08.01.2009

Ranking lokat bankowych - styczeń 2009

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Z początkiem stycznia banki masowo zaczęły obniżać oprocentowanie lokat. Kilka instytucji zrobiło to już w grudniu. Topnieje też oprocentowanie kont oszczędnościowych i polis lokacyjnych. Można jeszcze założyć lokatę, dającą 10 proc. odsetek w skali roku, ale wiąże się to z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków. W którym banku można dzisiaj najkorzystniej ulokować pieniądze?

Obniżka oprocentowania depozytów jest efektem spadku stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. W listopadzie i grudniu 2008 roku Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy w sumie o 1 pkt. proc. Główna stopa referencyjna wynosi teraz 5 proc. W ślad za spadkiem stóp urzędowych, obniżyły się stopy rynkowe (WIBOR), od których uzależnione jest oprocentowanie kredytów i w oparciu o które banki ustalają oprocentowanie lokat.

W grudniu odsetki od lokat obniżyły PKO BP, AIG Bank i mBank. W styczniu zrobiły to już m.in. Citi Handlowy, Bank BPH, Millennium (oprocentowanie lokaty SuperProcent), Getin Bank, MultiBank, po raz kolejny AIG Bank, Deutsche Bank PBC (obniżenie wskaźnika ubezpieczeniowego polisy lokacyjnej db Polisa), Noble Bank i Polbank EFG. Nordea Bank nie przedłużył natomiast promocji trzymiesięcznej lokaty Superhit, na której – w zamian za założenie konta osobistego i oszczędnościowego – oferował 10 proc. w skali roku. Z początkiem 2009 roku skończyła się też promocja konta oszczędnościowego w Banku BPS. Bank proponował 9,09 proc. w skali roku. 

Są jednak banki, które idą pod prąd rynkowemu trendowi. Na przykład Lukas Bank podwyższył zyskowność inwestycji w polisę lokacyjną Antidotum PRO podatek. Produkt ma formę grupowego ubezpieczenia na życie i dożycie. To alternatywna forma oszczędzania, zbliżona do tradycyjnej lokaty, ale w jej przypadku zysk zwolniony jest z 19-proc. podatku Belki. Żeby móc porównać polisy lokacyjne z lokatami (obciążonymi podatkiem), stosuje się zabieg ubruttowienia oprocentowania. Lukas Bank podwyższył oprocentowanie polisy z 8 do 10 proc. (oprocentowanie lokaty bez podatku wynosi 8,1 proc.).

Bank Pocztowy, w ramach programu Ekstra Procent, premiuje posiadaczy konta oszczędnościowego, którzy aktywnie korzystają z kart płatniczych. Jeżeli klient w danym miesiącu kalendarzowym dokona transakcji kartą o wartości co najmniej 2 tys. zł, do standardowego oprocentowania konta 6 proc. bank doda 2 pkt. proc. Wyższe oprocentowanie obowiązywać będzie w kolejnym miesiącu. Z kolei Bank BGŻ podwyższył oprocentowanie konta oszczędnościowego Eskalacja do maksymalnie 7 proc. Na takie oprocentowanie mogą liczyć klienci, którzy otworzą je w okresie od 2 stycznia do 28 lutego 2009 roku. Takie odsetki naliczone będą jednak dopiero przy saldzie konta powyżej 100 tys. zł.

 

Kto daje najwięcej – ranking lokat
Analizując wyniki rankingi trzeba być bardzo czujnym, zwłaszcza teraz, kiedy sytuacja na rynku depozytów jest bardzo dynamiczna - oprocentowanie zmienia się w zasadzie każdego dnia. Najlepszym sposobem na znalezienie aktualnej oferty banków jest skorzystanie z porównywarki lokat bankowych Comperii (Lokaty bankowe)

Poniżej prezentujemy najwyżej oprocentowane lokaty zgodnie ze stanem na 8 stycznia 2009 roku. W każdym zestawieniu podaliśmy oprocentowanie przy wpłacie 1 tys. zł. Podane oprocentowanie jest stałe.

 

Lokata 1 miesiąc

Bank

Nazwa lokaty

Oprocentowanie

Polbank EFG

Lokata - stałe oprocentowanie

7,5 proc.

Eurobank

Lokata - stałe oprocentowanie

6,5 proc.

Nordea Bank

Lokata - stałe oprocentowanie

6 proc.

 

Lokata 3 miesiące

Bank

Nazwa lokaty

Oprocentowanie

Polbank EFG

Lokata Spokojny Zysk

9 proc.

Polbank EFG

Lokata - stałe oprocentowanie

9 proc.

Fortis Bank/Dominet Bank

Lokata Extra Zysk

9 proc.

 

Lokata 6 miesięcy

Bank

Nazwa lokaty

Oprocentowanie

Fortis Bank/Dominet Bank

Lokata Extra Zysk

8,5 proc.

Lukas Bank

Lokata - stałe oprocentowanie

8,5 proc.

Kredyt Bank

Lokata ubezpieczeniowa WARTA GWARANCJA - polisa lokacyjna

8,25 proc.

 

Lokata 12 miesięcy

Bank

Nazwa lokaty

Oprocentowanie

Lukas Bank

Polisa lokacyjna "Antidotum PRO na podatek"

10 proc.

Alior Bank

Lokata rekomendacyjna*

10 proc.

Fortis Bank/Dominet Bank

Lokata Extra Zysk

8,1 proc.

*Standardowe oprocentowanie lokaty to 7 proc. Warunkiem otrzymania dodatkowej premii wysokości 3 pkt. proc. jest polecenie tej lokaty innej osobie oraz założenie konta osobistego lub oszczędnościowego w Alior Banku.

 

Lokata 24 miesiące

Bank

Nazwa lokaty

Oprocentowanie

AIG Bank

Lokata Zysk +

6,35 proc.

Bank BPH

Lokata - stałe oprocentowanie

6 proc.

Getin Bank

Polisa lokacyjna 'Pewne Oszczędzanie'

6 proc.

 

Maciej Bednarek
Comepria.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (08.01.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2770 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora