17.05.2011, 10:07

Ranking na najlepszy bank dla kredytów hipotecznych za I kwartał 2011

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Za oknem już ciepło i wielu z nas zaczyna myśleć o własnym mieszkaniu lub budowie domu. Ale mało kto może zrealizować taki zamysł bez zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Comperia po raz kolejny prezentuje cykliczny ranking na najlepszy bank dla kredytów hipotecznych. Sprawdź, który bank zasłużył na to miano!

Szukając kredytu hipotecznego, z pewnością chcielibyśmy załatwić wszystko w jednym banku, na dodatek w takim, który znajduje się w pobliżu. Niestety, w życiu nie ma tak łatwo, a klienci często  jeżdżą po wielu bankach, pytając o poszczególne oferty.

A gdyby tak znaleźć bank, który oferuje kredyty hipoteczne w kilku walutach, z wysokim wskaźnikiem LTV, na wiele lat? Który dodatkowo akceptuje krótki staż pracy i jeszcze jest dobrze oceniany przez klientów oraz ekspertów? Comperia.pl stara się „namierzyć” taki super bank, aby swoim czytelnikom przedstawić najlepszą instytucję finansową z punktu widzenia różnorodności i atrakcyjności oferty.
 
Jak powstaje zestawienie?
 
W ramach każdej z poniższych kategorii przyznaliśmy każdemu bankowi od 0 do 1 pkt. Dodatkowe punkty można było zgarnąć za uczestnictwo w programie Rodzina na Swoim oraz obecność w rankingu TOP 5 kredytów hipotecznych w PLN i EUR. Maksymalnie można było otrzymać 14 punktów.
 
Zwycięzcami poszczególnych kategorii zostali:

• Liczba walut kredytowych – mBank, MultiBank, PKO BP. Banki te udzielają kredyty aż w czterech obcych walutach (EUR, CHF, USD, GBP). Wprawdzie Nordea Bank może poszczycić się sześcioma walutami obcymi w ofercie, to jednak trzy z nich (DKK, NOK, SEK) są dosyć „egzotyczne” jak na polskie warunki.

• Maksymalny wskaźnik LTV – Alior Bank, który pożycza do 20 proc. ponad wartość nieruchomości zarówno w PLN jak i w EUR.

• Maksymalny okres kredytowania – Alior Bank, Allianz Bank, BOŚ, Getin Noble Bank. Okres spłaty kredytu rozkładają nawet na 50 lat.

• Rozpiętość spreadu walutowego – Invest Bank i HSBC Polska, odpowiednio 3,7 i 4 procent dla pary EUR/USD.
 
Zdolność kredytowa przy kredycie w PLN – Alior Bank, który modelowej familii (rodzina 2+1 z miasta o liczbie mieszkańców 100 tys., dwie osoby osiągające dochody w łącznej wysokości 5 tys. PLN netto/mies., bez zobowiązań kredytowych (w tym kart kredytowych), bez polis ubezpieczeniowych, posiadającej samochód klasy 3-letniego Forda Focusa)
pożyczy ponad 535 tys. PLN (30 lat, 80 proc. LTV).

• Zdolność kredytowa przy kredycie w EUR – Alior Bank. Przy powyższych założeniach (wskaźnik LTV spada tylko do 70 proc.) bank pożyczy niecałe 450 tys. PLN.
 
• Maksymalny wiek kredytobiorcy w dniu spłaty kredytu – BGŻ, BZ WBK, Nordea Bank. Dla nich wiek kredytobiorcy nie ma większego znaczenia.

• Minimalny staż pracy – Getin Noble Bank, który wymaga tylko 3-6 miesięcy w przypadku umowy o pracę i zlecenie, zaś 6-12 miesięcy przy działalności gospodarczej.

Poniżej prezentujemy tylko końcowy podsumowanie naszego rankingu. Jego pełna wersja ze wszystkimi szczegółami dostępna jest po kliknięciu tutaj.
 
Top 10 najlepszych banków dla kredytów hipotecznych
 
Punktacja
1.    Alior Bank
10,07
2.    PKO BP
8,73
3.    Multibank
8,40
4.    mBank
8,20
5.    Getin Noble Bank
8,12
6.    DnB Nord
7,51
7.    BNP Paribas Fortis
7,35
8.    Pekao
7,11
9.    Allianz Bank
7,01
10. BGŻ
6,95

Źródło:  porównywarka finansowa Comperia.pl

Jak widać z powyższej tabeli zwyciezcą rankingu został Alior Bank. I rzeczywiście prowadzi on w większości kategorii cząstkowych. Kredyt hipoteczny w tym banku można zaciągnąć w walutach obcych i sfinansować nim ponad 100 proc. wartości nieruchomości. Bank daje możliwość uczestnictwa w popularnym programie “Rodzina na Swoim”. Alior Bank jako jedyny przebił barierę 10 punktów i zdystansował rywali przewagą 1,2 punkta. Rywalizacja o dalsze miejsca była bardziej zacięta. Miejsca 2-5 dzieliło około 0,6 punktu.

Cena czy warunki?
 
Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na fakt, że zwycięzca rankingu nie pojawił się w pierwszej piątce rankingów cenowych kredytów. Oznacza to, że chociaż oferta Alior Banku jest bardzo szeroka, to jednak za kredyt w tym banku przyjdzie zapłacić trochę więcej niż w najbardziej konkurencyjnych bankach.
 
Marcin Zienkiewicz
Analityk Comperia.pl

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (17.05.2011).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2740 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o ubezpieczeniach
Gdzie najtańsza polisa 16.6.2014 12:57 przez:
Katarzyna

forum o ubezpieczeniach