Poznaj i porównaj konta walutowe wielu banków bez wychodzenia z domu. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o kosztach poszczególnych ofert. Błyskawicznie poznasz ich wady i zalety i wyszukasz rachunek dopasowany do Twoich potrzeb.

Konta walutowe

Porównaj wszystkie konta walutowe w jednym miejscu

Konta osobisteKonta dla dzieciKonta dla studentówKonta z moneyback
Bank Pekao S.A.
Zgarnij do 200 zł i 7% na Koncie Oszczędnościowym

0 zł za otwarcie i prowadzenie konta

Do 200 zł premii za otwarcie i spełnienie prostych warunków

7% na Koncie Oszczędnościowym na 6 mies. Do 100 tys. zł

Oferta sponsorowana

Sprawdź
Bank Pekao S.A.
Konto Przekorzystne

Zgarnij do 200 zł i 7% na Koncie Oszczędnościowym

0 zł za otwarcie i prowadzenie konta

Do 200 zł premii za otwarcie i spełnienie prostych warunków

7% na Koncie Oszczędnościowym na 5 mies. Do 100 tys. zł

Oferta sponsorowana

Sprawdź
Volkswagen Bank
Konto osobiste e-direct

Darmowe konto z aplikacją mobilną

0 zł za założenie i prowadzenie

0 zł za pierwszych 250 przelewów

0 zł za wydanie, wznowienie i obsługę karty Visa

Bezprowizyjna sieć bankomatów w całym kraju

Advertisement

Oferta sponsorowana

Sprawdź
Porównaj produkty
Znaleźliśmy dla Ciebie 9 ofert
Sortowanie:
ING Bank Śląski
Rachunki Oszczędnościowo-Rozliczeniowe w walutach obcych (EUR)
Konto: 0 zł Karta: 1,50/0 zł Bankomaty: 0-6 zł

Koszt miesięczny: 1,50 zł

Alior Bank
Konto Walutowe (EUR)
Konto: 0 zł Karta: 5/0 zł Bankomaty: 0-5 zł

Koszt miesięczny: 5 zł

Alior Bank
Konto Walutowe (GBP)
Konto: 0 zł Karta: 5/0 zł Bankomaty: 0-5 zł

Koszt miesięczny: 5 zł

Alior Bank
Konto Walutowe (CHF)
Konto: 0 zł Karta: 5/0 zł Bankomaty: 0-5 zł

Koszt miesięczny: 5 zł

Alior Bank
Konto Walutowe (USD)
Konto: 0 zł Karta: 5/0 zł Bankomaty: 0-5 zł

Koszt miesięczny: 5 zł

ING Bank Śląski
Rachunki Oszczędnościowo-Rozliczeniowe w walutach obcych (USD)
Konto: 0 zł Karta: 7/0 zł Bankomaty: 0-6 zł

Koszt miesięczny: 7 zł

ING Bank Śląski
Rachunki Oszczędnościowo-Rozliczeniowe w walutach obcych (GBP)
Konto: 0 zł Karta: 7/0 zł Bankomaty: 0-6 zł

Koszt miesięczny: 7 zł

Bank Pekao S.A.
Eurokonto Walutowe (EUR)
Konto: 4,28/0 zł Karta: 6,87/0 zł Bankomaty: 0-6,48 zł

Koszt miesięczny: 11,15 zł

Bank Pekao S.A.
Eurokonto Walutowe (USD)
Konto: 4,38/0 zł Karta: 7,57/0 zł Bankomaty: 0-8,76 zł

Koszt miesięczny: 11,95 zł

Legenda:Ocena danego banku na podstawie średniej ocen zebranej od naszych klientów

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów

Ponad 10 lat doświadczenia naszego zespołu w analizie rynku finansów

Wszystkie wpisy

Konta walutowe

Konto walutowe to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) prowadzony w innej walucie niż PLN. Konto walutowe wyposażone jest w większość funkcji dostępnych do ROR-u złotówkowego. Można za jego pomocą dokonywać przelewów, wpłat i wypłat gotówki w oddziałach banków czy płacić kartą debetową, wydaną do rachunku.

Konto walutowe przyda się osobom, które często dokonują transakcji w obcych walutach (np. kupują w zagranicznych sklepach internetowych) lub często podróżują poza Polskę – w celach biznesowych lub prywatnie. Posiadając konto walutowe, możemy opłacać rachunki czy realizować przelewy bezpośrednio w walucie transakcji – bez narażania się na koszty przewalutowania.

Wpłaty na rachunek walutowy

Zasilać konto w obcej walucie można na kilka sposobów.

