Poznaj i porównaj konta walutowe wielu banków bez wychodzenia z domu. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o kosztach poszczególnych ofert. Błyskawicznie poznasz ich wady i zalety i wyszukasz rachunek dopasowany do Twoich potrzeb.

Konta walutowe

Porównaj wszystkie konta walutowe w jednym miejscu

Konta osobisteKonta dla dzieciKonta dla studentówKonta z moneyback
Santander Bank Polska
KONTO JAKIE CHCĘ - Otwórz konto i zyskaj 450 zł!

300 zł premii za otwarcie konta i aktywność

150 zł na zakupy w Biedronce lub RTV EURO AGD

dodatkowo 50 zł za każde polecenie konta i do 300 zł zwrotu za rachunki rocznie

Oferta sponsorowana

Sprawdź
mBank
mKonto Intensive - więcej dobrych doświadczeń!

Otwórz konto dla siebie i swojego dziecka i zyskaj nawet 300 zł

bankowość codzienna za 0 zł

0 zł za wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą, bez limitów

obsługa premium

Oferta sponsorowana

Sprawdź
PKO Bank Polski
PKO Konto za Zero

otwórz konto na selfie lub przez kuriera

kupuj online kartą lub BLIKIEM

płać zbliżeniowo telefonem lub zegarkiem

płać za bilet lub parkometr w aplikacji IKO

Oferta sponsorowana

Sprawdź
Porównaj produkty
Znaleźliśmy dla Ciebie 9 ofert
Sortowanie:
ING Bank Śląski
Rachunki Oszczędnościowo-Rozliczeniowe w walutach obcych (EUR)
Konto: 0 zł Karta: 1,50/0 zł Bankomaty: 0-6 zł

Koszt miesięczny: 1,50 zł

Alior Bank
Konto Walutowe (EUR)
Konto: 0 zł Karta: 5/0 zł Bankomaty: 0-5 zł

Koszt miesięczny: 5 zł

Alior Bank
Konto Walutowe (GBP)
Konto: 0 zł Karta: 5/0 zł Bankomaty: 0-5 zł

Koszt miesięczny: 5 zł

Alior Bank
Konto Walutowe (CHF)
Konto: 0 zł Karta: 5/0 zł Bankomaty: 0-5 zł

Koszt miesięczny: 5 zł

Alior Bank
Konto Walutowe (USD)
Konto: 0 zł Karta: 5/0 zł Bankomaty: 0-5 zł

Koszt miesięczny: 5 zł

ING Bank Śląski
Rachunki Oszczędnościowo-Rozliczeniowe w walutach obcych (USD)
Konto: 0 zł Karta: 7/0 zł Bankomaty: 0-6 zł

Koszt miesięczny: 7 zł

ING Bank Śląski
Rachunki Oszczędnościowo-Rozliczeniowe w walutach obcych (GBP)
Konto: 0 zł Karta: 7/0 zł Bankomaty: 0-6 zł

Koszt miesięczny: 7 zł

Bank Pekao S.A.
Eurokonto Walutowe (EUR)
Konto: 4,55/0 zł Karta: 7,30/0 zł Bankomaty: 0-6,89 zł

Koszt miesięczny: 11,85 zł

Bank Pekao S.A.
Eurokonto Walutowe (USD)
Konto: 4,48/0 zł Karta: 7,73/0 zł Bankomaty: 0-8,96 zł

Koszt miesięczny: 12,21 zł

Legenda:Ocena danego banku na podstawie średniej ocen zebranej od naszych klientów

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów

Ponad 10 lat doświadczenia naszego zespołu w analizie rynku finansów

Wszystkie wpisy

Konta walutowe

Konto walutowe to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) prowadzony w innej walucie niż PLN. Konto walutowe wyposażone jest w większość funkcji dostępnych do ROR-u złotówkowego. Można za jego pomocą dokonywać przelewów, wpłat i wypłat gotówki w oddziałach banków czy płacić kartą debetową, wydaną do rachunku.

Konto walutowe przyda się osobom, które często dokonują transakcji w obcych walutach (np. kupują w zagranicznych sklepach internetowych) lub często podróżują poza Polskę – w celach biznesowych lub prywatnie. Posiadając konto walutowe, możemy opłacać rachunki czy realizować przelewy bezpośrednio w walucie transakcji – bez narażania się na koszty przewalutowania.

Wpłaty na rachunek walutowy

Zasilać konto w obcej walucie można na kilka sposobów.

Pierwszym z nich jest wpłata gotówkowa w oddziale banku. W przypadku walut innych niż złotówki dostępność obsługujących je wpłatomatów jest jeszcze mocno ograniczona.

Stan rachunku możemy powiększyć również za pomocą przelewu z konta złotowego. Pamiętajmy wówczas o tym, że wymieniając walutę, bank pobierze od nas prowizję za przewalutowanie. Dodatkowo transakcja będzie obciążona ukrytym kosztem spreadu. Spread to różnica między kursem kupna a kursem sprzedaży danej waluty i stanowi ona zysk dla podmiotu, który dokonuje wymiany pieniądza.

Rozwiązaniem częstokroć korzystniejszym niż przelew bankowy jest wymiana walut w kantorach internetowych – te zazwyczaj stosują najniższe spready, co oznacza, że wymiana zostanie przeprowadzona po stawkach najbardziej zbliżonych do kurów walut wyznaczanych przez Narodowy Bank Polski.

Karty płatnicze do kont walutowych

Podobnie jak w przypadku standardowego ROR-u w złotówkach, tak i do konta prowadzonego w obcej walucie możemy uzyskać kartę płatniczą.

Zależnie od oferty danego banku, ewentualna opłata miesięczna za użytkowanie karty może być pobierana w walucie tego rachunku lub w złotówkach. Ten drugi tryb pobierania opłaty dotyczy przede wszystkim rachunków walutowych, pełniących rolę subkont, czyli połączonymi z kontem głównym klienta, prowadzonym w złotówkach.

Dając możliwość łączenia kont, banki coraz częściej oferują do nich karty wielowalutowe. Te umożliwiają obsługę płatności jednym plastikiem, podpiętym do kilku kont jednocześnie. Przykładowo, jeśli karta jest podłączona do ROR-u w PLN, EUR i USD, to w momencie, w którym opłacamy begotówkowowo rachunek w PLN, transakcja obciąży nasze konto w PLN, jeśli realizujemy płatność w EUR, pieniądze zostaną pobrane w konta w EUR itd.

Niektóre banki oferują możliwość płacenia jedną kartą z kilku kont dopiero po przepięciu karty do odpowiedniego rachunku (np. w bankowości elektronicznej). Inne nie wymagają od użytkownika podejmowania żadnych działań – karta automatycznie rozpozna walutę płatności i pobierze należność z odpowiedniego konta. W przypadku realizowania nią transakcji w walucie, w której konta dana osoba nie posiada, obciążony zostanie rachunek główny, którym najczęściej jest konto w PLN.

Opłata za prowadzenie konta

Podobnie jak w przypadku kosztu użytkowania karty, tak i opłata miesięczna za prowadzenie konta może być pobierana w walucie rachunku lub złotówkach, jeśli rachunek jest powiązany z kontem głównym w PLN.

Koszt prowadzenia kont walutowych jest zazwyczaj niższy niż przy standardowych ROR-ach.

Wypłaty z bankomatów

Polacy przyzwyczaili się do możliwości bezprowizyjnego pobierania gotówki w krajowych bankomatów. Nawet jeśli bank nie oferuje darmowych bankomatów w całej Polsce, to jego klienci bez opłat mogą pobierać pieniądze przynajmniej z maszyn tego banku lub wskazanej sieci.

W przypadku kont walutowych często wypłaty z bankomatów zagranicznych są darmowe, z kolei transakcje gotówkowe w Polsce są często obciążone prowizją. Oznacza to, że pobieranie euro, funtów czy dolarów z bankomatu zlokalizowanego w Polsce będzie wiązało się z dodatkowym wydatkiem.

Przelewy w walucie obcej

Nie każde konto walutowe zapewnia możliwość realizowania przelewów zagranicznych bez dodatkowych kosztów. Niektóre banki pobierają drobne opłaty za transakcje typu SEPA i SWIFT.

Przelew zagraniczny bywa realizowany dłużej niż tradycyjny przelew krajowy. Na konto w innym kraju pieniądze mogą dotrzeć nawet dopiero po kilku dniach od zlecenia dyspozycji przelewu.

Żaden z banków nie oferuje walutowych przelewów natychmiastowych. Te dostępne są jedynie w złotówkach.

Oprocentowanie kont walutowych

Najczęściej rachunki prowadzone w obcych walutach nie są oprocentowane. Osoby, które chcą pomnażać swoje oszczędności, mogą deponować je na lokatach i kontach oszczędnościowych. Niestety również w przypadku tych produktów trudno liczyć na wysokie odsetki. Oprocentowanie depozytów zagranicznych jest dużo niższe niż to oferowane na rachunkach złotowych.