04.02.2014, 06:06

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej nie tylko dla kierowców

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8     / 10 (oddano 1 głosów)

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej nie tylko dla kierowców

Mówiąc o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej mamy na myśli przede wszystkim polisę OC obowiązkową dla kierowców. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy, iż może ona chronić także w zupełnie innych aspektach naszego życia niż tylko kolizje drogowe.

Choć w wielu krajach, szczególnie w USA, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest czymś bardzo popularnym, w naszym kraju rozumie się je jedynie jako polisę OC pojazdu. Pozostały zakres oddziaływania tego typu ubezpieczenia jest nam często nieznany. W rzeczywistości bowiem polisa OC może chronić nas w życiu prywatnym, zawodowym (np. z tytułu wykonywanego zawodu), a także z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Zakres oddziaływania ubezpieczenia OC może być bardzo szeroki i chronić osobę ubezpieczoną w wielu sytuacjach. Należy jednak wiedzieć, iż istnieją dwa pojęcia odpowiedzialności cywilnej – deliktowa i kontraktowa. W ogólnym rozumieniu odpowiedzialność cywilna jest poniesieniem odpowiedzialności za popełnione czyny, które nie muszą dotyczyć tylko odpowiedzialności kierowcy na drodze, ale też mogą odnosić się do odpowiedzialności w życiu codziennym. W tym miejscu pojawia się wspomniane rozróżnienie na OC deliktową i kontraktową.

Odpowiedzialność cywilna deliktowa ma miejsce w sytuacji, gdy popełnimy niedozwolony czyn, jednak popełnimy go niejako przez przypadek, bez zamierzenia jego wykonania, np. uszkodzimy płot sąsiada podczas remontu domu. Odpowiedzialność cywilna kontraktowa ma natomiast miejsce w sytuacji, gdy wykonamy zobowiązanie w sposób niezgodny z umową, czyli kontraktem, który łączy nas ze zleceniodawcą.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej nakłada na firmę ubezpieczeniową obowiązek wypłacenia odszkodowania w przypadku wystąpienia tego typu zdarzenia osobie pokrzywdzonej. Oczywiście zakres odpowiedzialności jest ściśle określony w polisie, a wypłacone z tego tytułu zadośćuczynienie zostaje odliczone od tzw. sumy gwarancyjnej. Jeśli wyczerpiemy całą sumę gwarancyjną, za dalsze czyny z tytułu odpowiedzialności cywilnej zapłacimy z własnej kieszeni, chyba że wykupimy kolejną polisę.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (04.02.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
900 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora