Niskie stopy szkodzą oszczędzającym

2014-02-06 14:39:00

Oszczędzanie pieniędzy nigdy nie należało do najłatwiejszych czynności. Ciągła „walka” o wypracowanie nadwyżek finansowych, poszukiwanie odpowiednich produktów służących do lokowania oszczędności, czy wreszcie zależność od stóp procentowych tylko komplikują ten proceder. Dlaczego stopy procentowe są takie istotne dla posiadaczy pieniędzy? Sprawdźmy.

Na ostatnim posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać ogłaszane przez siebie stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Jest to dobra informacja dla osób posiadających jakiekolwiek zadłużenie wyrażone w polskim złotym. Nie zmieni się bowiem oprocentowanie kredytów w PLN.

Niestety to co jest dobre dla jednych uczestników rynku finansowego, wcale nie musi być dobre dla drugich. Od momentu, kiedy RPP obniżyła stopy do obecnego poziomu (stopa referencyjna równa 2,5 proc. obowiązuje od lipca ubiegłego roku), niewiele się dzieje także w oprocentowaniu lokat.

Dla przykładu średnie oprocentowanie rocznego depozytu w kwocie 5 tys. złotych od sierpnia 2013 roku (czyli miesiąca po ostatniej obniżce) do dziś porusza się w wąskim przedziale od 2,36 - do 2,42 proc. Tym samym osoby lokujące swoje oszczędności na lokatach bankowych nie mają dużych powodów do zadowolenia.

Oczywiście, podane wyżej oprocentowanie to średnia dla całego rynku depozytów. W rzeczywistości w bankach można znaleźć lokaty o znacznie wyższym poziomie tego parametru. Obecnie najlepszą ofertę pod względem rocznego depozytu można znaleźć w FM Banku PBP. Produkt od nazwie FM Lokata PRO oferuje swoim posiadaczom odsetki w wysokości 3,75 proc. w skali roku.

Na nieco więcej mogą liczyć osoby chcące ulokować swoje pieniądze na okres trzech miesięcy. Oprocentowanie najlepszych takich depozytów kształtuje się bowiem powyżej 4 proc. – „Lokata na Dobry Początek” w Idea Banku (4,5 proc.), „Lokata Bezkarna” w BGŻOptima (4 proc.), czy chociażby „Pierwsza Lokata” w Meritum Banku (4 proc.). Trzeba jednak pamiętać, że każdy z tych depozytów można założyć tylko raz, a i kwoty jakie można na nich ulokować nie należą do najwyższych (w Idea Banku i Meritum Banku to 10 tys. zł, a w BGŻOptima 20 tys. zł).

Niestety, wiele wskazuje na to, że sytuacja osób planujących pomnażać swoje oszczędności przy wykorzystaniu lokat bankowych, pozostanie stabilna. Narodowy Bank Polski zapowiedział, że najbliższe podwyżki stóp procentowych są planowane dopiero w drugiej połowie 2014 roku. Do tego czasu zatem nie ma co liczyć na znaczące zmiany w oprocentowaniu produktów oszczędnościowych oferowanych przez banki.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam