10.03.2014, 23:00

Kredyty z gwarancją de minimis w BNP Paribas Banku

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 7     / 10 (oddano 1 głosów)

Kredyty z gwarancją de minimis w BNP Paribas Banku

Od 6 marca 2014 roku dostępny jest w banku BNP Paribas kredyt dla firm zabezpieczony gwarancją rządową de minimis. W ramach oferty przedsiębiorcy mogą skorzystać z kredytu w rachunku bieżącym, z kredytu obrotowego odnawialnego i nieodnawialnego na finansowanie bieżącej działalności oraz z kredytu inwestycyjnego.

Nowa oferta kredytu dla firm zabezpieczonego gwarancją rządową de minimis, dostępna w BNP Paribas, skierowana jest do małych i średnich firm. W jej ramach przedsiębiorcy mogą liczyć na gwarancję udzieloną na zabezpieczenie spłaty do 60 proc. kwoty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego. Muszą oni spełniać definicję określoną w rozporządzeniu Komisji Europejskiej. Wysokość gwarancji wynosi do 3,5 mln zł i przyznana może zostać w przypadku kredytów obrotowych najwyżej na 27 miesiące, natomiast w przypadku kredytów inwestycyjnych - do 99 miesięcy.

Wysokość gwarancji wyznaczana jest także przez maksymalny dopuszczalny 3-letni limit pomocy de minimis. Wynosi on 200 000 euro, natomiast dla podmiotów z sektora transportu drogowego 100 000 euro. Rozpatrzenie wniosku o kredyt z gwarancją jest bezpłatne. Wszelkie formalności związane z kredytowaniem dopełniane są przez bank. Proces kredytowania ma być uproszczony, a same formalności zmniejszone do minimum.

Rządowa gwarancja de minimis obejmuje produkty takie jak kredyty obrotowe udzielane na bieżące finansowanie działalności gospodarczej oraz inwestycyjne przeznaczone na finansowanie projektów inwestycyjnych. Z pozyskanych środków finansowane mogą być maszyny, urządzenia, budowa, rozbudowa, nadbudowa czy modernizacja obiektów związanych z działalnością gospodarczą.

W marcu ubiegłego roku Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał z pierwszymi bankami komercyjnymi umowy, na mocy których rozpoczęto wdrażanie w życie rządowego programu wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. Powstanie programu miało przyczynić się do wzmocnienia pozycji rynkowej sektora MSP. W ramach instrumentu de minimis BGK udziela gwarancji na zabezpieczenie spłaty kredytów oferowanych przez banki małym i średnim firmom.

Gwarancja de minimis to forma zabezpieczenia kredytu - w przypadku, gdy kredytobiorca nie spłaci zobowiązania, wówczas spłaty dokona gwarant, a dalsze rozliczenia prowadzone będą między nim a przedsiębiorcą. Pomoc publiczna de minimis jest dopuszczalna prawem unijnym, może jej udzielać państwo bez konieczności uzyskiwania zgody Komisji Europejskiej.

Do 31 stycznia 2014 roku wartość gwarancji udzielonych przez BGK w ramach programu de minimis wyniosła 7,44 mld zł, łącznie firmy uzyskały kredyty w wysokości 12,743 mld zł. W ramach programu finansowania udziela już kilka banków, m.in.: PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Raiffeisen Polbank, Getin Bank, Idea Bank, Alior Bank oraz Bank BGŻ.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (10.03.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
252 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
kredyty z mBanku do mBanku hipotecznego 21.10.2014 13:44 przez:
Iwona
Spłata przed czasem a widoczność w BIK 18.7.2019 13:56 przez:
Atena1989
Krakowski Bank Spóldzielczy - kredyt 0% 12.3.2016 18:58 przez:
roczen
Preferencyjne kredyty na założenie lub rozwinięcie DG 8.2.2016 7:48 przez:
Hirek
Kredyt hipoteczny a brak ślubu 6.2.2016 11:47 przez:
IWalc

forum o kredytach