22.07.2009

Jak długo spłacać kredyt hipoteczny

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Wybór dłuższego okresu poprawia płynność finansową kredytobiorcy. Pieniądze, które zaoszczędzimy płacąc niższą ratę kredytową, warto jednak zainwestować.

Jak więc długo spłacać kredyt hipoteczny?

Jednym z dylematów kredytobiorców jest zadeklarowanie, przez jaki okres będą spłacać kredyt hipoteczny. Warto jednak pamiętać, że załączony do umowy kredytowej harmonogram spłat nie oznacza, że kredytu nie można spłacić wcześniej. Wszystkie banki umożliwiają wcześniejszą spłatę zobowiązania, choć różnią się pod względem opłat pobieranych za tę operację (prowizja za wcześniejszą spłatę). Moment, w którym to nastąpi, wcale nie jest uzależniony od pierwotnej deklaracji klienta.

W interesie banku jest oczywiście udzielanie długoterminowych kredytów tak, aby kredytobiorca zapłacił więcej odsetek. Ale długi okres kredytowania leży również w interesie klienta banku. Dzięki temu zyskuje on większą płynność finansową, czyli więcej pieniędzy zostaje mu w portfelu.

Jeżeli uzyskane w ten sposób nadwyżki finansowe przeznaczone zostaną na regularne oszczędzanie bądź inwestowanie (pod warunkiem osiągania wyższego zysku z inwestycji od kosztu kredytu), pozwoli to szybciej spłacić kredyt. Ponadto, deklarowany dłuższy okres kredytowania pozwala zwiększyć zdolność kredytową klienta - dzięki niższym miesięcznym ratom łatwiej będzie uzyskać kredyt lub kolejne kredyty w przyszłości, np. na zakup nowej nieruchomości.

Wybór dłuższego okresu spłaty nie opłaci się natomiast wtedy, jeżeli pieniądze, które w ten sposób zostaną w naszym portfelu, przeznaczone zostaną wyłącznie na konsumpcję. W tym przypadku dłuższy okres kredytowania okaże się droższym rozwiązaniem.

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (22.07.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2765 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt Hipoteczny a zaniżona wypłata na umowie 21.6.2019 7:05 przez:
stringi100

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
Jak długo czeka się na odszkodowanie? 12.7.2014 18:34 przez:
zgredek

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Umowa o dzieło. Jak długo? 29.4.2015 8:16 przez:
AndrzejZ

forum finansowe dla firm