19.04.2017, 07:39

Czy sposób kapitalizacji rzeczywiście ma znaczenie?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Czy sposób kapitalizacji rzeczywiście ma znaczenie?

Jeśli chcesz jak najlepiej zadbać o swoje oszczędności, starając się zarobić na nich jak najwięcej, bez ryzyka, z pewnością starasz się  znaleźć najwyższej oprocentowane depozyty. Być możne nawet szukasz rozwiązania, które będzie się wiązało z jak najczęstszą kapitalizacją. Tylko, czy w dobie niskich stóp procentowych rzeczywiście to pozwoli ochronić Twoje pieniądze?

Kapitalizacja polega na dopisywaniu odsetek do kapitału złożonego na depozycie bankowym. W przypadku większości lokat następuje jednorazowo - w dniu zakończenia umowy. Jeśli zatem wpłacimy np. 10 000 zł na 3-miesięczną lokatę, to przez cały ten okres odsetki naliczane będą od 10 000 zł. Po kwartale bank zwróci nam wkład wraz z zarobionymi przez nas odsetkami.

Jeśli mamy do czynienia z kapitalizacją częstszą niż jednorazowa, będzie się to wiązało z tym, że w określonych (w umowie) okresach trwania depozytu odsetki będą doliczane do pierwotnie złożonego przez nas kapitału, sukcesywnie go powiększając. Przykładowo - jeżeli wspomniane 10 000 zł zdeponujemy na 3 miesiące na oprocentowanym rachunku z kapitalizacją comiesięczną, po miesiącu nasz kapitał wyniesie 10 000 + wypracowane przez pierwszy miesiąc odsetki. W kolejnym miesiącu oprocentowanie będzie więc naliczane od wkładu początkowego i zarobionych już odsetek. W ten sposób - wraz z upływem kolejnych okresów kapitalizacji - na nasz zysk będzie pracować coraz wyższa suma. Ostatecznie realne oprocentowanie tego rachunku będzie wyższe niż oprocentowanie nominalne, czyli to, które w umowie (i reklamach) podają banki.

Mechanizm ten nosi miano procentu składanego i jest szczególnie korzystny dla deponentów. Jeśli mamy do wyboru dwa produkty depozytowe z tym samym oprocentowaniem, większy zysk zawsze przyniesie nam oferta z częstszą kapitalizacją.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (19.04.2017).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
1004 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Najnowsze