01.02.2013, 08:32

Czym jest kapitalizacja i jak wpływa na zyski z lokaty?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 3 głosów)

Wśród wielu istotnych czynników, na jakie powinno się zwrócić uwagę wybierając lokatę, jest kapitalizacja odsetek. Co właściwie oznacza ten termin? I jakie praktyczne znaczenie ma on dla posiadacza lokaty? Sprawdźmy.

Depozyty bankowe należą do podstawowych produktów służących do pomnażania oszczędności osób dysponujących nadwyżkami środków pieniężnych. Banki oferują szeroką gamę lokat, dostosowaną do indywidualnych potrzeb danego klienta. Porównując parametry poszczególnych ofert, warto jednak zwrócić uwagę, nie tylko na ich oprocentowanie czy okres trwania lokaty, ale również na kapitalizację odsetek.

Co to jest kapitalizacja odsetek?

Pod tą fachową nazwą kryje się po prostu dopisanie należnych odsetek, do początkowej kwoty lokaty, czyli kapitału. Jednocześnie oznacza to, że kolejne odsetki będą naliczane już od tej nowej, powiększonej kwoty - dlatego też będą one większe. Częstotliwość kapitalizacji odsetek ma więc realny wpływ na wysokość ostatecznego zysku, szczególnie gdy chodzi o wysokie kwoty kapitału początkowego. Oferty banków są natomiast, pod tym względem, bardzo zróżnicowane.

Co proponują banki?

Niektóre depozyty nie kapitalizują odsetek: są to tzw. lokaty rentierskie. Należne odsetki, jako regularny zysk, są przelewane na wskazane przez klienta konto bankowe, a „pracujący” kapitał jest ciągle tej samej wielkości. Ten rodzaj lokat nie jest jednak zbyt popularny.

Najczęściej spotykanym rodzajem kapitalizacji jest dopisywanie odsetek do kapitału na koniec okresu umownego. Tak powiększoną kwotę można zazwyczaj wypłacić (w całości lub jedynie część odsetkową) albo wykorzystać jako kapitał początkowy dla kolejnej lokaty.

Zdarzają się także lokaty o kapitalizacji odsetek dokonującej się kilka razy w całym okresie trwania umowy (co miesiąc, kwartał itp.). Dzięki temu naliczone do tego czasu odsetki mogą „pracować” na następne zyski.

Do niedawna popularną formą lokat były depozyty z dzienną kapitalizacją odsetek. Taka konstrukcja pozwalała na uniknięcie tzw. „podatku Belki” (podatku od zysków kapitałowych). Jednak zmiany prawne jakie miały miejsce w ubiegłym roku zablokowały takie rozwiązanie. Tym samym spowodowało to, że tego typu lokaty praktycznie zniknęły z rynku.

Na zakończenie warto dodać, że kapitalizacja odsetek nie jest tylko domeną lokat. Wybierając również inny sposób oszczędzania (konta oszczędnościowe) można spotkać się z tym określeniem. W tym przypadku kapitalizacja ma miejsce zazwyczaj raz w miesiącu, a odsetki są naliczane od salda środków zgromadzonych na rachunku.

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (01.02.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Gabriela Drzymalska
, ekspert Comperia.pl
151 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Czym jest BLIK? 17.2.2015 11:53 przez:
Radosław

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Czym jest "stanowisko w drodze uznania"? 2.6.2019 13:41 przez:
Arturr
Czym jest EKUZ? 30.10.2014 11:09 przez:
Emilia Kasińska, Ekspert Comperia.pl

forum o ubezpieczeniach

Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe