12.06.2013, 09:17

Kredyt bez umowy o pracę? To możliwe!

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8     / 10 (oddano 3 głosów)

Czy muszę mieć umowę o pracę, żeby dostać kredyt? Na jaki rodzaj pożyczki i w jakiej wysokości mogę liczyć, jeżeli czerpię dochody z tytułu umowy zlecenie lub umowy o dzieło? Czy bank w ogóle będzie chciał ze mną rozmawiać? Na te i kilka innych pytań odpowiadają eksperci Comperia.pl

Wbrew obiegowej opinii, klienci czerpiący dochody z tytułu umów cywilnoprawnych, nie są przez banki na starcie skreślani i mogą liczyć na pozytywną decyzję kredytową. Tak jak w przypadku każdego innego klienta, również ten, który przyniesie do banku umowę o dzieło lub umowę zlecenie, musi przejść procedurę weryfikacji zdolności i wiarygodności kredytowej.

Tryb weryfikacji nie różni się znacząco od tego, jakiemu zostają każdorazowo poddani klienci banku przynoszący umowę o pracę. Oznacza to, że klient, który zawita w progi banku z umową zlecenia pod pachą, zostanie standardowo zbadany pod kątem faktycznego zatrudnienia, obciążeń finansowych w innych bankach oraz historii kredytowej, jaką napisał o sobie w Biurze Informacji Kredytowej.

Klient to klient i, jeżeli spełnia określone wymogi w kwestii wysokości zarobków i wiarygodności kredytowej, na pewno może liczyć na kredyt gotówkowy, kartę kredytową, kredyt odnawialny, debet w koncie osobistym, kredyt samochodowy, a w niektórych bankach również na kredyt hipoteczny.

Dla kredytodawcy bardziej istotne jest, czy dochody pojawiają się na koncie klienta systematycznie. Dlatego pewne różnice w podejściu banku do klienta zatrudnionego na umowę o pracę, a klienta z umową cywilnoprawną, mogą pojawić się w związku z wymogami dotyczącymi regularności dochodów. W związku z tym, banki mogą poprosić takich klientów o udokumentowanie ciągłości otrzymywania wynagrodzenia przez ostatnie 6 lub 12 miesięcy.

Wylegitymowanie się regularnością czerpania dochodów może przybrać formę wyciągu z konta bankowego, bądź odpowiedniego zaświadczenia od pracodawcy, wraz z zestawieniem wysokości wypłacanych środków w poszczególnych miesiącach trwania zatrudnienia. Dzięki temu klient uprawdopodobni, że będzie mógł dokonywać regularnych spłat zadłużenia. Jeżeli harmonogram spłat będzie się zgadzał, bank ma pełnowartościowego klienta, współpraca się układa i wszyscy są zadowoleni.

Zasady weryfikacji źródła zatrudnienia i jego stałości nie różnią się tu diametralnie od tych, jakim podlegają klienci zatrudnieni na umowę o pracę. Przecież w tym drugim przypadku bank również pyta o długość tej formy współpracy, czy stosunek pracy został zawarty na czas określony lub próbny, a także, czy klient nie jest w trakcie okresu wypowiedzenia umowy.

Wiele w kwestii przyszłego podejścia banków do takich form zatrudnienia zależeć będzie od brzmienia regulacji prawnych i rekomendacji publicznego regulatora finansowego, którym w Polsce jest KNF.

Autor: Jakub Tomaszewski
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (12.06.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jakub Tomaszewski
, ekspert Comperia.pl
97 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt bez odsetek - na czym polega? 4.5.2016 10:00 przez:
pitarek
Gdzie dostanę kredyt bez biku? 17.12.2015 8:22 przez:
wanda
kredyt bez dochodów 30.11.2015 11:13 przez:
Marek

forum o kredytach

Forum o lokatach
Dobry kredyt dla seniora - w jakim banku? 9.3.2016 15:35 przez:
Ela34

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Czy ubezpieczenie kredytu jest konieczne? 6.3.2015 8:46 przez:
Faustyn

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
kredyt firmowy z zabezpieczeniem hipotecznym 14.10.2015 13:19 przez:
carlos

forum finansowe dla firm

Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe