Program Mieszkanie dla Młodych - co nowego?

2013-04-22 13:10:48

O planach wprowadzenia nowego rządowego programu wsparcia młodych ludzi w zakupie własnego mieszkania jest wiadomo już od dawna. Mieszkanie dla Młodych, ma zastąpić cieszący się wśród kredytobiorców popularnością, program Rodzina na Swoim. Projekt ciągle jeszcze jest w fazie przygotowań i prawdopodobnie zacznie obowiązywać dopiero od stycznia przyszłego roku.

MdM - co i dla kogo?

Przygotowywany projekt jest kierowany do osób przed 35 rokiem życia, które planują zakup na rynku pierwotnym mieszkania finansowanego kredytem. W przeciwieństwie do RnS, program ma polegać na jednorazowej dopłacie, nie na kilkuletniej pomocy w spłacaniu odsetek od kredytu.

To jaka będzie wielkość dopłaty zależy od wielkości rodziny – osoby samotne mogą liczyć na 10 proc. wartości nieruchomości, natomiast rodziny z dziećmi nawet do 20 proc. tej wartości. Projekt ma więc charakter znacznie bardziej prorodzinny.

To nie jedyne różnice

Nowy program ma także inne niż poprzedni założenia. Kupowane mieszkanie musi spełniać dwa warunki: być pierwszym mieszkaniem beneficjenta i pochodzić z rynku pierwotnego (być nowe, nie „z drugiej ręki”).

Ponadto w projekcie określona została maksymalna wielkość nowego lokum (do 75 m kw., przy czym dopłata obejmuje jedynie 50 m kw.) oraz jego cena (limity wyznaczone są przez średnie koszty budowy, różne w zależności od województwa i wielkości miasta).

Zalety…

Tym, co najbardziej różni MdM od RnS jest sposób wspierania kredytobiorców. Dopłata przyznawana na początku pozwala bowiem skorzystać z odpowiednio mniejszej kwoty kredytu, a co za tym idzie, zaoszczędzić dodatkowo na odsetkach.

Najnowsze zmiany w projekcie zakładają natomiast możliwość umowy z deweloperem, na mocy której wymarzone mieszkanie może być początkowo od niego wynajmowane, a dopiero gdy MdM zacznie obowiązywać, wykupione na warunkach zgodnych z założeniami.

…i wady

W programie nie została jednak przewidziana pomoc dla osób, które planują zakup mieszkania z rynku wtórnego lub budowę domu. Problem mogą też mieć ci, którzy dysponują większą kwotą oszczędności i nie zamierzają własnych „czterech kątów” finansować kredytem.

Program MdM przewidywany jest na 5 lat. W tym okresie nie będzie można sprzedać ani wynająć zakupionego mieszkania, w przeciwnym razie będzie się to wiązało ze zwrotem proporcjonalnej części otrzymanej pomocy.

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam