07.02.2012, 10:03

Początek roku udany dla kredytobiorców - Kredytometr Comperii

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Styczeń okazał się być udanym miesiącem dla posiadaczy kredytów hipotecznych wyrażonych w walutach obcych. W okresie tym odnotowano spore umocnienie polskiego złotego, co w bezpośredni sposób przełożyło się na spadek wysokości rat kredytowych takich zobowiązań. Zmiany nie dotyczyły z kolei kredytów denominowanych w polskim złotym.

Czym jest Kredytometr Comperii?

Kredytometr Comperii pokazuje zmiany wysokości rat kredytów hipotecznych w ostatnim czasie. Do przeprowadzenia prawidłowej analizy wykorzystano modelowy kredyt zaciągnięty w październiku 2008 roku w kwocie 200 tys. zł, którego okres spłaty wynosi 30 lat. Zobowiązanie jest wyrażone w polskim złotym oraz trzech najważniejszych walutach obcych tj. euro, dolarze amerykańskim i franku szwajcarskim.

Siła w złotym

Początek 2012 roku przyniósł nareszcie zapowiadane przez wszystkich analityków umocnienie złotego. Polski złoty zyskał na wartości wobec wszystkich najważniejszych walut tj. wobec euro, dolara amerykańskiego oraz franka szwajcarskiego. Największą siłę w ciągu minionego miesiąca PLN pokazał względem euro i dolara. Zmiany, jakie odnotowano, wyniosły kolejno 19 i 20 groszy. Na końcu stawki uplasował się kurs franka szwajcarskiego, którego ostatni odczyt okazał się niższy od tego sprzed miesiąca o 12 groszy.

Umocnienie złotego wynika przede wszystkim z poprawy nastrojów w światowej gospodarce. Ostatnie odczyty danych makroekonomicznych oraz możliwość znalezienia rozwiązania problemów z zadłużeniem krajów strefy euro spowodowały, że kapitał globalny przychylniej spojrzał na ryzykowne aktywa, a za takie są uważane waluty z krajów rozwijających się, do których Polska również jest zaliczana.

Obniżka zadziałała, LIBOR 3M EUR spada

Jeśli chodzi o oprocentowanie kredytów hipotecznych w styczniu 2012 roku, to zachowywało się ono bardzo stabilnie. Zmiany, jakie wystąpiły w zobowiązaniach wyrażonych w polskim złotym, franku szwajcarskim oraz dolarze amerykańskim były co najwyżej kosmetyczne i zamknęły się wartością 0,03 p.p. in plus lub in minus w zależności od analizowanej waluty.
Zupełnie inaczej zachowywały się kredyty denominowane w euro. W ich przypadku ostatni odczyt oprocentowania wyniósł 2,61 proc. i był niższy od tego sprzed miesiąca o 0,23 p.p.

Spadek oprocentowania kredytów w euro wynika z malejącej rynkowej stopy procentowej LIBOR 3M EUR. Jest to pochodna ostatnich działań Europejskiego Banku Centralnego, który w listopadzie i grudniu ubiegłego roku obniżył wysokość swojej głównej stopy procentowej. Aktualnie wynosi ona 1 proc. i tym samym znajduje się na poziomie, na jakim znajdowała się podczas ostatniego kryzysu wywołanego zapaścią na rynku kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych.

Raty kredytów w dół

W styczniu br. wysokość rat wszystkich analizowanych zobowiązań nie okazała się wyższa niż przed miesiącem. Największe powody do radości mają posiadacze kredytów walutowych wyrażonych w euro. W ich przypadku wysokość ponoszonego obciążenia z tytułu spłaty kredytu w ujęciu miesięcznym zmalała o blisko 70 złotych. O 61 zł spadła rata kredytu w dolarach amerykańskich, a o 34 zł rata zobowiązania we franku szwajcarskim. Wysokość rat kredytów złotowych nie zmieniła się.

Odnotowany spadek wysokości płaconych rat kredytowych wynika przede wszystkim z aprecjacji polskiego złotego względem najważniejszych walut obcych. Korzystne zmiany kursu walutowego przekładają się na niższe koszty kredytów. Co więcej, raty kredytów w euro i frankach są najniższe od pół roku. Trzeba jednak pamiętać, że pomimo spadku wysokości płaconych rat w ostatnim miesiącu, to, w ujęciu rocznym, sytuacja ta nie wygląda już tak dobrze. Praktycznie w każdym analizowanym powyżej kredycie, obecne wysokości rat są wyższe o 85 złotych do nawet 143 złotych od tych, jakie odnotowano jeszcze rok temu.

Poprawa nastrojów w światowej gospodarce oraz możliwe rozwiązanie problemów z zadłużeniem wybranych krajów w Europie powinno pozytywnie wpłynąć na wysokość płaconych rat kredytowych w przyszłym miesiącu. Jednak trzeba być w takich prognozach bardzo ostrożnym, ponieważ dzisiejszy rynek finansowy jest mocno nieprzewidywalny i nigdy nie wiadomo, co się może wydarzyć. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (07.02.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2781 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum finansowe dla firm
Kiedy otworzyć firme? 23.6.2014 22:48 przez:
Heartbreaker

forum finansowe dla firm