28.02.2014, 14:30

Na czym polega wartość odtworzeniowa ubezpieczenia?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Na czym polega wartość odtworzeniowa ubezpieczenia?

Ubezpieczenie nieruchomości gwarantuje przynajmniej podstawową ochronę w razie wystąpienia szkody. Może się jednak okazać, że rekompensata z tytułu ubezpieczenia nie będzie nas satysfakcjonowała. Aby tak się nie stało, należy ustalić, czy polisa została zawarta na wartość rzeczywistą czy też odtworzeniową.

Podczas podpisywania polisy ubezpieczeniowej w pierwszej kolejności liczy się dla nas zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela, a następnie cena. Jeśli więc znajdziemy kilka towarzystw ubezpieczeniowych, które gwarantują nam taki sam pakiet ochrony, logicznym jest, że zdecydujemy się na ofertę, która będzie opiewała na najniższą składkę. Może się jednak okazać, że ta oszczędność będzie nas kosztowała znacznie więcej, kiedy już dojdzie do szkody.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy na wartość rzeczywistą lub odtworzeniową, przy czym od razu należy zaznaczyć, że z punktu widzenia osoby ubezpieczeniowej zdecydowanie mniej korzystne jest pierwsze rozwiązanie. W przypadku polisy na wartość rzeczywistą nie możemy liczyć na odszkodowanie, które w pełni pokryje nasze straty. Całościowa kwota odszkodowania będzie bowiem wyliczona na podstawie stopnia zużycia danego przedmiotu ubezpieczenia. Przykładowo, jeśli wichura zerwie dach naszego domu, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, które będzie oparte na cenie odbudowy takiego samego dachu, jednak pomniejszone o np. o jego 7-letnie zużycie, czyli nawet 40 procent. Z racji tego w celu odbudowy dachu, będziemy musieli z własnej kieszeni pokryć resztę wydatków.

Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie na wartość odtworzeniową. W tym przypadku ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie, które pozwoli pokryć wszystkie wydatki związane z procesem doprowadzenia przedmiotu ubezpieczenia do stanu zanim nastąpiło określonego zdarzenie, czyli na przykład wspomnianej wichury. Dach będzie mógł zostać „odtworzony” z polisy ubezpieczeniowej, dzięki czemu nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów jego odbudowy.

Podczas podpisywania umowy polisy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej rodzaj. Oczywiście polisa na wartość odtworzeniową będzie wiązała się z nieco wyższą składką ubezpieczeniową, jednak zapewni też znacznie lepszą ochronę (np. naszemu mieszkaniu). W przypadku poważniejszych uszkodzeń może się bowiem okazać, że nawet konieczność pokrycia 30 procent kosztów napraw przekroczy nasze możliwości finansowe. Jeśli jednak ubezpieczymy mieszkanie na wartość odtworzeniową, będziemy mogli spać spokojnie i mieć pewność, że poradzimy sobie z przywróceniem mieszkania do stanu sprzed zdarzenia.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (28.02.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
898 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt bez odsetek - na czym polega? 4.5.2016 10:00 przez:
pitarek

forum o kredytach

Forum o lokatach
Na czym polegał wałek z polisolokatami? 9.5.2016 13:03 przez:
fed
Na czym można obecnie zarobić najwięcej? 11.5.2015 14:40 przez:
smay

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Bonus-malus na czym polega ? 21.4.2016 10:41 przez:
kaplok

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Na czym oszczędzać w firmie? 15.9.2014 10:10 przez:
bogata

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Plus, mix czy abonament? 21.4.2016 20:05 przez:
anna p

forum gsm