14.08.2009, 18:13

Ile kosztuje kredyt na szkolną wyprawkę

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Koszt wyprawki szkolnej to minimum 500 zł. Wyposażenie dziecka w dodatkowe pomoce naukowe, podręczniki czy opłacenie ewentualnych korepetycji, kursów językowych to już grubszy wydatek. W takich sytuacjach często trzeba skorzystać z pożyczki gotówkowej. Comperia podpowiada, w których bankach to się najbardziej opłaca.

Do nowego roku szkolnego zostały niespełna trzy tygodnie. Jeżeli zakup podręczników, zeszytów, przyborów szkolnych planujemy sfinansować pożyczką, mamy więc jeszcze dużo czasu, żeby na spokojnie zapoznać się z propozycjami banków, złożyć wniosek i otrzymać pieniądze. Chociaż niektóre banki kuszą kredytami w 15 minut, w rzeczywistości trwa to dwa, trzy dni. Comperia sprawdziła, ile kosztować będzie obsługa kredytów gotówkowych o wartości 500 zł i 3 tys. zł. Zakładamy, że kredyt udzielony jest na okres 12 miesięcy.

Wyprawka w wersji podstawowej
Przy pożyczce o wartości 500 zł miesięczna rata kredytu w większości banków wyniesie około 45 zł. Różnice nie są duże, dlatego warto zwrócić uwagę na prowizję. Są banki, które jej nie pobierają (np. Polbank EFG), a są takie, gdzie wyniesie ona 5 proc., a więc oznacza to wydatek 25 zł (kredyt na 500 zł).

Kredyt 500 zł, okres kredytowania 12 miesięcy

Bank

Nazwa kredytu

Rata

Prowizja

RRSO*

Polbank EFG

Kredyt na miarę

44 zł

0 proc.

12,57 proc.

Bank BPS

Bezpieczna gotówka (kredyt z ubezpieczeniem)

46 zł

5 proc.

21,75 proc.

PKO BP

Max pożyczka - Mini rata

47 zł

5 proc.

24,53 proc.

Getin Bank

Prosta pożyczka (z ubezpieczeniem)

47 zł

1,5 proc.

25,44 proc.

Bank BGŻ

Kredyt Tu i teraz

48 zł

5 proc.

28,01 proc.

Wyprawka za 3 tys. zł
Aktualnie najniższą rzeczywistą roczną stopą oprocentowania (RRSO) kredytu gotówkowego może pochwalić się Polbank EFG. Kredyt na Miarę w tym banku udzielany jest bez prowizji, a ewentualne ubezpieczenie, którego koszt miesięczny to 0,059 proc. kwoty kredytu, jest nieobowiązkowe. Rzeczywisty koszt tej pożyczki wynosi poniżej 13 proc. w skali roku. W zastawieniu porównywarki finansowej Comperii kredytów o wartości 3 tys. zł, udzielanych na okres 12 miesięcy zaraz za ofertą Polbanku znajduje się Kredyt Plus oferowany przez Volkswagen Bank direct z rzeczywistą stopą oprocentowania na poziomie 14,76 proc. Prowizja w tym przypadku wynosi 1 proc. Trzeci w zestawieniu jest ING Bank z kredytem w wariancie bez i z ubezpieczeniem, a zwarty Alior Bank. Rzeczywiste oprocentowanie powyższych kredytów nie przekracza 20 proc. w skali roku.

Kredyt 3 tys. zł, okres kredytowania 12 miesięcy

Bank

Nazwa kredytu

Rata

Prowizja

RRSO*

Polbank EFG

Kredyt na miarę

266 zł

0 proc.

12,57 proc.

Volkswagen Bank direct

Kredyt plus

269 zł

1 proc.

14,76 proc.

ING Bank

Pożyczka z zabezpieczeniem i ubezpieczeniem

273 zł

3 proc.

17,97 proc.

Alior Bank

Pożyczka gotówkowa

275 zł

0 proc.

19,56 proc.

BGK

Pożyczka gotówkowa

277 zł

3 proc.

20,95 proc.

 

* Rzeczywista roczna stopa oprocentowania

Uwaga na promocje
Szansę na brak prowizji bądź niższe oprocentowanie kredytu gotówkowego mają klienci, którzy skorzystają z promocji organizowanych regularnie przez banki. Na przykład do końca 2009 roku potrwa promocja Invest-Banku, wprowadzona z myślą o wybranych grupach zawodowych. Pracujący w określonych sektorach gospodarki będą zwolnieni z prowizji. Promocja obejmuje pracowników banków oraz towarzystw ubezpieczeniowych, a także pracowników sektora telekomunikacyjnego, energetycznego oraz mediów.

Kolejnym przykładem jest db kredyt, linia biznesowa consumer finance Deutsche Banku PBC, który do końca wakacji przedłużył promocyjną ofertę kredytu gotówkowego. Groszowe Oprocentowanie to pożyczka na 9 proc. w skali roku. Podobnie jak w Invest-Banku z prowizji zwolnieni są również przedstawiciele wybranych grup zawodowych. Ale uwaga! Warunkiem skorzystania z tak nisko oprocentowanego kredytu jest wykupienie pakietu ubezpieczeń.

Coraz częściej banki do kredytów gotówkowych dołączają ubezpieczenie od utraty pracy, ryzyka następstw nieszczęśliwych wypadków czy polisę na życie. W niektórych bankach ubezpieczenia są obowiązkowe, w innych dobrowolne. W tej drugiej sytuacji warto sprawdzić jaki jest zakres ochrony ubezpieczeniowej, jakie zdarzenia polisa obejmuje, jakie są warunki wypłaty odszkodowania, jaka jest jej suma. Sprawdźmy po prostu ile i za co płacimy. Ciekawym rozwiązaniem dla klientów może być kredyt z obniżonym oprocentowaniem lub prowizją, ale z koniecznością wykupienie polisy. Ostateczny koszt kredytu w rzeczywistości jest zbliżony, ale klient otrzymuje wartość dodaną w postaci ochrony ubezpieczeniowej.
 
Tomasz Jaroszek
Comperia.pl

(fot. sxc.hu)

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (14.08.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2781 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Ile kosztuje korzystanie z pośredników kredytowych? 26.2.2016 16:05 przez:
ymcm

forum o kredytach

Forum o lokatach
Ile kosztuje eMakler w mbanku? 14.12.2015 15:24 przez:
marius

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ile kosztuje ubezpieczenie roweru? 6.9.2015 21:21 przez:
candyq

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Ile kosztuje księgowa? 4.5.2016 21:16 przez:
magda25
Ile kosztuje dobra strona internetowa? 18.11.2015 13:15 przez:
mirella

forum finansowe dla firm