Pierwszym z nich jest wpłata gotówkowa w oddziale banku. W przypadku walut innych niż złotówki dostępność obsługujących je wpłatomatów jest jeszcze mocno ograniczona.

Stan rachunku możemy powiększyć również za pomocą przelewu z konta złotowego. Pamiętajmy wówczas o tym, że wymieniając walutę, bank pobierze od nas prowizję za przewalutowanie. Dodatkowo transakcja będzie obciążona ukrytym kosztem spreadu. Spread to różnica między kursem kupna a kursem sprzedaży danej waluty i stanowi ona zysk dla podmiotu, który dokonuje wymiany pieniądza.

Rozwiązaniem częstokroć korzystniejszym niż przelew bankowy jest wymiana walut w kantorach internetowych – te zazwyczaj stosują najniższe spready, co oznacza, że wymiana zostanie przeprowadzona po stawkach najbardziej zbliżonych do kurów walut wyznaczanych przez Narodowy Bank Polski.

Karty płatnicze do kont walutowych

Podobnie jak w przypadku standardowego ROR-u w złotówkach, tak i do konta prowadzonego w obcej walucie możemy uzyskać kartę płatniczą.

Zależnie od oferty danego banku, ewentualna opłata miesięczna za użytkowanie karty może być pobierana w walucie tego rachunku lub w złotówkach. Ten drugi tryb pobierania opłaty dotyczy przede wszystkim rachunków walutowych, pełniących rolę subkont, czyli połączonymi z kontem głównym klienta, prowadzonym w złotówkach.

Dając możliwość łączenia kont, banki coraz częściej oferują do nich karty wielowalutowe. Te umożliwiają obsługę płatności jednym plastikiem, podpiętym do kilku kont jednocześnie. Przykładowo, jeśli karta jest podłączona do ROR-u w PLN, EUR i USD, to w momencie, w którym opłacamy begotówkowowo rachunek w PLN, transakcja obciąży nasze konto w PLN, jeśli realizujemy płatność w EUR, pieniądze zostaną pobrane w konta w EUR itd.

Niektóre banki oferują możliwość płacenia jedną kartą z kilku kont dopiero po przepięciu karty do odpowiedniego rachunku (np. w bankowości elektronicznej). Inne nie wymagają od użytkownika podejmowania żadnych działań – karta automatycznie rozpozna walutę płatności i pobierze należność z odpowiedniego konta. W przypadku realizowania nią transakcji w walucie, w której konta dana osoba nie posiada, obciążony zostanie rachunek główny, którym najczęściej jest konto w PLN.

Opłata za prowadzenie konta

Podobnie jak w przypadku kosztu użytkowania karty, tak i opłata miesięczna za prowadzenie konta może być pobierana w walucie rachunku lub złotówkach, jeśli rachunek jest powiązany z kontem głównym w PLN.

Koszt prowadzenia kont walutowych jest zazwyczaj niższy niż przy standardowych ROR-ach.

Wypłaty z bankomatów

Polacy przyzwyczaili się do możliwości bezprowizyjnego pobierania gotówki w krajowych bankomatów. Nawet jeśli bank nie oferuje darmowych bankomatów w całej Polsce, to jego klienci bez opłat mogą pobierać pieniądze przynajmniej z maszyn tego banku lub wskazanej sieci.

W przypadku kont walutowych często wypłaty z bankomatów zagranicznych są darmowe, z kolei transakcje gotówkowe w Polsce są często obciążone prowizją. Oznacza to, że pobieranie euro, funtów czy dolarów z bankomatu zlokalizowanego w Polsce będzie wiązało się z dodatkowym wydatkiem.

Przelewy w walucie obcej

Nie każde konto walutowe zapewnia możliwość realizowania przelewów zagranicznych bez dodatkowych kosztów. Niektóre banki pobierają drobne opłaty za transakcje typu SEPA i SWIFT.

Przelew zagraniczny bywa realizowany dłużej niż tradycyjny przelew krajowy. Na konto w innym kraju pieniądze mogą dotrzeć nawet dopiero po kilku dniach od zlecenia dyspozycji przelewu.

Żaden z banków nie oferuje walutowych przelewów natychmiastowych. Te dostępne są jedynie w złotówkach.

Oprocentowanie kont walutowych

Najczęściej rachunki prowadzone w obcych walutach nie są oprocentowane. Osoby, które chcą pomnażać swoje oszczędności, mogą deponować je na lokatach i kontach oszczędnościowych. Niestety również w przypadku tych produktów trudno liczyć na wysokie odsetki. Oprocentowanie depozytów zagranicznych jest dużo niższe niż to oferowane na rachunkach złotowych.