05.03.2010, 14:05

Czy jest różnica w tym, ile zainwestujesz na lokacie? Nie zawsze…

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Wydawać by się mogło, że czym więcej przyniesiesz pieniędzy do banku, tym większe otrzymasz oprocentowanie na lokacie bankowej. Z reguły właśnie tak jest: więcej dajesz, więcej otrzymujesz. Jednak bardzo często kwota inwestycji przestaje mieć znacznie. Sprawdź z nami, dlaczego w lokatach więcej nie zawsze znaczy lepiej!

Banki proponując wyższe oprocentowanie za większe kwoty inwestycji chcą przyciągnąć do siebie bardziej zamożnych klientów. Wiadomo-łatwiej, szybciej i taniej założyć jest jedną lokatę na 100 tys. zł niż 100 lokat po 1 tys. zł… Progresywne stawki oprocentowania depozytów, w zależności od lokowanej kwoty skutecznie mogą powstrzymać klientów przed zbytnim rozdrabnianiem inwestycji po kilku instytucjach.

Ale coraz częściej różnica pomiędzy tym, czy zainwestujesz w banku 1 tys. zł czy 50 tys. jest mniejsza albo nie ma jej w ogóle. Oto porównanie oprocentowania najlepszych lokat 6 miesięcznych na kwotę: 1 tys, 10 tys. i 50 tys. zł:

 

Oprocentowanie

 

Najlepsza lokata na rynku, kwota inwestycji: 1 tys. zł

7,07%

Sprawdź wszystkie najlepsze lokaty bankowe w naszej porównywarce!

Najlepsza lokata na rynku, kwota inwestycji: 10 tys. zł

7,2%

Najlepsza lokata na rynku, kwota inwestycji: 50 tys. zł

6%

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Jak pokazuje tabela powyżej to właśnie dla niskich kwot inwestycji na dziś otrzymamy wyższe oprocentowanie niż dla kwoty np. 50 tys. zł! Wszystko dzięki lokatom codzienny

Lokaty codzienne i maksymalna kwota

W niektórych przypadkach założenie lokaty w odpowiedniej wysokości może skutkować tym, że unikniesz płacenia podatku Belki od zysków z inwestycji. A to oznacza, że realny zysk z lokaty, na której ulokujesz mniej niż więcej będzie wyższy. Tak właśnie działają lokaty codzienne, czyli lokaty zakładane na jeden dzień lub lokaty z codzienną kapitalizacją odsetek. Jeśli na takiej lokacie zainwestujesz maksymalnie odpowiednią, podaną przez bank kwotę to unikniesz płacenia podatku od zysków generowanych na tej lokacie. Dlatego obecnie lokata np. na 6 miesięcy, z codzienną kapitalizacją da zarobić więcej, jeśli ulokujesz na niej 10 tys. zł zamiast 50 tys. zł!

Więcej o lokatach codziennych

Więcej znaczy mniej…

Jeszcze z bardziej intrygującą sytuacją możesz się spotkać, jeśli będziesz wybierał najlepsze  konta oszczędnościowe. Może się bowiem okazać, że czym więcej zainwestujesz pieniędzy na tym koncie, tym niższe otrzymasz oprocentowanie! Absurd? Niekoniecznie. Bankom po prostu nie zależy na tym byś trzymał większe kwoty na kontach oszczędnościowych, z których możesz pieniądze w każdej chwili wpłacać i wypłacać bez utraty odsetek. Wolą żebyś te pieniądze inwestował w lokaty terminowe albo np. w lokaty strukturyzowane.

A oto przykłady kont, gdzie otrzymasz „mniej za więcej”:

Rachunek Mocno Oszczędzający w Polbanku: Oprocentowanie zależy od salda środków zgromadzonych na rachunku. Dla kwoty do 5000 zł wynosi 5,35 proc. Powyżej tej kwoty oprocentowanie środków wynosi 5,0 proc.

Konto SuperOszczędnościowe Citibank: Oprocentowanie 5,05% na koncie w PLN naliczane jest dla kwoty do 50 000 zł, a w przypadku posiadaczy Konta Osobistego Citigold do 100 000 zł.
Powyżej tych kwot oprocentowanie na koncie w PLN wynosi 4,04%.

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (05.03.2010).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2784 artykuły -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Czy jest możliwa konsolidacja chwilówek 7.8.2015 12:34 przez:
betka

forum o kredytach

Forum o lokatach
Gdzie najlepsza lokata bez konta? 25.3.2016 12:01 przez:
helen

forum o lokatach

Forum finansowe dla firm
Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczona? 18.6.2015 8:46 przez:
Wionella

forum finansowe dla firm

Forum GSM
NJU MOBILE - 29 zł. - najtańsza oferta? 18.4.2016 11:05 przez:
Nick

forum gsm