Przewalutowanie

Przewalutowanie

Przewalutowanie to w przypadku kredytów hipotecznych zmiana waluty zobowiązania, natomiast w przypadku przelewów zagranicznych czy transakcji kartą za granicą - przeliczenie kwoty płatności z waluty transakcji na walutę rozliczeniową karty kredytowej lub walutę konta.

Przewalutowanie kredytu

Przewalutować można zarówno kredyt hipoteczny walutowy na złotowy lub w innej walucie obcej, jak i zamienić kredyt w złotych na kredyt walutowy. Jednak przewalutowanie na walutę obcą jest obecnie możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy kredytobiorca zarabia w tejże walucie.

Przewalutowanie warto gruntownie przemyśleć, gdyż często jest ono zupełnie nieopłacalne w danym momencie. Tak dzieje się w sytuacji, gdy waluta kredytu umocniła się wobec waluty, na którą kredyt ma być przewalutowany. Dla przykładu, w 2008 r. kredyty we frankach szwajcarskich były udzielane przy kursie nawet 2 zł za 1 franka. Po roku frank podrożał do poziomu 3 zł, i zadłużenie kredytobiorców w przeliczeniu na złote było o kilkadziesiąt procent wyższe niż w momencie zaciągania kredytu. Przewalutowanie kredytu we frankach w takiej sytuacji byłoby więc zrealizowaniem długu, który sam spadnie, gdy frank osłabi się względem złotego. Zasadniczo o jakichkolwiek korzyściach z przewalutowania można mówić m.in. gdy kurs pierwotnej waluty kredytu będzie niższy niż w momencie zaciągania kredytu, aczkolwiek pod uwagę należy wziąć także wysokość oprocentowania obu kredytów.

Każdy bank indywidualnie ustala prowizje za przewalutowanie kredytu, niemniej zwykle wynosi ona ok. 1 proc. zadłużenia.

Przewalutowanie transakcji za granicą

W przypadku płatności za granicą kartą kredytową czy kartą do konta, jak i przelewów za granicą, banki stosują przewalutowanie w celu pobrania z konta czy rachunku karty odpowiedniej sumy stanowiącej równowartość kwoty wykonanej transakcji. Banki dokonują przewalutowania po własnym kursie sprzedaży danej waluty, który jest zwykle wyższy od kursu kantorowego.
Niektóre banki za przewalutowanie pobierają opłaty w wysokości kilku procent wartości transakcji.


ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Najlepsze konta dla mikrofirm: listopad 2019 r.
Prowadzisz własną firmę? Porównaliśmy dla ciebie najważniejsze opłaty związane z posiadaniem konta dla mikrofirmy w wiodących bankach i sprawdziliśmy, w którym z nich za otwarcie rachunku bieżącego dostaniesz premię.
Najlepsze konta online - ranking: listopad 2019 r.
Prawie wszystkie banki w Polsce oferują możliwość zawnioskowania przez internet o otwarcie konta, ale tylko w kilku z nowego rachunku będzie można korzystać jeszcze tego samego dnia.
Konto + karta wielowalutowa. Lista banków, które oferują je w pakiecie
Konto z kartą wielowalutową to idealny zestaw dla każdego podróżnika. Dzięki funkcji multiwalutowości można łatwo ograniczyć zagraniczne wydatki, omijając koszty przewalutowania, na jakie narażamy się, płacąc w euro, dolarach czy innej walucie zwykłą kartą. Sprawdziliśmy, które banki i za ile oferują swoim klientom usługę wielowalutowości do standardowych kart debetowych.
Bank obiecuje bezpłatne bankomaty za granicą? I tak możesz się nadziać na prowizję
Choć na rynku nie brakuje kont z obietnicą bezprowizyjnych wypłat gotówki ze wszystkich bankomatów na świecie, to jest jeden haczyk. Reklamowe obietnice gwarantują jedynie brak prowizji banku. Korzystając z zagranicznego bankomatu, turysta może jednak się natknąć na dodatkową opłatę - nakładaną przez operatora bankomatu.
Najlepsze konta osobiste - ranking: czerwiec 2018
Aktywnie korzystając z konta, możemy mieć je za 0 zł wraz z darmową kartą w aż 19 bankach. Jeśli zechcemy przy tym wypłacać gotówkę bez prowizji z dowolnych bankomatów w Polsce, liczba dostępnych rachunków skróci się do 13 ofert. Gdy będzie nam zależeć również na możliwości pobierania pieniędzy za darmo również za granicą, do wyboru pozostaną nam 3 konta, ale tylko jedno z nich umożliwi wygodne płacenie za granicą bez przewalutowania - z użyciem karty wielowalutowej.