Prezentujemy aktualne zestawienie dostępnych kont dla dzieci wraz z najważniejszymi opłatami. Klikając w szczegóły oferty, poznasz plusy i minusy każdej z nich. W prosty sposób porównasz rachunki różnych banków i wybierzesz ten najlepszy.

Konta dla dzieci

Porównaj wszystkie konta osobiste w jednym miejscu

Konta osobisteKonta walutoweKonta dla dzieciKonta dla studentówKonta z moneyback
Santander Bank Polska
KONTO JAKIE CHCĘ

Otwórz konto przez internet i zyskaj 150 zł w promocji


 • 0 zł za prowadzenie konta
 • 0 zł za przelewy natychmiastowe w aplikacji mobilnej
 • 0 zł za przelewy na numer telefonu BLIK
 • 50 zł za polecenie konta
 • do 300 zł zwrotu rocznie za rachunki
 • 2% na lokacie mobilnej

  • Oferta sponsorowana

   Sprawdź
   Getin Noble Bank
   KONTO PROSTE ZASADY


  • do 2% w skali roku na Koncie Oszczędnościowym
  • 0 zł za otwarcie i prowadzenie Konta
  • 0 zł za wydanie i obsługę karty debetowej
  • 0 zł za wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce i w Unii Europejskiej
  • 0 zł za przelewy krajowe w Bankowości Internetowej i Mobilnej
  • Advertisement

   Oferta sponsorowana

   Sprawdź
   mBank
   eKonto osobiste w mBank

   Otwórz e-konto i zyskaj aż 140 zł

   • 140 zł premii
   • 0 zł za otwarcie i prowadzenie rachunku
   • 0 zł za wypłaty kartą od 100 zł ze wszystkich bankomatów w Polsce
   • 0 zł za kartę przy 1 transakcji w miesiącu
   • 0 zł za wypłaty z bankomatów za granicą

   Oferta sponsorowana

   Sprawdź
   Porównaj produkty
   Znaleźliśmy dla Ciebie 6 ofert
   Sortowanie:
   Toyota Bank
   Konto młodzieżowe Click
   Konto: 0 zł Karta: 0 zł Bankomaty: 0 zł

   Koszt miesięczny: 0 zł

   Crédit Agricole
   Konto dla Ciebie GO!
   Konto: 0 zł Karta: 0 zł Bankomaty: 0-3 zł

   Koszt miesięczny: 0 zł

   mBank
   eKonto możliwości
   Konto: 0 zł Karta: 0 zł Bankomaty: 0 zł

   Koszt miesięczny: 0 zł

   PKO Bank Polski
   PKO Konto Pierwsze
   Konto: 0 zł Karta: 3,90/0 zł Bankomaty: 0 zł

   Koszt miesięczny: 3,90 zł

   Millennium
   Konto 360º Junior
   Konto: 0 zł Karta: 4/0 zł Bankomaty: 0-5 zł
   Do porównaniaSzczegóły

   Koszt miesięczny: 4 zł

   Bank BPS
   talentKonto
   Konto: 5/0 zł Karta: 3 zł Bankomaty: 0-6 zł

   Koszt miesięczny: 8 zł

   Legenda:Ocena danego banku na podstawie średniej ocen zebranej od naszych klientów

   Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów

   Ponad 10 lat doświadczenia naszego zespołu w analizie rynku finansów

   Wszystkie wpisy

   Konta dla dzieci i młodzieży

   Banki mogą prowadzić konta osobiste nie tylko dla dorosłych, ale i dzieci. Nie będą to jednak rachunki oferowane na identycznych zasadach. W przeciwieństwie do osób pełnoletnich zakres usług dostępnych dla małoletnich jest ograniczony – tym bardziej, im młodszy będzie posiadacz rachunku.

   Własne konto już od 13 roku życia

   Czynnikiem warunkującym możliwość otwarcia konta na własne nazwisko jest posiadanie zdolności do czynności prawnych.

   Pełną zdolność do czynności prawnych – zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego – uzyskujemy w momencie ukończenia 18 lat. 18-latek nie musi pytać o zgodę rodzica, by założyć własne konto bankowe.

   Po 13 roku życia nastolatkowie uzyskują ograniczone prawo do czynności prawnych, w wyniku czego mogą zawierać umowy - pod warunkiem uzyskania zgody jego przedstawiciela ustawowego, czyli rodzica lub prawnego opiekuna lub kuratora wyznaczonego przez sąd. W przypadku rodziców wystarczy, że jeden z nich wyrazi zgodę na otwarcie rachunku. Analogicznie zgoda przedstawiciela ustawowego dziecka będzie wymagana do zamknięcia ROR-u.

   Do założenia konta wymagane będzie przedłożenie dokumentów potwierdzających tożsamość zarówno opiekuna dziecka, jak i samego dziecka. W przypadku osoby małoletniej dokumentem tym może być tymczasowy dowód tożsamości, paszport, a nawet legitymacja szkolna.

   Gdy powyższa formalność zostanie spełniona, dziecko może stać się posiadaczem indywidualnego konta bankowego i samodzielnie zarządzać kontem i zgromadzonymi na nim funduszami w granicach zwykłego zarządu. Nastolatek może również wejść w posiadanie karty płatniczej i płacić nią w sklepach czy przez Internet.

   Do czynności dokonywanych w granicach zwykłego zarządu należą m.in.:

   • przelewy,
   • zmiana waluty rachunku,
   • wpłaty i wypłaty gotówkowe oraz bezgotówkowe na rachunek,
   • sprawdzanie salda konta.

   W przeciwieństwie do osoby dorosłej małoletni nie będzie mógł z kolei korzystać z debetu. Wszelkie produkty kredytowe, takie jak dopuszczalne saldo debetowe czy kredyt odnawialny, zarezerwowane są dla pełnoletnich.

   Prawo nastolatka do samodzielnej obsługi rachunku może zostać w każdej chwili ograniczone na podstawie odpowiedniej dyspozycji, złożonej przez formalnego opiekuna dziecka.

   Podobnie jak w przypadku standardowych ROR-ów, tak i konto dziecka może być obsługiwane przez posiadacza rachunku przez bankowość elektroniczną. Niektóre banki, posiadające ten typ rachunków w swojej ofercie, udostępniają nieletnim specjalnie dla nich przygotowaną wersję serwisu internetowego banku. Prezentowane w nim informacje i usługi są komunikowane w taki sposób, by były przyjaźniejsze w odbiorze przez dzieci.

   W momencie ukończenia przez małoletniego 18 lat, czyli uzyskaniu pełnej zdolności do czynności prawnych, konto zostanie automatycznie przekształcone w rachunek dla dorosłych, zgodnie z zasadami obowiązującymi w danym banku.

   Konto junior – dla dzieci poniżej 13 lat

   Mimo że minimalny wiek posiadacza ROR-u, zachowującego prawo do dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku, wynosi 13 lat, konto bankowe można założyć również dla młodszego dziecka – nawet noworodka.

   W przypadku kont dla młodszych dzieci (poniżej 13 lat) umowa rachunku jest zawierana pomiędzy bankiem a przedstawicielem ustawowym działającym w imieniu dziecka. Taki rachunek przybiera najczęściej formę subkonta do rachunku rodzica.

   To rodzic lub opiekun małoletniego będzie osobą zarządzającą pieniędzmi zdeponowanymi na koncie. Tylko on będzie mógł również zamknąć konto i wycofać z niego zgromadzone środki. Dziecko młodsze niż 13-latek nie może samodzielnie dokonywać żadnych czynności związanych z posiadaniem rachunku: ani czynności prawnych, ani czynności faktycznych.

   Dziecko poniżej 13 lat nie może również uzyskać własnej karty debetowej.

   W przeciwieństwie do kont dla młodzieży, rachunki dla dzieci poniżej 13 roku życia są w ofertach nielicznych banków.

   Zarówno konta dla dzieci poniżej 13 lat, jak i młodzieży do 18 roku życia są zazwyczaj tańsze niż konta dla dorosłych. Większość banków nie pobiera podstawowych opłat miesięcznych za prowadzenie konta dziecka, a nawet wydanej do niego karty płatniczej, lub oferuje możliwość prostego uniknięcia obciążenia tym kosztem. Dzieci nie spotykają się również z tyloma ograniczeniami w zakresie dostępu do bezpłatnych bankomatów. Nie spotkamy w ich przypadków limitów wypłat bezprowizyjnych. Najczęściej wszystkie transakcje gotówkowe w Polsce są darmowe.

   Czy warto założyć dziecku konto?

   Konto dla dziecka to bezpieczny i nowoczesny sposób na przekazywanie kieszonkowego. Posiadając własny rachunek, dziecko wkracza w świat finansów, uczy się samodzielności w podejmowaniu decyzji, odpowiedzialności i poznaje wartość pieniądza.

   To również prosty sposób na uczenie dzieci oszczędzania. W przeciwieństwie do ROR-ów dla osób pełnoletnich, wiele rachunków dla najmłodszych jest oprocentowane.

   Dzięki możliwości weryfikowania stanu konta i historii transakcji dokonywanych przez dziecko kartą płatniczą, rodzic zyskuje proste narzędzie do kontrolowania działań swojej pociechy. Wiele banków upraszcza proces zarządzania kontem dziecka, pozwalając na zintegrowanie rachunku małoletniego z kontem rodzica. W ten sposób rodzic widzi stan finansów dziecka po zalogowaniu do własnej bankowości elektronicznej.