30.11.2012, 11:24

Lokata bankowa z oprocentowaniem stałym czy zmiennym?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 5.6     / 10 (oddano 10 głosów)

Na rynku dostępne są nie tylko lokaty z oprocentowaniem stałym, ale także zmiennym. Te drugie charakteryzują się tym, że zakładając je deponent nie wie dokładnie, ile zarobi, bo w międzyczasie oprocentowanie może spaść lub wzrosnąć, a tym samym naliczanie odsetek może przyhamować lub przyspieszyć.

W czołówkach rankingów lokat, szczególnie długoterminowych, znaleźć można, obok depozytów z oprocentowaniem stałym, także te ze zmienną stopą. Różnica jest dość zasadnicza. W przypadku lokat z oprocentowaniem stałym klient zakładając depozyt wie już dokładnie, jakie zyski otrzyma po jej zakończeniu.

Takiej pewności nie ma klient, który otworzy lokatę o oprocentowaniu zmiennym. W trakcie jej trwania oprocentowanie może spaść lub wzrosnąć, a tym samym tempo narastania odsetek może zostać nieco wstrzymane lub wręcz przeciwnie - rozpędzone.

Generalnie można wyróżnić 2 rodzaje lokat ze zmiennym oprocentowaniem. Pierwszy to depozyty, w których decyzję o zmianie oprocentowania podejmuje bank. Drugi to lokaty, których oprocentowanie składa się ze zmiennej stopy rynkowej WIBOR lub WIBID powiększonej (rzadziej pomnożonej) o jakąś stałą wartość. Jest ono przedstawiane w formie np. WIBOR 3M + 1 p. proc., gdzie odczyt stopy WIBOR aktualizowany jest co kwartał.

Generalnie lokaty ze zmiennym oprocentowaniem polecane są wówczas, gdy stopy procentowe w kraju rosną. To powinno przełożyć się w perspektywie także na wzrost oprocentowania lokat ze zmiennym oprocentowaniem. Te depozyty są bardziej elastyczne na zmiany stóp procentowych.

Gdyby posiadacz lokaty ze stałym oprocentowaniem zechciał skorzystać z wyższego oprocentowania (bo stopy poszły w górę i banki oferują lepsze depozyty), musiałby ją zerwać i założyć nową. Osoba, która ma lokatę z oprocentowaniem zmiennym ze zmian korzysta natychmiast.

Niestety, aktualnie stopy procentowe w Polsce mają przed sobą odwrotną drogę. Na początku listopada Rada Polityki Pieniężnej obniżyła je o 0,25 p. proc., a - jak wynika z wypowiedzi jej przewodniczącego oraz niektórych członków - to nie koniec obniżek. Tym samym oprocentowanie lokat ze zmiennym oprocentowaniem może spadać (lub na pewno będzie, w przypadku lokat opartych na stopach rynkowych). W takiej sytuacji lepiej wydaje się ulokować swe oszczędności na lokacie ze stałym oprocentowaniem, i wiedzieć od razu, ile się zarobi. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.11.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Mikołaj Fidziński
, ekspert Comperia.pl
640 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Lokata rentierska w Noble Bank 14.12.2015 8:05 przez:
aleca
Pomnażanie oszczędności 28.8.2015 10:36 przez:
Daniel
Czy są lokaty do których można dopłacać 30.4.2015 9:00 przez:
kotelka
Na co zwracać uwage przy wyborze lokaty? 9.2.2015 9:14 przez:
Ilona Maciejuk, Ekspert Comperia.pl

forum o lokatach

Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe