16.02.2010, 15:38

Lokaty jednodniowe - sprawdź, co oferują teraz banki!

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 6     / 10 (oddano 2 głosów)

Szukasz najlepszego sposobu na ulokowanie swoich oszczędności? Chcesz założyć lokatę i jednocześnie uniknąć zamrożenia posiadanych środków? Uważasz, że podatek od zysków kapitałowych jest niesprawiedliwy? Jeżeli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś pozytywnie, to lokaty jednodniowe (inaczej codzienne) są produktem dla Ciebie! Sprawdź aktualną ofertę lokat jednodniowych z Comperią!
Lokaty jednodniowe są specyficznym rodzajem produktów, które łączą w sobie zalety tradycyjnych lokat, kont oszczędnościowych i lokat o dziennej kapitalizacji. Niestety, obecnie na polskim rynku jedynie pięć banków oferuje tego typu produkty depozytowe. Niemniej jednak, aktualna oferta rynkowa i tak zasługuje na uwagę. 
 
Charakterystyka lokat jednodniowych
Lokaty jednodniowe to standardowe lokaty bankowe. Jedyna różnicą jest okres, na jaki składa się w banku depozyt – jeden dzień, nie zaś np. 3 lub 6 miesięcy. Ponadto, założenie lokaty jednodniowej gwarantuje nam, że nie będziemy zmuszeni do zapłacenia podatku od zysków kapitałowych. W związku z faktem, iż odsetki z depozytu nie przekraczają (dziennie) 2,50 groszy, podatek zaokrągla się do zera. To  właśnie z tego powodu istnieje ograniczenie, co do maksymalnej kwoty lokaty jednodniowej – najczęściej do 15 – 16 tys. zł.
 
Co więcej, we wszystkich bankach posiadających w swojej ofercie tego typu depozyty, istnieje możliwość automatycznego rolowania inwestowanych środków. W rezultacie wielokrotnie zakładana lokata jednodniowa przyjmuje postać lokaty długoterminowej o dziennej kapitalizacji.
 
Zalety i wady lokat jednodniowych
Lokaty jednodniowe dają nam po pierwsze - możliwość stałego dostępu do posiadanych środków. W przeciwieństwie do lokat na dłuższy okres, takich jak depozyty na 3 lub 6 miesięcy, wcześniejsze zerwanie lokaty skutkuje jedynie utratą odsetek naliczonych za ostatni dzień, nie zaś za dłuższy okres. Drugą z najważniejszych zalet jest fakt, że średnie oprocentowanie tego typu lokat jest znacznie wyższe niż w przypadku kont oszczędnościowych, które charakteryzują się taką samą dostępnością do oszczędności.
 
Do największych wad lokat jednodniowych zaliczyć należy natomiast wymóg założenia w banku zwykłego rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego. Nie tylko wydłuża to czas potrzeby na załatwienie niezbędnych formalności, ale także w niektórych przypadkach wiąże się ze znacznymi kosztami, które w ostatecznym rozrachunku mogą znacznie obniżyć całkowity zysk z inwestycji.
 
Najlepsze lokaty jednodniowe – oferta na rynku
 Obecnie na polskim rynku depozytów bankowych jedynie pięć instytucji finansowych posiada w swojej ofercie lokaty jednodniowe. W czterech na pięć przypadków skorzystanie z tej usługi wiąże się także z wymogiem założenia rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego w banku. Niemniej jednak, większość banków umozliwia swoim klientom założenie więcej niż jednej lokaty jednodniowej do konta osobistego. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa maksymalny poziom środków, które możemy zainwestować.
Poniżej Comperia.pl prezentuje przygotowane zestawienie najlepszych lokat jednodniowych na 15 tys. zł.
 
Najlepsze lokaty jednodniowe – zestawienie
 
Lp.
Nazwa Banku
Oprocentowanie
Wymagny ROR
1
Sprawdź!
6,17 proc.
TAK
2
Bank BPS
4,94 proc.
NIE
3
Multibank
4,85 proc.
TAK
4
mBank
4,50 proc.
TAK
5
Bank BGŻ
4,50 proc.
TAK
 Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Na podstawie powyższego rankingu należy stwierdzić, iż na najlepszej lokacie jednodniowej można zarobić nawet powyżej 6 proc. brutto w skali roku. Jest to znacznie więcej, niż w przypadku większości lokat na okres 3 i 6 miesięcy oraz kont oszczędnościowych. Pozostałe oferty obecne na polskim rynku gwarantują znacznie niższe oprocentowanie, nieprzekraczające 5 proc. w skali roku.

Sprawdź teraz najlepsze lokaty bankowe w naszej porównywarce!

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (16.02.2010).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe