Gdzie najtaniej kupić walutę na wakacje?

2012-05-29 10:14:15

Wakacje, lato, okres urlopowy to doskonała okazja do organizowania wycieczek zagranicznych. W trakcie takich podróży z reguły potrzebna jest waluta kraju, do którego się udajemy. Analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl szukają najtańszego sposobu na zakup waluty.

Na wakacyjny wyjazd warto zabrać w gotówce walutę kraju, do którego się udajemy. Pieniądze najlepiej wymienić jeszcze przed wyjazdem, ponieważ może się okazać, że w miejscu, do którego się udajemy albo nie jest to możliwe, albo naprawdę dużo kosztuje.

Wymiana w banku

Pierwszym sposobem na wymianę waluty obcej jest jej zakup w banku. Banki, jako instytucje finansowe, bez problemów przeprowadzają takie operacje. Wystarczy udać się do najbliższego oddziału i tam dokonać stosownej transakcji.

Trzeba jednak pamiętać, że zakup waluty w banku jest niekorzystny. Zazwyczaj spread bankowy (różnica między kursem kupna, a kursem sprzedaży danej waluty) jest w tych instytucjach bardzo wysoki, co czyni całą operację nieopłacalną.

A może kantor?

Drugim miejscem, gdzie można szybko dokonać wymiany walutowej jest kantor. Głównym zadaniem kantorów jest kupno i sprzedaż walut obcych na własny rachunek. Działalność kantorowa jest regulowana ustawą Prawo dewizowe, a dokładny rejestr takich podmiotów jest prowadzony przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Zaletą kantorów jest ich duża dostępność – można je spotkać praktycznie w każdym większym mieście. Kantory stosują niższy niż banki spread, dlatego częściej tam udajemy się po potrzebne nam waluty.

Waluty on-line?

Kolejnym miejscem, które daje możliwość wymiany walut obcych są specjalne platformy internetowe. Jest to najbardziej opłacalny sposób wymieniania pieniędzy, ponieważ tzw. kantory internetowe oferują swoim klientom najniższy spread walutowy.

Dodatkowym atutem jest to, że znacząco oszczędzają czas transakcji. Wystarczy, że klient zarejestruje się na wybranej przez siebie platformie, zasili swoje konto odpowiednią kwotą i dokona transakcji.

Spread najważniejszy

We wszystkich wspomnianych powyżej metodach wymiany walut wspomniany został spread walutowy. Od jego wysokości zależy kurs sprzedaży danej waluty. A jak wiadomo, im kurs sprzedaży będzie niższy, tym niższe koszty związane z zakupem waluty poniesie kupujący. Weźmy przykład: chcemy kupić 1000 euro, w tym celu udajemy się do trzech różnych instytucji:

1. Do dużego banku (bank znajdujący się w pierwszej piątce największych banków w Polsce) - kurs sprzedaży euro wynosi 4,46 zł
2. Do kantoru (znany kantor w Warszawie) - kurs sprzedaży euro 4,36 zł
3. Popularna platforma internetowa - kurs sprzedaży euro 4,34 zł.

Przedstawione kursy sprzedaży zostały ustalone na dzień 28.05.2012 godzina 10.15

Różnica w wysokości kursów sprzedaży euro pomiędzy bankiem a platformą internetową wynosi 12 groszy. Warto wspomnieć, że w naszym przykładzie kurs sprzedaży niższy o 1 grosz daje 10 złotych oszczędności. Porównując zatem koszt wymiany 1000 euro w banku z kosztem wymiany na platformie internetowej widać dokładnie, że oszczędności na korzyść tej drugiej wynoszą 120 złotych. Podobnie sprawa wygląda, gdy zestawimy razem bank i kantor. W tym przypadku oszczędności wyniosą równe 100 złotych.

Z przedstawionych powyżej sposobów dokonywania wymiany waluty obcej zdecydowanie najlepiej wypada platforma internetowa. Kolejne miejsce zajął kantor, a stawkę zamyka niestety bank.

Przykład pokazuje, że osoby planujące spędzić urlop lub wakacje za granicą naprawdę powinny dokładnie przemyśleć, w jakim miejscu wymienić walutę. Tylko dzięki takiej operacji można zaoszczędzić znaczące kwoty pieniędzy. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl
 

Jacek Kasperczyk