18.06.2013, 10:25

W kontach oszczędnościowych wiele się dzieje. Trzymaj rękę na pulsie

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 7.5     / 10 (oddano 2 głosów)

Bywa, że wpłacamy pieniądze na konto oszczędnościowe, a potem nie śledzimy przez dłuższy czas jego salda. Tymczasem warto być aktywnym użytkownikiem rachunku oszczędnościowego, bowiem jego oprocentowanie absolutnie nie jest dane raz na zawsze. Można „załapać” się na atrakcyjne promocje, ale można też przeoczyć obniżkę oprocentowania.

Jedną z podstawowych różnic między standardowymi lokatami a kontami oszczędnościowymi jest fakt, że na tych drugich oprocentowanie nie jest stałe. O ile już w momencie zakładania lokaty (ze stałym oprocentowaniem) wie się dokładnie, ile do momentu jej zapadalności zostanie naliczonych odsetek, o tyle posiadacz konta oszczędnościowego nie ma wiedzy, ile odsetek będzie miał za 3, 6 czy 12 miesięcy. Nawet jeśli nie wypłaca w tym czasie żadnych środków.

Bank, oczywiście informując z wyprzedzeniem, może zmienić oprocentowanie konta oszczędnościowego, i obowiązuje ono wszystkie środki, także te, które na rachunki były już wcześniej. Sytuacje, kiedy pada ze strony banku deklaracja jakiegoś określonego oprocentowania przez dłuższy okres czasu, są rzadkie. Niemniej np. w Banku Millennium oprocentowanie dla nowych środków 4 proc. w skali roku obowiązywać będzie przez 3 miesiące, niezależnie od decyzji Rady Polityki Pieniężnej (stopy w kraju spadają, a im są one niższe, tym mniej atrakcyjnie oprocentowanie produktów oszczędnościowych proponują banki). Meritum Bank z kolei zobowiązał się do nieobniżenia do końca bieżącego roku oprocentowania MeritumKonta Oszczędnościowego poniżej poziomu 4 proc.

Oferta Banku Millennium jest zresztą dobrym przykładem, że warto mieć oczy i uszy otwarte na promocje kont oszczędnościowych. Można czerpać bowiem ponadprzeciętne zyski. Stopa 4 proc. obowiązuje przez kwartał na nowe środki, do kwoty 50 tys. zł. To sporo więcej niż standardowe 3,5 proc.

Promocję zaproponował też ING Bank Śląski. Nowo otwarte konta oszczędnościowe w tym banku będą przez 4 miesiące miały oprocentowanie 3,5-3,7 proc., czyli o 1 pkt. proc. więcej niż w ofercie standardowej. Osoby, które już wcześniej miały rachunek, też mają szansę na bonus.

Klienci, którzy zarabiają na db Koncie Oszczędnościowych 24h w Deutsche Banku aż 6 proc. w skali roku, mogą się z kolei niebawem nieco zawieść. Już bowiem od 20 czerwca bank zetnie oprocentowanie tego rachunku aż o jedną trzecią, do poziomu 4 proc. To będzie jednak stale jedna z najatrakcyjniejszych ofert na rynku.

Wszystkie podane przykłady pokazują, że warto zainteresować się zarówno swoim kontem oszczędnościowym, jak i innymi ofertami. Wiele się dzieje w ofercie tych produktów, dlatego warto trzymać rękę na pulsie.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (18.06.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Mikołaj Fidziński
, ekspert Comperia.pl
640 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt dla rencisty 17.4.2015 11:00 przez:
Henryk

forum o kredytach

Forum o lokatach
ING - konto oszczędnościowe przelew zewnętrzny 14.8.2014 22:19 przez:
Stanio0o

forum o lokatach

Forum finansowe dla firm
Darmowy rachunek firmowy? 9.9.2014 12:31 przez:
michael

forum finansowe dla firm

Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe