25.01.2010, 09:27

Małe marzenia na kredyt - czy warto konsumować za pożyczone?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Marzenia mają to do siebie, że bardzo trudno o ich spełnienie. Jednak w dzisiejszym świecie o wiele częściej udaje się część z nich zrealizować - niektóre przyjemności w życiu można po prostu kupić na kredyt. Nie tylko te duże, jak mieszkanie czy dom, ale również te małe możesz sobie sprawić za pieniądze pożyczone z banku. Wakacje, samochód, sprzęt RTV czy AGD to rzeczy, które coraz częściej kupujemy za pieniądze z kredytu. Co można skredytować i czy warto to robić?
Kredyt konsumpcyjny - szybko i na dowolny cel
 
Kredyt konsumpcyjny (gotówkowy) możesz przeznaczyć na dowolny cel. Nie musisz tłumaczyć się bankowi na co wydajesz pieniądze. Mogą to być wakacje, zakup roweru, lodówki czy sfinansowanie zakupów świątecznych. Banki stosują często w swoich reklamach specjalne nazwy kredytów takie, jak „kredyt na wakacje”, „kredyt na święta” itp. Niech te nazwy Cię nie zmylą - zwykle jest to ten sam kredyt gotówkowy, który dostępny jest w banku przez cały rok. Zmienia się tylko jego opakowanie - nazwa, tak by jeszcze bardziej działał na Twoją wyobraźnię i skusił do zadłużenia się.  Bank przecież na realizacji Twoich marzeń zarabia…
 
Dlatego praktycznie w każdym większym sklepie możesz uzyskać kredyt ratalny, czyli pieniądze na zakup konkretnego produktu w danym markecie. Kredyty te przygotowywane są przez banki we współpracy z daną siecią handlową. Przodują w tym sieci sprzedające sprzęt AGD i RTV oraz hipermarkety i sklepy meblowe.
 
Kredyt gotówkowy jest zwykle udzielany bez żadnych zabezpieczeń i bardzo często procedura jego uzyskania jest bardzo sprawna. Jeśli szybko przygotujesz wymagane przez bank dokumenty (zwykle jest to zaświadczenie o zatrudnieniu, wyciągi bankowe, dokumenty tożsamości) to kredyt na małe marzenia otrzymasz nawet w kilka dni.
 
Karta kredytowa też spełnia marzenia
 
Innym sposobem na sfinansowanie przyjemności jest karta kredytowa, czyli kredyt z którego możesz, ale nie musisz skorzystać. Kartą kredytową możesz płacić na całym świecie, również kupując przez Internet. Możesz więc dokonywać zakupów w dowolnym miejscu na świecie.
 
Jeśli skorzystasz z karty kredytowej to znaczy, że od razu „zadłużasz się na karcie”. Każdy bank oferuje tzw. okres bezodsetkowy, w czasie którego nie płacisz odsetek od wykorzystanego kredytu na karcie. Dopiero po tym okresie bank zacznie naliczać odsetki.
 
Przyjemność kosztuje
 
Kredyt konsumpcyjny to nic złego pod warunkiem, że rozsądnie z niego korzystasz i umiejętnie go wybierasz. Z uwagi na to, że są to kredyty udzielane zwykle bez zabezpieczeń, „szybko” i bez konkretnego celu sprawia, że ich koszt z reguły jest wysoki. Ich realne oprocentowanie może sięgać nawet kilkudziesięciu procent, jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie opłaty związane z kredytem (prowizje, ubezpieczenia). Dlatego należy bardzo rozważnie wykorzystywać swoją zdolność kredytową tak, by nie wpaść w pułapkę kredytową. Poza tym, kredyty konsumpcyjne w każdym banku mają inny koszt - warto więc przed pożyczeniem pieniędzy porównać, która oferta w danym momencie jest najlepsza. Nie zawsze jest to oferta banku, w którym posiadasz konto.
 
Miałeś problem z uzyskaniem kredytu w banku? Podziel się swoją opinią na naszym forum!
 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (25.01.2010).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2791 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora