24.02.2015, 08:48

Jak uratować finanse przedsiębiorstwa, zanim będzie za późno?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Jak uratować finanse przedsiębiorstwa, zanim będzie za późno?

Prowadzenie własnej firmy to ogromne wyzwanie. Nawet jednoosobowa działalność może przysporzyć problemów organizacyjnych i finansowych. Gdy w firmie zaczyna się źle dziać, należy działać bez zwłoki. Szybka i sprawna decyzja o reperowaniu finansów pomoże uratować przedsiębiorstwo przed bankructwem.

Nie należy zwlekać z ratowaniem finansów firmowych. Im dłużej odkładamy decyzję o naprawie podupadającego budżetu firmy, tym gorzej. Coraz większe zaległości pieniężne, brak radykalnych cięć wydatków i pętla długów to efekt zaniedbań w trosce o wypłacalność firmy.

Na drobne kłopoty z pieniędzmi pomocne będą limity w koncie firmowym, karty kredytowe i kredyty obrotowe. To rozwiązania, z których może bez przeszkód skorzystać większość firm. Do ich uruchomienia wystarczy krótka wizyta w banku (potrzebna jest oczywiście odpowiednia zdolność kredytowa). Te rozwiązania pomogą zażegnać chwilowe kłopoty z płatnościami. Mogą stanowić mniejszy bądź większy zastrzyk gotówki, przydatny szczególnie wówczas, gdy firma funkcjonuje dobrze, ale miewa problemy z terminowymi płatnościami od kontrahentów i potrzebuje środków na bieżące operacje.

Kredyty celowe są dobrym rozwiązaniem dla sfinansowania większych inwestycji. Gdy nie mamy pieniędzy na rozwój firmy, warto rozważyć dodatkowe kredytowanie w postaci kredytów inwestycyjnych i pożyczek na wyższe kwoty. Dobrą opcją jest negocjowanie z bankiem, przedstawienie bieżącej sytuacji i wspólne poszukiwanie najlepszych rozwiązań kredytowych.

Dobrym wyjściem z dołka finansowego może się również okazać faktoring. Ta opcja jest szczególnie korzystna dla firm, które wystawiają wiele faktur z odroczonym terminem płatności. Okres oczekiwania na wpłatę jest długi i zaczyna brakować środków na bieżące potrzeby. Za sprawą faktoringu możemy poradzić sobie z tą sytuacją.

Na problemy finansowe jest wiele sposobów. Niektórzy przedsiębiorcy wychodzą z założenia, że jedynie oszczędności i cięcie kosztów może uzdrowić firmowy budżet. Tymczasem bez stałego rozwoju, inwestycji i płynności finansowej trudno się utrzymać na rynku i pozyskiwać nowych klientów. Odpowiednie planowanie wydatków, cięcie zbędnych kosztów i kredytowanie działalności i inwestycji powinny uzdrowić sytuację w firmie, która boryka się z kłopotami finansowymi.


 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (24.02.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora