07.12.2009, 14:29

Do czego służy konto bilansujące? Odpowiada Comperia.pl

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Kilka banków udostępnia swoim klientom w ramach kredytu hipotecznego dostęp do tzw. konta bilansującego. Ulotki reklamowe kipią od wynikających zeń korzyści. Wprawdzie usługa obowiązuje tylko dla wariantu spłaty w rodzimej walucie, ale ten dzisiaj jest dominujący. Kto powinien sięgnąć po tajemnicze konto? Tłumaczy Comperia.pl.
W potocznym i zgoła słusznym rozumieniu kredyt zaciągamy wtedy, kiedy własne oszczędności nie wystarczają na sfinansowanie zakupu określonych dóbr. Z kolei korzystanie z konta oszczędnościowego to praktyka właściwa dla osób dysponujących nadwyżkami finansowymi. Po co więc konto (bilansujące) zadłużonym na hipotekach?
 
Jak działa bilansowanie?
 
Mechanizm bilansowania kredytu oszczędnościami powoduje, że bank nalicza odsetki od kwoty mniejszej niż wynika bezpośrednio z harmonogramu spłat. Zdeponowane na koncie pieniądze są wirtualnie księgowane po stronie spłaty kredytu. Automatycznie spada wysokość kredytowej raty. Jednocześnie zdeponowane wcześniej oszczędności pozostają dostępne dla klienta. Może je w każdej chwili wypłacić.
 
Konto bilansujące lepsze niż wcześniejsza spłata
 
Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy kredytobiorca uzyskuje większy wpływ na konto. Sprzedał samochód, otrzymał premię, wygrał na loterii, cokolwiek. Ma oczywiście chęć pozbyć się ciążących na nim długów. Ale wtedy jednocześnie wyczyści się z oszczędności. Posiadający dostęp do konta bilansującego ulokują na nim nadwyżki. Dzięki temu bank przestanie naliczać odsetki od kredytu. Jakby go nie było. A oszczędności wciąż są…
 
Najlepszy kredyt hipoteczny? Sprawdź na naszej porównywarce!
 
Comiesięczne wpływy obniżą koszt hipoteki
 
Jednorazowe, większe wpłaty to nie wszystko. Co miesiąc spodziewasz się pewnie wpływów z pensji, czy innych źródeł zarobków. Jeżeli będą kierowane na konto oszczędnościowe i pozostaną tam przynajmniej przez kilka dni to w tym czasie obniżą koszt obsługi kredytu. Spadnie podstawa naliczania odsetek, tym samy bank zsumuje je do niższej kwoty. Nie stracisz przy okazji swobody do dysponowania oszczędnościami.
 
Kto oferuje konto bilansujące?
 
Z naszych danych wynika, że w tej chwili trzy banki oferują usługę bilansowania kredytu oszczędnościami: mBank, Multibank i HSBC. Nie są to najtańsze na rynku propozycje, jednak może w Twoim przypadku to nie cena zadecyduje? Polecamy oczywiście nasze porównywarki dla ułatwienia podjęcia decyzji.

 

Chcesz podyskutować o kredytach mieszkaniowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (07.12.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2765 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Pomoc frankowiczom . 21.2.2016 18:19 przez:
lech-p

forum o kredytach

Forum o lokatach
BGŻ Optima lokata bezkarna 4.6.2015 7:10 przez:
Limana

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie dla seniora. 19.2.2016 19:05 przez:
henryka

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Potwierdzenie wypłaty z bankomatu 22.10.2015 11:44 przez:
Gracjal

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Do czego służą PIN i PUK 16.10.2014 10:46 przez:
Arkadiusz Wojciechowski, Ekspert Comperia.pl
Telefony Huawei. 16.2.2016 19:18 przez:
marcinaz

forum gsm