W poszukiwaniu zysków

2014-05-21 15:37:00

Osoby dysponujące nadwyżkami środków pieniężnych stają przed problemem takiego ich ulokowania, aby przyniosły jak najwyższą stopę zwrotu. Nie łatwo rozeznać się we wszystkich produktach dostępnych na rynku, dlatego porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła przygotować krótki przewodnik dla początkujących inwestorów.

Powszechnie znanym instrumentem służącym do lokowania nadwyżek finansowych jest konto oszczędnościowe. Zazwyczaj występuje w połączeniu z tradycyjnym ROR’em, przy czym, w przeciwieństwie do niego, jest oprocentowane. Największą zaletą kont oszczędnościowych jest stały dostęp do zgromadzonych pieniędzy. Obecnie najlepsze tego typu produkty można znaleźć w BGŻOptima, bossabank, czy banku BNP Paribas (oprocentowanie 3,5 proc. w skali roku).

Najbardziej popularnym produktem oszczędnościowym jest lokata bankowa. To terminowa umowa zawierane pomiędzy deponentem a bankiem, na mocy której ten pierwszy powierza swoje pieniądze drugiemu. Po upływie określonego terminu, otrzymuje ich zwrot z narosłymi odsetkami. Olbrzymią zaletą lokat jest to, że mogą one być zakładane na różne okresy - najpopularniejsze to 3, 6 i 12 miesięcy. Najlepsze kwartalne depozyty oferuje między innymi FM Bank PBP (4,55 proc. w skali roku), Idea Bank (4,5 proc.) oraz BGŻ Optima (4 proc.).

Dla osób pragnących ulokować swoje pieniądze poza produktami bankowymi dobrym rozwiązaniem będzie zakup obligacji. Klienci mają do wyboru instrumenty bardzo bezpieczne, jak obligacje skarbowe (oferujące oprocentowanie na poziomie od 3 do 4 proc.) oraz rozwiązania bardziej ryzykowne, czyli papiery korporacyjne. Kupon oferowany przez ten drugi typ papierów może wynosić nawet 10 i więcej proc. Trzeba jednak zaznaczyć, że inwestycja taka jest obarczona ryzykiem utraty kapitału, w przypadku, gdy emitent obligacji nie dotrzyma warunków ich emisji.

Innym sposobem pomnażania oszczędności jest zakup jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. W związku z tym, że na rynku funkcjonuje kilkaset różnych rodzajów rozwiązań, klient może wybierać spośród zarówno bezpiecznych, jak i agresywnych instrumentów. Wszystko zależy tylko od jego skłonności do ryzyka i horyzontu, przez jaki zamierza oszczędzać. Niewątpliwą zaletą gromadzenia pieniędzy w funduszach inwestycyjnych jest stosunkowo niska kwota wpłat do tych podmiotów (z reguły zaczyna się ona już od 100 złotych).

Dla osób pragnących osiągnąć nieco większe zyski, i którym jednocześnie zależy, aby wynik ich inwestycji był zależny od podejmowanych przez nich decyzji pozostaje samodzielna gra giełdowa. Zakup akcji, obligacji, czy też innych instrumentów notowanych na parkiecie wymaga jednak posiadania dużej wiedzy na temat funkcjonowania rynku kapitałowego oraz odpowiednich predyspozycji. Nie każdy bowiem jest w stanie wziąć na siebie odpowiedzialność za nietrafione decyzje inwestycyjne, a co za tym idzie utratę części kapitału. Ten typ oszczędzania zabiera klientowi dużo więcej czasu, gdyż musi na bieżąco śledzić wszystkie informacje napływające na rynek finansowy.

Na rynku funkcjonuje bardzo wiele metod pomnażania pieniędzy. Wybór odpowiedniej zależy od indywidualnych preferencji danego klienta . Najważniejsze jest jednak, aby próby oszczędzania rozpocząć jak najwcześniej. Im szybciej bowiem klient rozpocznie taki proces, tym większą kwotę uda mu się odłożyć na przyszłe wydatki.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam