24.02.2015, 19:23

Czy konto oszczędnościowe jest opodatkowane?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 2 głosów)

Czy konto oszczędnościowe jest opodatkowane?

Przed podatkami trudno uciec. Nie udaje się to także osobom, które na posiadanych nadwyżkach finansowych chcą zarabiać. A co z odsetkami, które wypracowują na kontach oszczędnościowych nasze pieniądze? Czy tego typu zarobkiem też musimy dzielić się ze Skarbem Państwa?

Niestety od płacenia podatków nie uciekniemy. W swoim życiu płacimy najrozmaitsze darowizny na rzecz budżetu państwa, zarówno w postaci różnych składek czy opłat, jak i podatków. Nie inaczej jest też w sferze usług i produktów finansowych.

Podatek Belki

W przypadku korzystania z usług bankowych w zakresie przyjmowania depozytów główną rolę odgrywa podatek od zysków kapitałowych (potocznie nazywany „podatkiem Belki”, od nazwiska ministra finansów, który go wprowadził w 2002 roku).

Sprawdź też: Jak oszczędzać bez podatku?

Definicja mówi, iż jest to podatek (w wysokości 19%) pobierany od wynagrodzenia z danej inwestycji na rynku kapitałowym lub z oszczędnościowego produktu bankowego.

Które produkty oszczędnościowe obłożone są podatkiem?

Warto wiedzieć, od jakich produktów oszczędnościowych zostanie potrącony „podatek Belki”. Należą do nich:

  • lokaty terminowe,
  • konta oszczędnościowe,
  • oprocentowane rachunki osobiste.

Oprócz powyższych opodatkowaniu podlegają zyski z innego typu inwestycji finansowych.

Sposób odprowadzania podatku

Warto podkreślić, że podatek od zysków kapitałowych jest ściągany automatycznie przez same banki, a posiadacz lokaty lub rachunku nie musi się indywidualnie rozliczać z urzędem skarbowym.

Sprawdź też: Jak sprawdzić stan konta w ZUS-ie?

Kwota podatku jest zawsze zaokrąglana w górę do pełnego grosza. Jest to niekorzystne w przypadku bardzo niskich kwot, gdzie klient na przykład na środkach zgromadzonych na koncie zarabia właśnie 1 grosz. Gdy tak będzie, zostanie mu potrącony podatek również w tej samej kwocie, więc tak naprawdę nie zarobi nic.

Próby ominięcia podatku Belki

Banki próbowały obejść podatek od zysków kapitałowych, oferując swoim klientom tzw. lokaty antybelkowe, które umożliwiały uniknięcie płacenia podatku dzięki codziennej kapitalizacji odsetek, które przyjmowały niskie wartości w stosunku dziennym. Niestety tego typu lokaty funkcjonowały pozwalały na ominięcie podatku tylko do 2012 roku, ponieważ wówczas zmieniono prawo podatkowe. Na skutek uszczelnienia luki prawnej, tego typu próby ominięcia płacenia tegoż podatku traciły sens.

Uważaj na reklamowane oprocentowanie

Warto mieć świadomość, że banki podają w swoich ofertach reklamowych wysokość oprocentowania brutto, przez co konsument może zostać wprowadzony w błąd w zakresie tego, ile rzeczywiście zarobi na lokacie. Wartość uzyskanych odsetek musi być bowiem skorygowana (a dokładniej: obniżona) o wysokość należnego dla państwa podatku. Tylko wówczas dowiemy się, ile naprawdę zarobimy na lokacie czy koncie oszczędnościowym.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (24.02.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
953 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Lokata czy konto oszczędnościowe 29.4.2015 10:29 przez:
natglika
Co wybrać lokatę czy konto oszczędnościowe 17.5.2014 11:45 przez:
mariqa
mKonto Aquarius Intensive - sposób na oszczędzanie ? 9.2.2016 9:12 przez:
kysan

forum o lokatach

Forum finansowe dla firm
Czy konto w Paypall się opłaca? 23.6.2015 10:37 przez:
ilion

forum finansowe dla firm