięki ich istnieniu rynek staje się bardziej transparentny, a aktorzy na nim działający mają dostęp do sprawdzonych danych na temat osób czy firm, z którymi zamierzają podjąć współpracę.

Czym jest Bankowy Rejestr?

Bankowy Rejestr jest bazą danych, którą prowadzi Związek Banków Polskich. W bazie znajdziemy informacje identyfikacyjne dotyczące zarówno przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych. System Bankowy Rejestr nie gromadzi jednak danych o wszystkich klientach, a jedynie dane osób i podmiotów niewywiązujących się z własnych zobowiązań wobec banków.

Kto może znaleźć się w Bankowym Rejestrze?

W bazie BR znajdują się informacje na temat klientów i firm, których zadłużenie wobec banków wynosi minimum dwa miesiące, będąc w kwocie minimum 200 zł w przypadku klientów indywidualnych, a 500 zł w przypadku przedsiębiorców.

Co i jak długo będzie przetwarzane?

Dane na temat dłużników spełniających wyżej wymienione kryteria mogą być przetwarzane bez zgody klienta nawet przez okres nawet 5 lat po zamknięciu rachunku w banku. Bankowy Rejestr pozwala na przetwarzanie między innymi takich danych jak PESEL, NIP, REGON, nazwa firmy lub imię i nazwisko konsumenta czy adres.  

Gdzie możemy zobaczyć dane?

Dane znajdujące się w Systemie Bankowy Rejestr są pomocą dla banków we wstępnej analizie wiarygodności kredytowej klienta. Jeśli dłużnik widnieje w Systemie BR, bank już na samym początku weryfikacji jego wniosku uzyskuje informację o nierzetelności danej osoby czy firmy, co pozwoli mu zaoszczędzić czas podczas podejmowania decyzji kredytowej.

Dane z Systemu BR udostępniane są również w raportach Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Aby zdobyć dane w ten sposób, należy jednak otrzymać pisemne upoważnienie sprawdzanej firmy lub konsumenta.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (29.06.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
948 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Jak działają usługi cashcback 27.6.2014 11:00 przez:
Aśko

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
Finansowa emerytalna niezależność jak działa ? 26.5.2014 20:56 przez:
Agata7

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Jak działa BLIK? 10.12.2015 15:03 przez:
Mona-L
Jak działają raty na allegro ? 16.6.2014 12:55 przez:
Grzegorz

forum finansowe dla firm