12.10.2011, 16:41

Wszystko w górę. Banki podnoszą oprocentowanie

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

We wrześniu 2011 r. średnie stawki oprocentowania wszystkich produktów bankowych pięły się w górę. Z jednej strony taka sytuacja jest dobra z punktu widzenia osób oszczędzających na lokatach bankowych, ale z drugiej niekorzystna dla osób, które mają kredyt lub planują zaciągnąć go w najbliższym czasie.

Specjalnie dla swoich czytelników Comperia.pl obserwuje rynek produktów bankowych i wyciąga wnioski. Dzięki nim można zorientować się, czy w danym czasie warto zaciągać kredyty lub zakładać lokaty.


Zamiast biegać po bankach i zbierać papierowe wydruki z oprocentowaniem depozytów lub wertować tabele opłat i prowizji, można przecież zapoznać się z takim jak ten raportem. Zastanawiasz się może nad pożyczeniem z banku pieniędzy albo ulokowaniem w nim oszczędności? Nie ma co wróżyć z fusów – lepiej sięgnąć po Obserwator procentowy Comperii!
   
Czym jest Obserwator procentowy Comperii?
 
Otóż w każdym miesiącu porównywarka finansowa Comperia.pl gromadzi dane dotyczące parametrów pięciu produktów bankowych: (w nawiasach podano, od kiedy dane są zbierane)
 
·         Kredyt hipoteczny - 200 tys. PLN, LTV=66%*, na 30 lat, rynek wtórny (12.2009)
·         Lokata bankowa - 5 tys. PLN, 6 miesięcy (07.2008)
·         Karta kredytowa - zwykła z limitem 2 tys. PLN (05.2008)
·         Kredyt gotówkowy - 5 tys. PLN, na 36 miesięcy (05.2008)
·         Kredyt samochodowy - 50 tys. PLN, LTV=100%, na 60 miesięcy (05.2008)
 
*LTV to wskaźnik, który określa, jaką część wartości nieruchomości stanowi kredyt, o jaki stara się kredytobiorca. LTV równe 66 proc. oznacza, że klient banku musi wnieść wkład własny w wysokości 34 proc. wartości domu lub mieszkania.
 
Ponadto dla nich wszystkich Comperia.pl przegląda aktualne oferty. Pod koniec każdego miesiąca na tej podstawie wyliczane są średnie RRSO (rzeczywiste roczne stopy oprocentowania) w/w produktów bankowych.
 
Pod uwagę brane są także produkty promocyjne (np.: oferty wymagające zakupu dodatkowego produktu). Dzięki takiej taktyce możemy porównywać średnie oprocentowanie w całym segmentu produktów proponowanych przez banki np. średnie RRSO kredytów gotówkowych.
 
Poniżej znajduje się fragment raportu prezentujący tylko segment kart kredytowych.
Pełną wersję raportu znajdziesz tutaj.
 
średnie stawki oprocentowania produktów bankowych
 
Średnie oprocentowanie wszystkich produktów kredytowych (w tym też kart kredytowych) w ostatnim miesiącu wzrosło. Przykładowo, oprocentowanie popularnych „plastików” aktualnie jest wyższe o 0,23 pkt. proc. niż w końcu sierpnia i sięga już niemal 20 proc. Czy za kilka tygodni przekroczy ten poziom? To całkiem prawdopodobne.

W ubiegłym miesiącu to nie kto inny jak Polbank zdecydował się na podwyższenie oprocentowania kart kredytowych o 2 pkt. proc. Ruch ten sprawił, że za obsługę produktów kredytowych klienci zapłacą zatem więcej w porównaniu z poprzednim miesiącem oraz analogicznym miesiącem poprzedniego roku. Karty kredytowe, choć mogą być pomocne w „spinaniu” budżetu domowego, stają się powoli coraz bardziej kosztowne.
 
Aby zobaczyć pełny raport i pozostałe produkty, kliknij tutaj.


Marcin Zienkiewicz
Paweł Puchalski
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (12.10.2011).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2773 artykuły -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Najlepszy kredyt samochodowy Getin Bank- co sądzicie? 11.4.2016 11:02 przez:
Irek

forum o kredytach

Forum o lokatach
Opłaty za konto w BZ WBK 25.5.2016 13:11 przez:
bronislaw
Jak Grexit wpłynie na gospodarkę Polski? 6.7.2015 11:58 przez:
kaplok

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie Aviva nowa perspektywa 20.6.2015 9:09 przez:
ankaba

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Gdzie założyć konto firmowe? 8.1.2016 11:19 przez:
candyq

forum finansowe dla firm