27.03.2015, 18:23

Jak działa akredytywa dokumentowa?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Jak działa akredytywa dokumentowa?

Akredytywa dokumentowa to wygodny, a do tego minimalizujący ryzyko handlowe sposób rozliczania transakcji między przedsiębiorstwami. Szczególnie dobrze sprawdza się w handlu międzynarodowym. Sprawdźmy, jak działa.

Zaufanie jest ważnym czynnikiem w biznesie, jednak czasami prowadzi się interesy z niesprawdzonym kontrahentem. Warto wtedy odpowiednio się zabezpieczyć od niedostarczenia towaru lub od opóźnień w płatnościach. W rozliczeniach handlowych bardzo dobrze sprawdza się w akredytywa dokumentowa.

Dokumentacja

Akredytywa jest otwierana przez bank na zlecenie firmy importującej, a wypłata dokonywana jest na rzecz eksportera. Należy jednak przedstawić dokumenty o realizacji akredytywy. Kwota oraz termin wypłaty zostają wcześniej określone w akredytywie.

W procesie uczestniczą często cztery strony: zleceniodawca, czyli importer, eksporter, który jest beneficjentem, bank otwierający akredytywę oraz bank pośredniczący. Taka akredytywa pozwala na zminimalizowanie ryzyka zakupu towaru przez importera.

Koszty

Akredytywa wiąże się z pewnymi kosztami. Najczęściej konieczne jest zapłacenie prowizji bankowi za otwarcie akredytywy, jednak to nie wszystko. Również za wypłatę środków beneficjentowi zostanie pobrana prowizja. Każdy bank ustala tu swoje opłaty. Nierzadko jest to ok. 0,2% od wypłaconej kwoty, ale również często z ustaloną sumą minimalną prowizji. Do tego mogą jeszcze dochodzić opłaty inne, np. z tytułu płatności odroczonej.

Dla dużych i małych firm

Akredytywa jest chętnie wykorzystywana w handlu zagranicznym, właśnie do ograniczania ryzyka handlowego. Ważne jest również to, że coraz więcej banków oferuje tego typu instrumenty finansowe nie tylko największym firmom i korporacjom, ale również średnim i małym przedsiębiorstwom. Mimo wszystko akredytywa jest bardzo rzadko wykorzystywana przez najmniejsze podmioty gospodarcze i zazwyczaj używają jej duże koncerny.

Warto podkreślić, że akredytywa dokumentowa nie jest jedynym sposobem zabezpieczania handlowych transakcji. Przedsiębiorcy mogą jeszcze korzystać z inkasa dokumentowego (tańsze niż akredytywa) lub z gwarancji bankowych (koszt podobny do akredytywy).  

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (27.03.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
895 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Jak działają usługi cashcback 27.6.2014 11:00 przez:
Aśko

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
Finansowa emerytalna niezależność jak działa ? 26.5.2014 20:56 przez:
Agata7

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Jak działa BLIK? 10.12.2015 15:03 przez:
Mona-L
Jak działają raty na allegro ? 16.6.2014 12:55 przez:
Grzegorz

forum finansowe dla firm