26.04.2012, 15:06

Limit w koncie czyli mało znany sposób łatania dziury w budżecie domowym

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 5.5     / 10 (oddano 2 głosów)

Problem płynności finansowej może dotknąć każdego człowieka. Czasem zdarzają się sytuacje, w których w najmniej spodziewanym momencie po prostu zabranie nam pieniędzy. Jak rozwiązać ten problem i jak się zabezpieczyć przed taką sytuacją Jednym ze sposobów może być limit w koncie.

 

Wiele nazw tego samego produktu…

Kredyt odnawialny, limit w koncie, linia kredytowa - te wszystkie określenia odnoszą się do jednego produktu bankowego. W praktyce polega on na zadłużaniu się w ramach prowadzonego w banku konta osobistego. Wysokość tego zadłużenia ustala bank i zależy ona od zdolności kredytowej klienta, wysokości wpływów na rachunek. Z reguły bank ustala limit jako wielokrotność regularnych wpływów na konto. Linia kredytowa przeważnie dostępna jest przez rok z możliwością odnowienia.

Żeby otrzymać kredyt odnawialny wystarczy wnioskować do banku, w którym posiadamy konto, o udostępnienie możliwości zadłużania się w ciężar swojego rachunku.

Jak to działa?

Zasada działania kredytu odnawialnego jest bardzo prosta. Klient, który wykorzystał już posiadane przez siebie środki pieniężne na rachunku, może dalej aktywnie dokonywać transakcji. Każdy następny wydatek powoduje zadłużenie w ramach przyznanego limitu.

Jakiekolwiek zasilenie rachunku osobistego w pierwszej kolejności spłaca wykorzystaną kwotę kredytu i tym samym powoduje jej odnowienie. Jest to bardzo wygodne, ponieważ pozwala w elastyczny sposób zarządzać finansami.

Nie tylko zalety

Jednak kredyty w koncie posiadają też wady. Najważniejsza z nich wynika z nieumiejętnego korzystania z tego produktu. Kwota takiego kredytu zależy od wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia i okresu prowadzenia konta osobistego przez dany bank. Klienci bardzo często wnioskują o najwyższą możliwą sumę, często wynoszącą wielokrotność osiąganego wynagrodzenia, nawet gdy taki limit jest im w ogóle niepotrzebny.

I tu właśnie pojawia się problem. Perspektywa dysponowania kwotą znacznie przekraczającą otrzymywane wynagrodzenie jest bardzo kusząca. Część osób wykorzystuje ją w całości nie zdając sobie sprawy, że, podobnie jak każde zadłużenie, to również trzeba będzie spłacić.

Nie jest to jednak takie łatwe, ponieważ limit odnawialny nie jest spłacany w konkretnych ratach (jak kredyt gotówkowy). Często zdarza się, że klienci odkładają moment spłaty na kolejne miesiące, co znacząco wpływa na koszty tego typu pożyczki.

Kredyt w koncie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą się zabezpieczyć przed niespodziewanymi wydatkami. Takie zaplecze finansowe pozwala im bowiem szybko i elastycznie reagować na każdą pojawiającą się sytuację. Jednak z finansami nie żartów, i dlatego aby w prawidłowy sposób korzystać z tego produktu trzeba to robić świadomie i z pełną odpowiedzialnością. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (26.04.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2770 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
limit w koncie -kiedy dostanę? 7.1.2015 9:12 przez:
Ilona Maciejuk, Ekspert Comperia.pl
Millenium Bank 22.2.2019 21:03 przez:
Martin99

forum o kredytach

Forum o lokatach
Konto 360 Milleennium - czy warto założyć ? 31.3.2016 10:32 przez:
Sławoj

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie psa - co o tym sądzicie ? 29.3.2016 15:32 przez:
hubertus

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
jaki kredyt w rachunku bieżącym? 11.11.2015 13:24 przez:
piotr wiec

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Rozmawiamy czy piszemy? 11.9.2014 11:23 przez:
WitekT,

forum gsm