19.01.2010, 15:10

Ranking lokat na 6 miesięcy, czyli gdzie zainwestować na pierwszą połowę 2010 r.!

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Wraz z początkiem nowego roku nie cichną spekulacje na temat tego, który instrument finansowy w kolejnych miesiącach przyniesie największe zyski. Jedni namawiają do kupna giełdowych akcji, inni radzą zainwestować w obligacje bądź powierzyć swoje pieniądze funduszom inwestycyjnym. Jednak jedno jest pewne – i tak większość z nas będzie oszczędzać na tradycyjnych lokatach bankowych. Jaką lokatę warto dzisiaj założyć? W którym banku dostaniesz najwyższe odsetki? Sprawdź najnowszy ranking lokat 2010!
Dlaczego wybrać lokatę na 6 miesięcy?
 Decydując się na konkretną lokatę bankową, pod uwagę zazwyczaj bierzemy dwa podstawowe aspekty – oprocentowanie i okres trwania lokaty. Szukając jak najwyższych odsetek, równocześnie nie chcemy zamrażać własnego kapitału na zbyt długo. Jest to oczywiste, gdyż ciężko jest przewidzieć, kiedy będziemy potrzebowali odłożonych wcześniej pieniędzy, zaś przedwczesne zerwanie lokaty najczęściej kończy się całkowitą utratą odsetek. Niestety, lokaty krótkookresowe (2-tygodniowe, 1-miesięczne) nie są zbyt atrakcyjne pod względem oprocentowania. Dlatego za optymalny okres oszczędzania na lokacie można przyjąć 6 miesięcy. Depozyty 6-miesięczne oferują aktualnie relatywnie wysokie zyski (6-7 proc. rocznie) i jednocześnie nie pozbawiają nas możliwości swobodnego dysponowania kapitałem na zbyt długo – łatwiej jest prognozować swoje wydatki na najbliższe 6 miesięcy niż kilka lat.
Co więcej, długi okres oszczędzania na lokacie o stałym oprocentowaniu wyklucza nas z potencjalnych korzyści wynikających z rosnących stóp procentowych na rynku. Obecnie w Polsce stopy są na rekordowo niskim poziomie, zaś eksperci przepowiadają pierwsze podwyżki już w drugiej połowie tego roku. Jest to kolejny argument przemawiający aktualnie za lokatą 6-miesięczną, gdyż możliwe, że za pół roku będzie można ją odnowić na wyższy procent niż obecnie.
 
Najlepsze lokaty 6-miesięczne
 Nasz ranking podzielony jest na dwie części. Wybraliśmy najbardziej dochodowe lokaty bankowe w przypadku wpłaty początkowej w wysokości 5 i 20 tys. zł. Jeśli dysponujesz kwotą 5 tys. zł z zamiarem ulokowania jej na pół roku, bez wątpienia powinieneś zdecydować się na jedną z lokat terminowych z kapitalizacją dzienną. Tak częsta kapitalizacja odsetek pozwala uniknąć płacenia podatku od dochodów kapitałowych (kwota podatku niższa od 50 gr zaokrąglana jest do zera) i sprawia, że oprocentowanie brutto wspomnianych lokat sięga nawet powyżej 7 proc.
 
Ranking lokat 2010: kwota wpłaty 5 tys. zł, okres oszczędzania 6 miesięcy
 
 
Bank
Oproc.
Odsetki po podatku
1
7,14%
144,50 zł
2
Open Finance
7,07%
142,75 zł
3
Getin Bank
6,20%
126,00 zł

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

 
Lokaty z codzienną kapitalizacją odsetek posiadają jednak znaczącą wadę – posiadają określony z góry maksymalny limit wpłaty (w przeciwnym wypadku zbyt wysoka kwota lokaty wygenerowałaby za wysokie odsetki i podatek). Górna granica wpłaty waha się w okolicy kilkunastu tysięcy złotych. Istnieje oczywiście łatwy sposób na ominięcie tej przeszkody, o ile bank nie ogranicza liczby lokat założonych przez jednego klienta.
 
Ulokowanie kwoty 20 tys. zł na okres 6 miesięcy tak zyskowne już nie będzie. Powód jest oczywisty – z rankingu wypadają lokaty z dzienną kapitalizacją. W najlepszym wypadku zarobimy niecałe 6 proc. brutto w skali roku.
 
Ranking lokat 2010: kwota wpłaty 20 tys. zł, okres oszczędzania 6 miesięcy
 
 
Bank
Oproc.
Odsetki po podatku
1
5,7%
462 zł
2
Toyota Bank
5,6%
454 zł
3
Allianz Bank/ Bank Pocztowy/
Getin Bank/ Meritum Bank
5,5%
445 zł

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Masz uwagi do naszego rankingu? Znasz lepszy sposób na oszczędzanie? Wyraź swoją opinię na naszym forum o lokatach!
 
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (19.01.2010).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2765 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora