WIBOR

WIBOR

Warsaw Interbank Offered Rate (WIBOR) to stopa oprocentowania kredytów na rynku międzybankowym. To średnie oprocentowanie, po jakim banki pożyczają sobie nawzajem środki. Wysokość stopy WIBOR jest wyliczana i podawana do wiadomości publicznej codziennie.

WIBOR na różne okresy

Banki mogą pożyczać sobie środki na różne okresy, stąd i stopa WIBOR jest określana dla różnych przedziałów czasowych. Funkcjonuje zarówno stopa WIBOR O/N (overnight) czyli gdy banki udostępniają sobie kapitał tylko na jeden dzień, przez np. WIBOR 1W (na tydzień), 1M (na miesiąc), 3M, 6M czy 1Y (na rok). Zasadniczo - im dłuższy termin, tym wyższa wartość stopy WIBOR.

WIBOR a kredyty

Stopa procentowa WIBOR ma istotne znaczenie m.in. dla kredytobiorców. Na tej stawce bazuje wysokość rat m.in. kredytów hipotecznych czy inwestycyjnych. Oprocentowanie nominalne tych kredytów jest zwykle zmienne, banki określają je jako sumę stałej przez cały okres kredytowania marży kredytowej, oraz właśnie zmiennej stopy WIBOR, najczęściej 3M (czyli trzymiesięcznej). Wówczas co 3 miesiące oprocentowanie kredytu jest aktualizowane, i wzrasta jeśli stopa WIBOR poszła w tym czasie w górę, lub spada jeśli stopa WIBOR obniżyła się. Jeśli więc marża kredytowa wynosi 2 proc., a stopa WIBOR 3M 3 proc., to oprocentowanie kredytu w danym okresie wynosi 5 proc. w skali roku. Ale jeśli WIBOR 3M wzrośnie do poziomu 3,5 proc., to najdalej za kilka miesięcy oprocentowanie kredytu powinna wzrosnąć do 5,5 proc. Choć trzeba pamiętać, że każdy bank nieco inaczej aktualizuje stopę WIBOR w kredytach. Niektóre banki biorą pod uwagę jeden odczyt, np. z ostatniego lub przedostatniego dnia poprzedzającego nowy okres odsetkowy, ale inne wyliczają już średnią z danego okresu, np. całego miesiąca poprzedzającego nowy okres odsetkowy.

WIBOR a koniunktura

Wysokość stopy WIBOR jest ściśle skorelowana z wartością referencyjnej stopy procentowej, ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej przy Narodowym Banku Polskim. Gdy stopy w kraju są obniżane, automatycznie na zmiany te reaguje WIBOR, także spadając. I na odwrót - wzrastające stopy procentowe przekładają się na wyższy poziom stopy WIBOR. Zatem wysokość stawki WIBOR jest ściśle uzależniona od koniunktury na rynku.


ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Ranking kredytów hipotecznych - maj 2019
Poszukujesz taniego kredytu hipotecznego na 250 tys. zł? Pożyczając w maju, nie za płacisz prowizji, a Twoja marża wyniesie tylko 1,6% - to najlepsze warunki spłaty wg rankingu kredytów mieszkaniowych Comperia.pl.
ING obniża marże kredytów hipotecznych w ofercie specjalnej
ING Bank Śląski zmodyfikował wczoraj cennik dotychczasowej oferty kredytów hipotecznych. W ramach noworocznej wyprzedaży proponuje klientom kredyty bez prowizji lub z jeszcze niższą marżą (od 1,65%). Oferta będzie dostępna tylko do 24 lutego br.
Ruszył program Czyste Powietrze: dofinansowanie do 90% kosztów termomodernizacji domu
Już można składać wnioski o dofinansowanie do termomodernizacji i wymiany źródła ciepła w domach jednorodzinnych. Dopłata może sięgać nawet do 90%. Najwięcej zyskać mogą rodziny z najniższymi dochodami.
PKO BP wychodzi z ofertą kredytu hipotecznego z oprocentowaniem stałym
PKO Bank Polski udostępnił klientom kredyty hipoteczne z oprocentowaniem stałym. Z oferty skorzystają jednak dopiero po wcześniejszym zawarciu umowy o kredyt Własny Kąt Hipoteczny z oprocentowaniem zmiennym. Wniosek o zmianę sposobu naliczania odsetek mogą złożyć osoby, które zaciągnęły kredyt od 27 sierpnia 2018 r.
Finansowanie mikroprzedsiębiorstwa. Dokąd po kredyt obrotowy na 50 000 zł?
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą poszukuje w banku taniego kredytu obrotowego na 50 000 zł z jak najniższą marżą. Dlaczego właśnie kredytu obrotowego? Bo pieniądze zamierza przeznaczyć na różne cele – i choć wszystkie będą związane z prowadzeniem własnej firmy, to nie chce definiować ich przed bankiem, a potem się rozliczać z poczynionych wydatków.