Inwestycje komunijne

2013-05-10 13:07:53

Maj to sezon komunijny. Oprócz uroczystości w kościele i spotkania z rodziną oznacza to dla dziecka także mnóstwo prezentów. Dawniej „obowiązkowo” był to zegarek lub rower. Dziś coraz częściej pociechy otrzymują gotówkę. Czemu więc nie zainwestować jej tak, aby procentowała w przyszłości?

Dzień Komunii to dla dziecka ogromne przeżycie. Oprócz aspektów religijnych wiąże się on z rodzinnym przyjęciem, uroczystą atmosferą i, na co dzieci czekają z niecierpliwością, prezentami. Kiedyś do „kanonu” komunijnych podarków należał rower, elegancki zegarek, Biblia czy złoty medalik. Obecnie dzieci oczekują coraz bardziej „wymyślnych” prezentów: laptopów, komórek czy quadów.

Wiele osób decyduje się jednak na prezent w postaci gotówki – jest wygodny, nie wymaga myślenia „co kupić?”, a do tego pozwala wybrać odpowiadającą darczyńcy kwotę, dostosowaną do jego możliwości finansowych. Pieniądze te można przeznaczyć na zaspokojenie konkretnych potrzeb dziecka – edukacji czy leczenia, lub też na spełnienie jego marzeń – wycieczki czy drogiego zakupu. Jeśli jednak żaden taki cel nie jest z góry ustalony, warto pomyśleć o zainwestowaniu środków tak, aby ich wartość rosła, a dziecko mogło skorzystać z nich za kilka lat.

W co inwestować?

Decydując się na wykorzystanie komunijnych pieniędzy dziecka w ten sposób warto rozważyć różne formy inwestowania. Niestety dziecko w wieku 8 lat (czyli w standardowym wieku przystępowania do Komunii) nie może samodzielnie korzystać z większości produktów finansowych. W niektórych bankach można jednak założyć dla dziecka oszczędnościowy rachunek bankowy, którym do ukończenia przez nie 13 lat dysponują rodzice. Opcję taką zapewnia np. Deutsche Bank i Millenium Bank.

Dobrym rozwiązaniem są też inne długoterminowe inwestycje bankowe, niestety w tym wypadku rodzic może założyć je na swoje nazwisko, jedynie z myślą o późniejszym przekazaniu środków swojej latorośli. Do tego typu inwestycji można zaliczyć długoterminowe lokaty – środki należące do dziecka zazwyczaj mogą zostać zamrożone na dłuży okres. Lokaty o kilkuletnich okresach inwestowania ma w swojej ofercie wiele banków – od propozycji Volkswagen Banku na 10 lat, poprzez 5-letnie lokaty systematycznego oszczędzania w GBS Banku czy depozyty w Santander Consumer Banku na 3 lata do licznych produktów zamrażających środki na dwa lata lub rok.

Inną bezpieczną opcją jest zakup wieloletnich obligacji skarbowych. W przeciwieństwie do produktów bankowych można nabywać je również na osoby małoletnie. Czas na jaki powierzamy państwu swoje środki to od dwóch do dziesięciu lat, w zależności od wybranego typu obligacji. Nie zapewniają one co prawda wysokich zysków, ale zabezpieczają środki dziecka – to jeden z najpewniejszych rodzajów inwestowania.

A jeśli chcemy dać prezent, który sam w sobie jest inwestycją?

Ciekawym pomysłem na komunijny prezent są niestandardowe dobra inwestycyjne. Dzieła sztuki lub cenne wino nie są może odpowiednie dla ośmiolatka, ale już kolekcjonerska moneta może być nie tylko cenną, ale i interesującą dla dziecka pamiątką. Tego typu produkty ma w swojej ofercie Mennica Polska. Można wybrać monety z wizerunkami postaci z bajek, zwierząt czy sławnych osób. Wśród dostępnych propozycji są także specjalne złote lub srebrne sztabki stworzone specjalnie jako pamiątka Komunii.

Inwestycją jest też w pewnym sensie biżuteria – jeśli darczyńca wybierze coś wykonanego ze złota lub ze szlachetnymi kamieniami. Mimo ostatnich spadków na rynku złota, wciąż jest to bezpieczna, chociaż już nie tak zyskowna inwestycja.

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam