18.03.2009

Oprocentowanie lokat bankowych spada od trzech miesięcy

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Z analizy porównywarki Comperia.pl wynika, że najwyższe odsetki z lokat bankowych mogliśmy uzyskać w listopadzie 2008 roku. Oprocentowanie lokat od tego czasu, czyli w ciągu trzech miesięcy, systematycznie spada. Jeszcze w listopadzie przy wpłacie na lokatę miesięczną 5 tys. zł mogliśmy liczyć średnio na oprocentowanie wysokości 6,59 proc. Dzisiaj już tylko na 5,68 proc. Co będzie dalej?

W kolejnych miesiącach oprocentowanie lokat bankowych powinno dalej spadać. W grudniu pisaliśmy, że jest to ostatni moment na wysokie odsetki z depozytów, choć obserwowany spadek oprocentowania nie był tak dynamiczny jak mogło to wynikać ze spadku rynkowych stóp procentowych, ustalanych przez NBP (główna stopa referencyjna wynosi 4 proc.) czy rynkowych stawek WIBID i WIBOR.

 

Zresztą spadek oprocentowania lokat bankowych, z jakim mamy do czynienia od trzech miesięcy, nie jest najgorszym scenariuszem. Biorąc pod uwagę wspomniany poziom stóp procentowych kształtowany przez NBP i rynek, oprocentowanie najlepszych lokat powinno nie przekraczać 4 proc.

 

Średnie oprocentowanie lokat (5 tys. zł) na tle inflacji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Średnie oprocentowanie lokat zawsze było niższe od stopy referencyjnej NBP. Aż do września 2008 roku, kiedy to potrzeba poprawy płynności w sektorze bankowym sprawiła, że oprocentowanie lokat wystrzeliło w górę. Jak widać, potrzeby gotówkowe banków jeszcze nie zniknęły - mimo że oprocentowanie lokat spada, to nie w takim stopniu, w jakim powinno maleć w normalnych warunkach rynkowych.

 

Lokaty a stopa referencyjna NBP

 

 

 

 

 

 

 

Nie ma jednak co się martwić spadkiem zysków z lokat, ponieważ spada również inflacja (jest już na poziomie 3,1 proc.), co sprawia, że realny zysk z lokat pozostaje na wyższym poziomie niż we wrześniu 2008 roku, a dzisiaj realnie zyskujemy więcej niż w pierwszej połowie ubiegłego roku.

 

Karol Wilczko, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (18.03.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2770 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora