28.07.2009

Czy i dlaczego warto mieć kartę kredytową

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Karta kredytowa umożliwia zaciągnięcie szybkiego prawie bezpłatnego kredytu na okres nawet kilku tygodni.

Prawie bezpłatnego, ponieważ zawsze trzeba się liczyć z opłatą za samo użytkowanie karty i opłatami dodatkowymi związanymi np. z jej ubezpieczeniem. Przewagą karty kredytowej nad obciążeniową jest również brak prowizji za operacje bezgotówkowe.

Kosztowny kredyt

Kartę kredytową można wybrać niemal w dowolnym banku, rzadko się bowiem zdarza, że bank wiąże ją z koniecznością posiadania konta osobistego w tej samej instytucji. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość posiadania nawet kilku kart. Zaleta ta łączy się jednak również z pewnymi niebezpieczeństwami. Dysponując większym kredytem łatwiej ulega się pokusom zakupowym i niepostrzeżenie można popaść w pętlę zadłużenia. Zwłaszcza że banki nie wymagają od posiadaczy kart spłaty całej należności zadłużenia. Można więc zapłacić jedynie wymagalną, minimalną kwotę, na ogół trzy do pięciu procent, a resztę rozłożyć na raty. I to raty, które można spłacać właściwie w nieskończoność, ponieważ banki, po zakończeniu terminu ważności jednej karty, automatycznie przyznają kolejną. Raz zaciągnięty kredyt na karcie może się więc okazać niemal bezterminowym.

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że za dogodność taką trzeba płacić. Oprocentowanie kart, mimo że coraz atrakcyjniejsze, jest na ogół znacznie wyższe, od oprocentowania kredytu np. w ROR.  Oznacza to, że miesięczna spłata karty w minimalnej wysokości jest przeznaczana jedynie na obsługę zadłużenia a część kapitałowa pozostaje prawie nienaruszona. W ten sposób poczynione zakupy mogą okazać się wyjątkowo drogie.

Oprocentowanie czy okres bezodsetkowy

Decydując się na kartę kredytową należy się zastanowić czy będzie się ją wykorzystywało tylko do płatności bezgotówkowych i zadłużenie będzie spłacane w całości po upłynięciu okresu bezodsetkowego, czy będzie się ją wykorzystywało do zaciągnięcia kredytu na okres dłuższy, a spłata zadłużenia będzie następowała w ratach.

W pierwszym przypadku najważniejszymi parametrami jest roczny koszt użytkowania karty i długość okresu odsetkowego. W drugim niebagatelne znaczenie będzie miało również oprocentowanie karty. Może też się okazać, że będziemy chcieli, np. podczas wakacyjnych wojaży, pobrać z karty kredytowej gotówkę. Wtedy wybierając kartę warto sprawdzić jakiej wysokości prowizję pobiera bank za wzięcie pieniędzy z bankomatu.

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (28.07.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2795 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
CASHFLOW gra, która uczy inwestowania? 26.8.2014 12:57 przez:
pokrzywkaaa

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Zus przy umowach o dzieło . Tak czy i nie? 21.7.2015 12:25 przez:
jagna

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Czy integracja jest opłacalna? 22.10.2015 21:48 przez:
Beata Gamm

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Samsung czy Iphone 27.5.2015 10:41 przez:
pitarek

forum gsm