Edukacja mile widziana, czyli pierwsze kroki inwestora giełdowego

2012-02-15 13:23:12

Gra na giełdzie kusi coraz więcej osób. Z danych przedstawionych przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych wynika, że na koniec 2011 roku instytucje maklerskie działające w Polsce prowadziły blisko 1,5 mln rachunków. Czym takim jest giełda i jak sobie z nią poradzić? Comperia.pl przedstawia kilka rad dla początkujących inwestorów.

Czym jest giełda?

Giełda Papierów Wartościowych to miejsce, w którym spotykają się dwa rodzaje uczestników. Pierwszy to przedsiębiorstwa, które poszukują pieniędzy na sfinansowanie zaplanowanych przez siebie przedsięwzięć (tzw. kapitałobiorcy), a drugi to inwestorzy posiadający nadwyżki finansowe gotowi je gdzieś ulokować (kapitałodawcy). Tak w skrócie można opisać rynek pierwotny. Jednak giełda to także rynek wtórny. Polega on na kupnie instrumentów przez jednych inwestorów i ich sprzedaży przez drugich. Nie ma tu już pozyskiwania kapitału przez dane przedsiębiorstwo, a tylko następuje wymiana posiadanych walorów z rąk jednego uczestnika do drugiego. Nauka to podstawa…

Najważniejszą rzeczą, od której powinien rozpocząć swoją przygodę z giełdą początkujący inwestor, jest edukacja. Chodzi o to, aby poznać, jak funkcjonuje rynek kapitałowy, od czego zależy jego zachowanie i jak się po tym rynku poruszać.

Jeśli już znamy co nieco teorii na ten temat, kolejnym krokiem będzie przejście do informacji bardziej praktycznych. Do podstawowych można zaliczyć dokładne zapoznanie się z zasadami obrotu giełdowego, rodzajami dostępnych zleceń, a także z instrumentami, jakie będą przedmiotem dokonywanych transakcji. I nie chodzi tu o to, aby poznać ich nazwę, ale dokładne zasady ich funkcjonowania. Inne bowiem prawa przysługują akcjonariuszom, a inne posiadaczom obligacji (o instrumentach pochodnych już nie wspominając).

Rozszerzeniem opisanych wyżej informacji jest już nauka służąca dobraniu odpowiedniego waloru, w który chcemy zainwestować oraz znalezieniu odpowiedniego momentu na przeprowadzenie transakcji. W tym przypadku inwestor ma do wyboru dwie opcje. Pierwsza to analiza techniczna, która polega na obserwowaniu wskaźników i formacji, jakie pojawiają się na wykresach obserwowanego aktywa. A druga to analiza fundamentalna, która wymaga wiedzy z zakresu finansów, ponieważ konieczne jest w tym przypadku dokładne śledzenie sytuacji gospodarczej, koniunktury w danej branży czy też badanie wyników finansowych publikowanych przez wybrany podmiot.

Na zakończenie warto dodać, że gra na giełdzie to ciężka praca, która wymaga od inwestorów poświęcania jej dużej ilości czasu. Chodzi o to, że nie jest sztuką kupić i trzymać ten, czy inny papier wartościowy. Trzeba na bieżąco śledzić to, co się w danej spółce dzieje. Obecny rynek finansowy jest bardzo nieprzewidywalny i dlatego każdy, kto szanuje swoje pieniądze powinien być świadomy nie tylko w jakiej fazie cyklu koniunkturalnego znajduje się gospodarka, ale także czy wybrane przedsiębiorstwo nie prowadzi na przykład zbyt ryzykownych operacji.

Podsumowując, można stwierdzić, że zarabianie na giełdzie nie jest łatwym zajęciem. Wymaga ono od inwestora zdobycia odpowiedniej wiedzy i poświecenie temu zajęciu swojego czasu. Dodatkowo trzeba pamiętać o ryzyku, jakie wiąże się z inwestowaniem. Jest jednak jedna rzecz, która rekompensuje te przeciwności. Chodzi o prawdziwą satysfakcję, jaką się czuje po przeprowadzeniu zyskownych transakcji, których sobie i Państwu życzę w jak największej ilości Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam